Idioottiteoriaaa

Anonyymi-ap

Painovoima-aallot voivat paljastaa vieraat jättiläismäiset avaruusalukset
Painovoima-aaltoja havaitsevat observatoriot pystyvät paljastamaan pitkälle kehittyneiden sivilisaatioiden avaruusalukset. Amerikkalaisten tutkijoiden ryhmä tuli tähän tulokseen uudessa tutkimuksessa.

Kun mitä tahansa kappaletta kiihdytetään, samalla syntyy kaikkialle leviäviä painovoima-aaltoja. Jos esimerkiksi jokin sivilisaatio rakentaisi jättiläismäisen avaruusaluksen ja kiihdyttäisi sen lähelle valonnopeutta, saattaisimme pystyä havaitsemaan syntyneet painovoima-aallot.

Nyt joukko tutkijoita on selvittänyt, miten kookas tällaisen avaruusaluksen pitäisi olla, jotta kykenisimme paljastamaan sellaisen nykytekniikalla.

Laskujen perusteella aluksen täytyisi vastata massaltaan Jupiteria, jos nopeus olisi kymmenesosa valonnopeudesta.

13

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heh heh, jupiterin kokoinen alus! ei sellasita olekkaan!

      • Anonyymi

        Ei millään sivilisaatiolla ole niin suurta aluasta! sellaisen painovoimakin olisi kestämätön lajille joaka voisi maahan tulla!


      • Anonyymi

        Venäjä ampunut Ufon alas Ukrainassa, mutta pikkusen pienemmän!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäjä ampunut Ufon alas Ukrainassa, mutta pikkusen pienemmän!

        Vau ... Onko!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vau ... Onko!

        W11! Erikoista on kun vaipassani tuli kilon pee.. saimaahalla!


    • Anonyymi

      Hullujen hommia! joku realiteeti mukaan näihin visioihin!

      • Anonyymi

        Jupiterin kokoinen, heh heh..


    • Anonyymi

      Päätön teoria jolla ei ole mitään arvoa!

    • Anonyymi

      ei kai sillä avaruusaluksen koolla ole mitään väliä, kun ei tuolla taida olla ilmanvastusta jarruttamassa.

      • Anonyymi

        Vuosien saatossa amerikkalaiset ovat tunaroineet ydinpommien kanssa urakalla.
        Kolme nuorta tyttöä oli leikkimässä Mars Bluffin kylässä Etelä-Carolinassa Yhdysvalloissa 11. maaliskuuta vuonna 1958.

        Sisaruksen Helen, 6, ja Frances Gregg, 9, sekä heidän yhdeksänvuotias serkkunsa Ella Davies olivat juuri siirtyneet sisarusten isän rakentamasta leikkimökistä vajaan 200 metrin päähän, kun leikkimökkiin putosi ydinpommi.

        Pommissa ei ollut ydinlatausta, mutta sen sytytinräjähde tuhosi leikkimökin ja teki maahan yli 10 metriä syvän kraatterin.

        Yhteensä kuusi perheen jäsentä loukkaantui, mutta kukaan ei kuollut. Perhe haastoi ilmavoimat oikeuteen ja sai vuosia myöhemmin 54 000 dollarin korvaukset.

        Pommin paino väänsi luukut auki
        Pommi oli pudonnut amerikkalaisesta B-47E-pommikoneesta, joka oli matkalla Savannahin lentotukikohdasta Georgiasta Britanniaan rutiiniharjoituslennolla. Kone lensi 4,6 kilometrin korkeudella.

        Kylmä sota oli kiivaimmillaan ja koneessa oli mukana 30 kilotonnin Mark 6 -ydinpommi, siltä varalta, että sota syttyisi Neuvostoliiton kanssa.

        Pommin lukituslaiteen varoitusvalo paloi ja kapteeni Earl Koehler käski suunnistaja Bruce Kulkaa tarkastamaan, että pommi pysyy paikallaan. Sen ydinlatausta säilytettiin pommin ulkopuolella, niin kuin siirtolennoilla oli tapana.

        Kulka kurotti kohti kiinnitysvipua, mutta painoi vahingossa alempana olevaa hätäirrotusvipua. Reilut kolme tonnia painanut pommi putosi lentokoneen lattialle. Pommin paino väänsi pommiluukut auki ja Mark 6 putosi maahan.

        Jos siinä olisi ollut ydinlataus mukana, tuho Etelä-Carolinassa olisi ollut valtava.

        Ydinpommin putoaminen pieneen kylään herätti aikoinaan maanlaajuista ja myös kansainvälistä huomiota.

        Yksi pommi on kokonaan kateissa
        Muutamaa vuotta myöhemmin B-52 syttyi tuleen ilmassa tankkauksen aikana. Koneessa oli kaksi ydinpommia. Kone syöksyi maahan. Toinen pommeista leijui varjolla maahan. Myöhemmin todettiin, että sen seitsemästä laukaisumekanismista kuusi oli aktivoitunut. Pommin räjähtäminen oli todella lähellä.

        Toinen pommi putosi pellolle ja hajosi levittäen ympärille radioaktiivista saastetta.

        Vuonna 1968 pommikone putosi Thulen lähellä Grönlannissa. Sen kuljettamat neljä ydinpommia hajosivat ja joitain osia voimakkaasti säteilevästä uraanista ei ole tähän päivään mennessä löydetty.

        Yksi ydinpommi on kokonaan kateissa, kun pommikone törmäsi ilmassa hävittäjään Yhdysvaltain Georgian osavaltiossa. Lentäjä päätti pudottaa pommin mereen keventääkseen konetta hätälaskua varten. Hätälasku onnistui, pommia ei ole koskaan löytynyt.

        Lista tiedossa olevista ydinpommimokista on pitkä. On oletettavaa, että osa tapauksista on salattu.


    • Anonyymi

      Jupiterin massaisella (naurettava ajatus) avaruusaluksella ei ole alkuunkaan riittävää massaa saamaan aikaan mitattavia painovoima-aaltoja.

    • Anonyymi

      "Tiedemiehet" on muutenkin aivotsolmussa olevia ja ampuivat miljardeja maksaneen levy-soittimen avaruuteen mielikuvana , että joku sen löytää?...
      Kun maailman kuumin tiedemiesten kärki on tätä tasoa ei ole millään mitään tolkkua.


      Suurempi mahdollisuus on se, että ammut ritsalla muistikortin korvessa ollessasi metsään tai suolle ja sen joku löytää ja kuuntelee sen sisällön....

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3508
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      100
      3336
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      54
      2826
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      57
      2632
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2455
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      42
      1740
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1289
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1258
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      342
      1124
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1023
    Aihe