Tuulivoima kelpaa ainoastaan kaukolämmön apupojaksi

Anonyymi-ap

Fingridillä on lähes kaikkien Suomen kaupallisten tuulivoimaloiden energian tuotannon seuranta alkaen päivittäisestä tuotannosta. Käppyröistä huomaa että vaihtelu voi olla lähes 15 kertainen ja tässä on summattu lähes kaikki suomen tuulivoimalat, Suomessa tuulee tai ei tuule ei ole suuria alueellisia vaihteluita. Tämä tekee tuulivoiman käytön ongelmalliseksi sähköntuotannossa. Jossakin Suomea suuremmassa maassa alueelliset erot tasaavat tuotantoa. Suomessa lopputuloksena on, että kun tuulle kunnolla, niin suuri osa sahkövoimasta menee harakoille.
Vedyn elekrolyysi vaatii tasaista sähkön tuotantoa eikä tuulivoima tue sitä. Akkujen lataus onnistuu paremmin, akkuja kun voidaan kytkeä tarpeen mukaan lisää tai vähentää.
Todennäköisesti ainut taloudellisesti toimiva ratkaisu olisi veden lämmittäminen ihan perinteisillä vastuksilla.
Kallioon olisi tehty riittävän suuri vesisäiliö, jota vastuksilla lämmitettäisiin ja siitä otettaisiin lisäenergiaa kaukolämpöjärjestelmiin

10

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helenillä taitaa olla jo tuollaisia suunnitelmia.

      • Anonyymi

        Suomalaisilla on mahdollisuus osittaiseen vanhuuseläkkeeseen 61 vuoden iästä alkaen. Eläkkeen saamisen alaikäraja nousee kuitenkin 62 vuoteen vuonna 1964 syntyneillä. Ja se tulee vähitellen lisääntymään nuorten kohdalla. Samalla varhaiseläkkeellä voit jatkaa työntekoa normaalisti.

        Osittaisen varhaiseläkejärjestelmän avulla voit nostaa 25 % tai 50 % työurasi aikana kertyneestä eläkkeestä. 50 %:n vaihtoehto osoittautui suositummaksi. Viime vuonna 50 % eläkkeestään valinneiden keskimääräinen maksu oli 822 euroa.

        Samalla varhaismaksua hakeneiden eläkkeitä pienennetään. Loput 25 % tai 50 % eläkkeestä alennetaan 0,4 % kuukausittain todellisen eläkeiän saavuttamiseen asti.


    • Anonyymi

      Raakaöljynä energia maksaa noin 5 senttiä/kWh. Tuulisähkön keskimääräinen tuotantokustannus on samaa luokkaa.

    • Anonyymi

      Kaukolämpöakkua käytetään jo. Laita googleen hakusanaksi kaukolämpöakku niin löytyy osumia.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Tuulivoiman kustannuksiin pitäisi laskea kaikki varastoinnista ja siirrosta sekä varavoiman ylläpidosta aiheutuvat kustannukset, jotta tuulivoiman todellinen kustannus selviäisi.

      • Anonyymi

        LUT on laskenut varavoiman kustannukseksi 15 e/MWh, muistelen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        LUT on laskenut varavoiman kustannukseksi 15 e/MWh, muistelen.

        Energiamielessä jokin lukuarvo voi olla MWh kohden olemassa, mutta mikä on käytettävyysarvo ajallisesti jos tuulivoiman ajallinen satunnaisuus on jokin arvo 0 ja 1 välillä 360 vrk vuoden jokaisen tunnin aikana.

        Tuulen satunnainen vaihtelu on haitallisempaa kun se ei ole luotettavaa ja ennakoitavaa.
        Rataverkossa esim tuulivoimasähköä ei voida käyttää, eikä esim. lämmityksessäkään.

        Tuulivoima vaikkakin "ilmaisena" ei ole energiaratkaisu pysyvän, jatkuvan tuotannon tarpeeseen.
        Avustavana lisänä sitä voi pitää.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Martinkylään tulee Vantaan energialle sähkölämmitteinen lämpöakku juurikin tuulivoiman halvan sähkön hetkien hyödyntämiseksi.

      https://www.vantaanenergia.fi/vantaan-energia-laajentaa-paastotonta-lammontuotantoaan-sahkokattila-ja-lampoakku-martinlaakson-voimalaitokselle/

      Sähkökattilalla on tehoa 60 MW ja lämpöakulla kapasiteettia 600MWh eli 0,6GWh.

      Samaan aikaan Vantaan energia rakentaa Kehä III alle Ikean viereen 90GWh:n kapasiteettista lämpöakkua eli lämmön kausivarastoa, joka valmistuessaan on lajissaan maailman suurin.

      https://www.vantaanenergia.fi/energiantuotanto/hiilinegatiivinen/lammonkausivarasto/

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4974
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe