Ceausescu- Romanian presidentti...

Monet muistavat varmaan Romanian Presidentin viimeiset hetket vuonna 1989.
Hänet teloitettiin vaimonsa kanssa suorassa tv lähetyksessä.
Syy oli kansan nälkiintyminen jonka ahne ja tuhlaileva pariskunta sai aikaan.
Nyt yksi maailman valtias tuhoaa kaupunkeja, tappaa ihmisiä ym.
Hän istuu edelleen valtaistuimellaan ja antaa väliaikatietoja maailmalle hymyssä suin ja uhkailee.
Onko maailma muuttunut, kun tämä diktaattori saa jatkaa virassaan?
3103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ceausescu aiheutti keinotekoisen talouskaaoksen maksamalla pikavauhtia pois Romanian valtion velan.

Tämän pitäisi olla varoituksena perussuomalaisille ja kokoomukselle, jotka ovat kauhistelleet Suomen nykyistä velkamäärää.

Velan määrää tulee toki harkitusti laskea, mutta ei äkkijarrutuksella, tai käy kuin Romaniassa.

Vastaavaa on tapahtunut muuallakin, mutta ei niin dramaattisesti kuin Romaniassa.
Talouden jarruttaminen menojen kiristämisellä taantuman aikana vain pahentaa tilannetta. Näin tehtiin Suomessa 90-luvulla. Silloisen toiminnan puolustuksena oli, että tilanne oli paljon vaikeampi, ja korot paljon korkeammalla kuin nyt.

Toivottavasti Suomen seuraava hallitus ei ota mallia Ceausescusta.

Äänestä
  • Suomussalmen Elena Ceaușescu, Merja Sinikka Kyllönen jaksaa toveriensa tukemana nillittää ja mantrata NATO vastaisuuttaan paikallisissa medioissa.
    Elena ja Merja opiskelivat samoja tutkintoon tähtääviä aineita. Olisiko mahdollista, että opiskellessa ja käytännön laboratoriokokeiden aikana molemmat altistuivat haitallisille kemiallisille aineille, jotka vinouttivat nuorten naisten orastavaa ajatusmaailmaa. Ainakin molemmat ovat omaksuneet punikin luotaansa työntävän ideologian.

    Vasemmistolaisena Merja ei ole oppinut mitään historian valossa. Pakonomaisesti ja hivelevän käytöksen tavoin Merja jaksaa levittää kommunistista ilosanomaa. Tyrkyttää haitallisia ja vaarallisia ajatuksia paikallisille viestintäkanaville. 

    Hyvät ihmiset, huolehditaan siitä, että tällaisia yhteiskunnalle haitallisia populisteja ei äänestetä seuraavissa vaaleissa. Pulskanlaiska vasemmistolainen ilmestyy aina ennen tulevia eduskuntavaaleja lehtien palstoille.
    Elena on jo poistunut keskuudestamme, rauha hänen sielulleen... Mutta, onko itse "saatana" tullut luoksemme kotiryssän hahmossa?

    Äänestä

Niinhän ne oisi telottanut Ukrainan laillisen presidentti Januzelskin?
Pääsi 2014 yön pimeydessä pois alta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Monet muistavat varmaan Romanian Presidentin viimeiset hetket vuonna 1989.
Hänet teloitettiin vaimonsa kanssa suorassa tv lähetyksessä.
Syy oli kansan nälkiintyminen jonka ahne ja tuhlaileva pariskunta sai aikaan.
Nyt yksi maailman valtias tuhoaa kaupunkeja, tappaa ihmisiä ym.
Hän istuu edelleen valtaistuimellaan ja antaa väliaikatietoja maailmalle hymyssä suin ja uhkailee.
Onko maailma muuttunut, kun tämä diktaattori saa jatkaa virassaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu