Onko ulkona aina samassa lämpötilassa sama suteellinen ilmankosteus? Jos näin on niin se pätisi myös sisäilmaan. Eli vaikka -5C olisi sekä ulkona että sisällä jokin tietty ilmankosteus?
Vastaukset 9
- Anonyymi
Ei
- Anonyymi
Viimeisen vuorkauden aikana ulkoilman suhteellinen kosteus on vaihdellut välillä 84 - 95 %.
- Anonyymi
Jos ajatellaan samaa lämpötilaa (esim. -5C) niin onko se aina sama vesimäärä mikä silloin voi sitoutua siihen ilmaan vai vaihteleeko?
Entä kastepiste, edelleen jos on vaikka -5C niin vaihteleeko kastepistelämpötila?- Anonyymi
absoluuttinen kosteus w = 0,622*f*ph'(T)/(pkok - f*ph'(T)), jossa f on suhteellinen kosteus ja ph'(T) on lämpötilasta riippuva veden kyllästyspaine ja pkok on kokonaispaine (ilmanpaine)
abs.kosteuden yksikkö on (kg vettä)/(kg kuivaa ilmaa)
siitä voi miettiä, miten lämpötila T ja suht.kosteus f vaikuttavat ilman sisältämään vesimäärään
- Anonyymi
Kylmä ilma pystyy sitomaan vähemmän vettä kuin kuuma. Eli ulkona kylmän ilman kosteus voi olla 90% mutta kun sama ilma ilmetään asuntoon ja lämmitetään, prosentti voi olla vaikka 20%. Näinhän saunassakin ilmaan saadaan kauha kaupalla sidottua vettä, joka muuttuu takaisin pisaroiksi, kun sauna viilenee.
Kastepiste muodostuu ympäristön lämpötilaa kylmempään kohtaan, mitä suurempi lämpötila ero, sitä tehokkaammin ilmiö näkyy. Eli viedään kylmä kaljatölkki sinne saunaan, vesi sitoutuu tölkin pintaan, laittaa kauhan tölkin alle, niin kohta saa heittää samat vedet uudelleen kiukaalle.- Anonyymi
" viedään kylmä kaljatölkki sinne saunaan"
Miksi sen pitäisi olla "kaljatölkki"? Tuohan on huonoa esimerkkiä monille, lapsia myöten.
Kyllä pitäisi olla: viedään kylmä limonaadipullo sinne saunaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" viedään kylmä kaljatölkki sinne saunaan"
Miksi sen pitäisi olla "kaljatölkki"? Tuohan on huonoa esimerkkiä monille, lapsia myöten.
Kyllä pitäisi olla: viedään kylmä limonaadipullo sinne saunaan.aika höpelö olet, tämä palsta ei ole lapsia varten
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
aika höpelö olet, tämä palsta ei ole lapsia varten
Ei ole, mutta suomalaiseen saunaperinteiseen ei kuulu juomien vieminen saunan läylytilaan. Ne naatiskellaan sitten pukuhuoneessa tai saunan terassilla, on ne sitten limpparia tai vahvempaa.
Tiedän kyllä, että lauteille ängetään tölkkien kanssa ainakin miesten saunailloissa, mutta saunassa jossa itse olen käynyt kohta 20 vuotta, tulee suurella varmuudella nopeasti huomautus, jos joku tapoja tuntematon tuo juomia lauteille.
- Anonyymi
Tietoa:
www.tekeville.fi/ilmankosteus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1531383Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1241111Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä33872Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216849En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58792- 64762
- 143754
- 47696
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57632Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss63593