Pitääkö lausua "thaimaa" vai "taimaa"? Siis "h" kuuluen vai ilman?
"Thaimaan" lausuminen
18
141
Vastaukset
- Anonyymi
Ilman.
- Anonyymi
Vanha artikkeli aiheesta
https://www.kielikello.fi/-/kirjain-h-vieraissa-nimissa - Anonyymi
Sopisi Ylen uutistenlukijoidenkin noudattavan näitä ohjeita eikä lausua naurettavalla tavalla t H a i m a a.
- Anonyymi
Mitä hittoa, kyllähän nyt thaimaaseen hoo kuuluu. Vai onko se joku joko-tai-maa?!?!?!
- Anonyymi
Kiristä tekariasi niin ei falskaa hoot siellä välissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiristä tekariasi niin ei falskaa hoot siellä välissä.
Niin, siihen vielä lappalainen Hoon assshhhhbirointi välliin, niin a'vhhotshiuuuu!!!!!!
- Anonyymi
Voithan käyttää paikanpäällä tavarataloissa, hotelleissa ym. edelleen näkyvää Siam nimeä.
- Anonyymi
Eikös se ollut Hong Kong?!? On jo konkassa.
- Anonyymi
Ehdottomasti Taimaa. Ilman h-ta. Thaimaalaiset itse sanoo ilman (olen naimisissa Thaimaalaisen kanssa).
- Anonyymi
Paraskin neuvoja, kun ei edes suomen kielen alkeita osaa.
- Anonyymi
Kamalaa muuten se thaikkujen marjariisto. Pehkeetkii o niinku mahottoman myllerryksen jäliltä. Milloin Suomen luontoa oikein aletaan suojella?!?"!?!?!?!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paraskin neuvoja, kun ei edes suomen kielen alkeita osaa.
Silti sanotaan ilman h-ta.
Keskity kysymykseen äläkä viisastele.
- Anonyymi
Espanjaksi Thaimaa on Tailandia.
- Anonyymi
e-ängjjjtjsjttjjj eivät osaa hoota sanoa, joten varmaan siksi. Pitäisikö suomenkin sitten ottaa Espanjan lait. Tarkoitat varmaan spangjan?!!? Eeetä ei lausuta!
- Anonyymi
Töh-töh-töh-Taemua
- Anonyymi
Suomeksi sanat lausutaan niin kuin ne kirjoitetaan tai sitten alkuperäismaan ääntämyksen mukaisesti.
- Anonyymi
koodilla 3SNMXD5 4,00 € Wolt-krediittejä jokaista 3 ensimmäistä tilaustasi kohden kannattaa hyödyntää
- Anonyymi
Tuolla konstilla 3 euron pitsalle tulee kova hinta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812326- 1831944
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1711784Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1141603Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311545- 1131345
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771093Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1601078Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591035