Käämin kuparikierrosten määrä

Anonyymi-ap

Jos rakentaa generaattoria ja tekee siihen käämit kuparilangasta, niin vaikuttaako käämin kierrosten määrä virran määrään.
Eli mitä enemmän käämikierroksia, niin sitä enemmän virtaa käämi tuottaa.
Entä kuparijohdon vahvuus esim. 0,3mm/1mm?
Jos käämissä on 150 kierrosta tai 250 kierrosta, niin maalaisjärki sanoisi, että 250 kierrosta tuottaa enemmän virtaa, kuin 150 kierrosta.
Entä käämien määrä, tuottaako sitä enemmän virtaa mitä enemmän on kuparikäämejä kiekolla, johon kuparikäämit on kiinnitetty.
Esim. jos käämii kolmion mallisia käämejä ja kiinnittää ne pyöreälle kiekolle kiinni.
https://www.youtube.com/watch?v=NKDYeyu0R30&t=36s

8

914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Virran suuruuteen vaikuttaa myös käämin paksuus, ohuen käämin suuri vastus rajoittaa virtaa. Kierrosten määrä vaikuttaa jännitteen suuruuteen, joka vaikuttaa myös virran suuruuteenkin. I=U/R

    • Anonyymi

      Ajattele asiaa aina tehon kannalta. Aseta suunnitelmallesi muutama reunaehto. Homma ei muuten edisty.

      Paksut piuhat on myös saatava mahtumaan fyysisesti generaattoriin.

    • Anonyymi

      Käämin kierrosten määrä vaikuttaa siihen, kuinka suuri virta ja jännite generaattorista saadaan ulos. Jos käämin kuparin poikkipinta-ala pysyy samana niin kierrosten määrän lisääminen nostaa lähtöjännitettä U mutta pienentää lähtövirtaa I. Teho P = U*I pysyy samana.

      Optimikäämi olisi tehty nelikulmaisesta käämilangasta, jonka väleihin ei jäisi tyhjää tilaa. Optimimuoto ja -materiaali käämien sydämille on sitten ihan oma ongelmansa, jonka ratkomiseen on käytetty järkyttävä määrä tietokonesimulaatio - aikaa.

      • Anonyymi

        Tehosta pitäisi mahdollisimman vähän muuttua lämmöksi käämin resistanssin vuoksi. Lämpöä ei ole ihan helppo johtaa pois käämin sisäosista. Ja mitä kuumempi generaattori on, sitä suurempi on käämilangan vastus.


    • Anonyymi

      Kiitoksia vastauksista, selvensi asiaa.
      Tuota en ajatellutkaan, että käämissämuodostuu myös lämpöä.
      No sehän on selvä, kun on näitä induktiolämmittimiä, joissa kuumeneinen tapahtuu käämissä.
      Toki induktio lämmittimessä on enemmän elektroniikkaa.
      Elektoniikasta minulla ei ole juurikaan kokemusta, mutta mielenkiintoiselta kuitenkin elektroniikka vaikuttaa.

      • Anonyymi

        Induktiolämmittimillä ei ole mitään tekemistä käämin lämpenemisen kanssa.
        Niiden toiminta perustuu samaan kuin induktioliesillä.


    • Anonyymi

      🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

      😍 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe