on aika jännä ja mielenkiintoinen Filosofi kieltämättä. Aika Boheemi samalla tavalla tavallaan, kuin Esa Saarinen. Toisaalta lienee Akateemisesti enemmän julkaisuillaan, ulkomaisilla vierailuillaan yms. luonut uskottavuutta muualla päin maailmaa.
Tai en minä tiedä. :) Oli nyt tuossa vaan Itse asiassa kuultuna
https://areena.yle.fi/1-60924508
Timo Airaksinen
12
503
Vastaukset
- Anonyymi
Fiksu mies. Pitää vapaudesta ja intohimoisesti kalastuksesta. Siinä on kuin Linkolan suusta. Samoinkuin se on erinomaista, että pitää päästä pakenemaan. Pakoon vaikka ulkomaille, pois akateemisista tavallisista ympyröistä.
Myös se henkisyyden arvostaminen, mutta myös päinvastoin hengellisyyden ja sen tarpeen ihmettely.
Kyllä siinä ajattelussa oli paljon yhtymäkohtia omaan elämääni, että mielenkiintoista filosofiaa.- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17690306j
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Vaikutti tv:ssä tyhmältä. Airaksinen sanoi, ettei ymmärrä niinkin helposti ymmärrettävää asiaa kuin uskonnollisuutta. Voi, voi.
Sotki vapauden käsitteen pakenemiseen, mikä nyt on aivan pielessä. Ei sitten ymmärrä vapauttakaan. Voi, voi.
Ylimielisyyden tunnusti, minkä vaikutelman aina antaa ulospäin itsestään. Ilmeisesti hänellä on jonkinlainen luonnehäiriö.- Anonyymi
" sanoi, ettei ymmärrä niinkin helposti ymmärrettävää asiaa kuin uskonnollisuutta"
Valehtelet, Airaksinen sanoi hyvinkin ymmärtävänsä syyt ihmisen hengellisyyden (uskonnon) etsimiseen ja analysoikin sen hienosti. Et sitten vain ymmärtänyt.
"Sotki vapauden käsitteen pakenemiseen"
Valehtelet. Molemmista puhuttiin eri yhteyksissä, eri asioina. Et sitten vain ymmärtänyt.
"Ylimielisyyden..."
Sitä Airaksisessa ei ollut tippaakaan. Oli oikein rento, lupsakan hyvätuulinen, miellyttävän analyyttinen ja hyvä kertoja.
Olet varmaan itse kade ja katkera, etkä itse ole elämässäsi päässyt mihinkään. Ehkäpä vielä olet tenteissä tullut Airaksisen reputtamaksi ja saanut siitä "luonnehäiriön" 😁 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" sanoi, ettei ymmärrä niinkin helposti ymmärrettävää asiaa kuin uskonnollisuutta"
Valehtelet, Airaksinen sanoi hyvinkin ymmärtävänsä syyt ihmisen hengellisyyden (uskonnon) etsimiseen ja analysoikin sen hienosti. Et sitten vain ymmärtänyt.
"Sotki vapauden käsitteen pakenemiseen"
Valehtelet. Molemmista puhuttiin eri yhteyksissä, eri asioina. Et sitten vain ymmärtänyt.
"Ylimielisyyden..."
Sitä Airaksisessa ei ollut tippaakaan. Oli oikein rento, lupsakan hyvätuulinen, miellyttävän analyyttinen ja hyvä kertoja.
Olet varmaan itse kade ja katkera, etkä itse ole elämässäsi päässyt mihinkään. Ehkäpä vielä olet tenteissä tullut Airaksisen reputtamaksi ja saanut siitä "luonnehäiriön" 😁Itse valehtelet. Hän nimenomaisesti tunnusti, ettei ymmärrä uskonnollisuutta perimmältään. Et ilmeisesti oikein seurannut ohjelmaa omassa kuplassasi.
Airaksinen nimeomaisesti rinnasti pakonsa ulkomaille "vapauteen". Koittaisit edes pysyä hereillä, kun katselet tv:tä.
Ylimielisyytensä Airaksinen itse tunnusti mainitussa ohjelmassa. Mitä oikein puuhailit sen aikana? Onanoit ehkä.
"Olet varmaan itse kade ja katkera,..."
Argumentum hominemisi ei oikein pure. :D - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse valehtelet. Hän nimenomaisesti tunnusti, ettei ymmärrä uskonnollisuutta perimmältään. Et ilmeisesti oikein seurannut ohjelmaa omassa kuplassasi.
Airaksinen nimeomaisesti rinnasti pakonsa ulkomaille "vapauteen". Koittaisit edes pysyä hereillä, kun katselet tv:tä.
