Mikähän siinä on, että nykyään karkkipussit ovat järkiään kahta eri sorttia. Joko näitä minigrip-tyyppisesti uudelleensuljettavia, joissa ei ole mitään valittamista ja sitten näitä niin tiukkaan kiinni puristettuja että ei aukea kuin saksilla. Pusseissa on ylhäällä Avataan tästä-kohta, mutta kun siitä vetää niin pussi yleensä repeää alas asti ja karkit leviävät minne sattuu (varsinkin jättipusseissa). Ärsyttää sitten syödä karkkeja kun niitä ei oteta pussin suusta vaan pussin revenneestä kyljestä. Eiköhän sitä Avataan tästä-viiltoa voisi tehdä vaakasuunnassa niin pussi aukeisi samaan suuntaan kuin ennenvanhaan, silloin kun pussin sai vielä auki normaalisti avaamalla?
Tai sitten kaikki karkit "minigrip"-suljettaviin pusseihin.
Karkkipussin avaus
8
2690
Vastaukset
- Chi
Miksi pussia ei voisi tehdä sellaiseksi,että sen saisi auki "normaalisti"? Ennen olivat kaikki pussit muistaakseni fiksusti avattavia, mutta nyt niitä ei löydä mistään,vaan kaikki repeävät turhankin helposti. Sitäpaitsi: miten se on muka "kätevää" avata pussi aivan toisesta reunasta??
- on tässä
Pussia ei saa enää auki ylähäältä sillä se rinkula jonka varassa pussi roikkuu telineessä ei kestänyt. Nyt sitä on vahvistettu mutta samalla on avaaminen käynyt liki mahdottomaksi. Siksi on sivuun tehty avauskohta.
- erina
Joo, toi uusi systeemi on ihan huippuärsyttävä. Mä avaan karkkipussit nykyään saksilla nätisti leikkaamalla; tämä tietenkin onnistuu vain kotona. Useammin karkkeja tulee varmaan syötyä automatkoilla, ja silloin ne karkit todellakin on pitkin autoa. Jos tarpeeksi moni ihminen kävis valittamassa karkkitehtaiden nettisivuilla (palaute), niin ehkä saadaan joskus ne pussit siihen minigrip-malliin.
- ruoska
Kerätäänkö nimiä adressiin "minigrip"-pussien puolesta ja lähetetään vetoomus esim. Fazerille.
- antamassa palautetta
ruoska kirjoitti:
Kerätäänkö nimiä adressiin "minigrip"-pussien puolesta ja lähetetään vetoomus esim. Fazerille.
Menkääs nyt kaikki karkkifirmojen nettisivuille antamaan palautetta.
- Anonyymi
Karkkipussin avaamista on vaikeutettu siten että se hajoaisi varmasti koska silloin sisältöjävikki on paljon suurempi ja karkit pitkin lattioita niin tarvitaan lisää namuja.
- Anonyymi
Se tämä valtoimenaan itsekseen repeilevä muovi on Polypropeenia (PP), siis varsin huono muovilaatu ohuinakalvoina pakkauksiin.
Tämän muovilaadun käyttö pitäisikin kieltää pakkauksissa, koska pakkaus repeilee pilalle jo avattaessa. Siitä taas seuraa että tuote on pakattava heti uuteen muovipussiin kuluttajan toimesta. Tarkoittaa siis kaksinkertaista muovin käyttöä!
- Anonyymi
Syöpi lattialta sitte vaan jos ei osaa saksia käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle442972Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362631Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532584Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1012244Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482084Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3381874- 1501546
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231188Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281175