Etujarru, takajarru ajoitus ja miten? Ajolinja? Tasaisella? Ylä- tai alamäessä? Kallistuvalla alustalla? Miten ajetaan tiukkoihin käännöksiin, kun ei ole liukas talvisää? Entä talvella?
Täysillä kurviin
10
172
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikea kuvata sanoin. Kun ajaa, oppii.
- Anonyymi
Talvella kun on aurausvalleja, niihin voi ajaa täysillä, jotta pääsee läpi. Jos valli on jäinen, sen kyllä juomaa, viimeistään jälkeenpäin, vannetta ja päätä vaihdettaessa.
- Anonyymi
Ei ne aurauswallit niinkään vaarallisia ole. Sulalla kelillä siihen muodostuu ajoreikä, pakkasella se reikä on edelleen. Joskus olen täräyttänyt täysillä päin neitseellistä aurauswallia. Silloinkin tiedostin mitä olen tekemässä. Fysiikan lakien mukaisesti pyörivä massa ylitt nyt jäisen neitseellisen aurauswallin. Seurauksena ei ollut kaatuminen vaan tärräys. Tärräyksen voimaa lievennetään keventämällä perstuntumaa satulaan.
Pahempia on ajosuuntaiset urat. Niissä saa olla tarkkana että ura ei vie mennessään.- Anonyymi
Aurausvalli -> lentoonlähtö tangentin suuntaisesti, alastulo karvahatulle.
- Anonyymi
Jarruja käytän aina kumpaakin samanaikaisesti. Kurvissa aina sisempi kampi ylös.
- Anonyymi
Kurviin ajo ei ole vaikeaa. Sieltä ulostulo onkin haastavampi juttu kun on enempi vauhtia.
- Anonyymi
Kurvissa on Helsingin halvin keskikalja, kannattaa ajella maistelemaan atmösfääriä.
- Anonyymi
Kumpaan suuntaan ohjaustankoa kuuluu kääntää jos ajaa suoraan oikealle ja sitten suoraan vasempaa. Vai riittääkö että ohjaustankoa kääntää molempiin suuntaan samanaikaisesti?
- Anonyymi
Täysillä ajaa kurviin kääntää!
- Anonyymi
Täysiä kurviin ja irtosoralla etujarru täysin pohjaan,kyllä mailma opettaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2664793Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii813237- 382766
- 472533
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451807- 971600
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘941378PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441015- 69988
- 100946