Ylimielisyytensä Airaksinen itse tunnusti mainitussa ohjelmassa. Mitä oikein puuhailit sen aikana? Onanoit ehkä.
"Olet varmaan itse kade ja katkera,..."
Argumentum hominemisi ei oikein pure. :DKatso peiliin, niin näet sen joka aloitti valittamisen ja marmattamisen, itseäsi tuhannesti fiksummasta henkilöstä. Airaksinen ei sellaiseen syyllistynyt. Mutta sinä kyllä haet nokittavaa ja paneteltavaa jokaisesta Airaksisen sanomasta lauseesta.
Niin että kyllä olet kade ja katkera. Taidat olla peräti kommunisti, uskoon hurahtaneisuuden lisäksi 😁 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katso peiliin, niin näet sen joka aloitti valittamisen ja marmattamisen, itseäsi tuhannesti fiksummasta henkilöstä. Airaksinen ei sellaiseen syyllistynyt. Mutta sinä kyllä haet nokittavaa ja paneteltavaa jokaisesta Airaksisen sanomasta lauseesta.
Niin että kyllä olet kade ja katkera. Taidat olla peräti kommunisti, uskoon hurahtaneisuuden lisäksi 😁Airaksinen ei ole itseäni fiksumpi. Hän on itse tunnustanut toteamani seikat, joten ihan voit kääntyä Airaksisen puoleen saadaksesi lisätietoa hänestä.
Sinä lienet fasisti. Eikös se näin mene maailmakuvassasi: on kommunistit ja fasistit. :D - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Airaksinen ei ole itseäni fiksumpi. Hän on itse tunnustanut toteamani seikat, joten ihan voit kääntyä Airaksisen puoleen saadaksesi lisätietoa hänestä.
Sinä lienet fasisti. Eikös se näin mene maailmakuvassasi: on kommunistit ja fasistit. :D"Airaksinen ei ole itseäni fiksumpi"
Aijai, mikä itserakkaus ja omahyväisyys siinä loistaakaan.
Mutta tähänastistenkin kommentointiesi perusteella, Airaksinen on sinua fiksuudessa kaikissa luonteen hyvyyksissä valovuoden edellä.
"Eikös se näin mene maailmakuvassasi"
Näyttää menevän vain omassasi 😁 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Airaksinen ei ole itseäni fiksumpi"
Aijai, mikä itserakkaus ja omahyväisyys siinä loistaakaan.
Mutta tähänastistenkin kommentointiesi perusteella, Airaksinen on sinua fiksuudessa kaikissa luonteen hyvyyksissä valovuoden edellä.
"Eikös se näin mene maailmakuvassasi"
Näyttää menevän vain omassasi 😁"Airaksinen on sinua fiksuudessa kaikissa luonteen hyvyyksissä valovuoden edellä"
Niinkö? Huima todistus lähimmäisestäsi! Se kuulostaa siltä, että nostat itsesi korkeuksiin omahyväisesti. Noinkohan onnistuu?? :D - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Airaksinen on sinua fiksuudessa kaikissa luonteen hyvyyksissä valovuoden edellä"
Niinkö? Huima todistus lähimmäisestäsi! Se kuulostaa siltä, että nostat itsesi korkeuksiin omahyväisesti. Noinkohan onnistuu?? :D"Huima todistus lähimmäisestäsi"
Ohhoh, kyllä nyt "nostat itsesi korkeuksiin omahyväisesti". Sinäkö "lähimmäiseni", heh heh 😁
Siitä varmaan olet yhtä mieltä, että on turhaa täyttää mielikuvitustilansa joillain jumaluuksilla, enkeleillä, haamuilla ja kummituksilla ja luoda itselleen tälläisiä demoneja ja henkisiä olentoja sensijaan, että pysyy tieteellisissä totuuksissa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Huima todistus lähimmäisestäsi"
Ohhoh, kyllä nyt "nostat itsesi korkeuksiin omahyväisesti". Sinäkö "lähimmäiseni", heh heh 😁
Siitä varmaan olet yhtä mieltä, että on turhaa täyttää mielikuvitustilansa joillain jumaluuksilla, enkeleillä, haamuilla ja kummituksilla ja luoda itselleen tälläisiä demoneja ja henkisiä olentoja sensijaan, että pysyy tieteellisissä totuuksissa?Vaikea kommnetoida kysmystäsi, koska sinä tunnut sieltä "korkeuksistasi" tietävän vastaukset jo ennalta.
- Anonyymi
Airaksinen on oikea filosofi. Saarinen alkoi filosofiksi jotta saisi pesää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam20413787Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu546940Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1846732K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon974689Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju694613Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä214371Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos724285Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754102Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1003876- 933650