ihguuu kärpät..............................................................

Anonyymi-ap

Kokaiini liikkuu Lapin hiihtokeskuksissa ja työllistää poliisia – "Jotkut paikalliset ja kausityöntekijätkin myyvät sitä"
lasketteluhuume
Luetuimmat
NYT
TÄNÄÄN
VIIKKO
Videolle tallentui, kuinka Ukrainan itsemurhadrone iski millintarkasti venäläisten tankkiin
Nolo video kaatamassa Saksan puolustusministerin – seuraajan linja punnitaan heti tärkeässä Ukraina-kysymyksessä
Kokaiini liikkuu Lapin hiihtokeskuksissa ja työllistää poliisia – "Jotkut paikalliset ja kausityöntekijätkin myyvät sitä"
Ammattiautoilija sai kalliin muistutuksen liikennesäännöistä Helsingissä – poliisi: "Toki lumet pitää saada pois, mutta ei hinnalla millä hyvänsä"
NÄYTÄ LISÄÄ
JULKAISTU 43 MINUUTTIA SITTEN
Kun poliisi törmää Lapin laskettelukeskuksissa huumeisiin, on kyse yleensä kokaiinista. Poliisin mukaan kokaiinin käytön runsastumista selittää aiempaa halvempi hinta.

Jos kokaiinia pidettiin ennen kalliina luksushuumeena, on tilanne tänä päivänä toinen. Lapin poliisilaitoksen rikoskomisario Tuomo Seikkulan mukaan kokaiinia käytetään erityisesti laskettelukeskuksissa.

– Toki muitakin huumeita, kuten kannabista on, ja katuvalvonnassa amfetamiinia. Kokaiini on kuitenkin Lapin laskettelukeskuksien erityispiirre, siellä siihen törmää useammin kuin muualla Lapissa, Seikkula kertoo MTV Uutisille.

5:21

MTV

Uutiset

"Näkyy, että yhä nuoremmat ovat sekaisin" – videoreportaasissa rovaniemeläiset nuoret, rikoskomisario ja entinen huumeiden myyjä kertovat huumekaupasta. Videoreportaasi on keväältä 2022.
"Ei enää luksustuote"
Seikkulan mukaan kokaiinia käytetään nimenomaan bilehuumeena.

– Siihen juhlimiseen se yhdistyy. Sitä voi tulla vastaan katuvalvonnassa, ravintolassa tai niin, että jossain mökillä on poliisitehtävä, jossa on enemmän ihmisiä juhlimassa.

Rikoskomisarion mukaan kokaiinin saatavuus on parantunut, sitä tulee enemmän Eurooppaan mikä vaikuttaa myös hintaan.

– Hinta on laskenut niin paljon, ettei se enää ole luksustuote, statussymboli. Se liitetään blig bling - ja jetset-elämään, ja näistä syistä se voi myös lisätä aineen kiehtovuutta.

Osa käyttäjistä tuo huumeet mukanaan, osa hankkii sitä matkan varrelta ja jotkut ostavat paikan päältä.

– Osa myyjistä tekee reissuja keskuksiin kokaiinia myydäkseen. Samoin jotkut paikalliset ja kausityöntekijätkin myyvät sitä.

Koska käyttö tapahtuu laskettelukeskuksissa, on sen valvominen myös vaikeampaa resurssien takia.

Kuka tahansa voi olla kokaiinin käyttäjä
Ketkä kokaiinia laskettelukeskuksissa sitten käyttävät?

– Jos lähdetään laskettelukeskukseen urheilemaan ja nauttimaan luonnosta, niin sellaisessa ne eivät ole läsnä. Mutta jos tärkeintä on juhliminen ravintolassa tai mökillä isommalla porukalla, niin sellaiseen ne liittyvät.

Seikkulan mukaan kokaiinin käyttäjä ei ole ”tyypillinen” poliisin asiakas.

– Tyypillinen kokaiinin käyttäjä ei ole syrjäytynyt, pitkäaikainen huumeiden käyttäjä. Enemmänkin se on kausittaista bilekäyttöä. Siinä mielessä sitä voi käyttää kuka tahansa juhliva tavan kansalainen.

Seikkula ei halua kommentoida sitä, käytetäänkö jossain laskettelukeskuksessa kokaiinia muita paikkoja enemmän.

– Siellä missä juhlimista on enemmän, niin siellä kokaiini on läsnä.

Lue myös: MTV Rovaniemen yössä: Tavalliset teinit myyvät huumeita, velkoja peritään rajuin keinoin – "Väkivaltaa käytetään vailla tolkkua"


KATSO ILMAISEKSI MTV-TUNNUKSELLA
16min

MTV

Uutiset

Viiden jälkeen: Erikoishaastattelussa Wilma Murto
Lue myös:
Opioidien ongelmakäyttö tuplaantunut Suomessa –"Ilmapiiri on muuttunut huumausainemyönteisemmäksi"Pe 6.1.
Vuosi alkoi Ruotsissa jengeihin kytkeytyvillä räjähdyksillä ja ampumisella – tällaisten rikollisten kanssa länsinaapuri nyt painiiTi 3.1.
MTV tapasi ryöstettyjä ja ryöstäjiä Helsingin yössä: Joosua, 12, pelkää puukotusta parin kympin tähden, Toni ymmärtää ryöstäjiä18.12.​2022
Sähkötupakointi kouluissa jakaa oppilaat ymmärtäjiin ja paheksujiin: "Ärsyttää, kun ne vapettaa siellä vessassa"16.12.​2022
Niko muutti Espanjaan 19-vuotiaana, jäi heti kodittomaksi: "Olen tehnyt aika raffejakin juttuja"Su 1.1.
HUUMERIKOKSET LAPPI POLIISI RIKOS

MIKKO KORMILAINEN

mikko.kormilainen(at)mtv.fi


mtv uutiset_live_eerikki pitkanen_3 LIVE

MTV

Uutiset

MTV UUTISET LIVE
NYT:
Katso päivän tärkeimmät uutiset Livestä
6:25
Huomenta Suomi
7:00
Huomenta Suomi
8:00
Huomenta Suomi

0

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        260
        4596
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        132
        3003
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        42
        2770
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        75
        1749
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        106
        1604
      6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        28
        1493
      7. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        55
        1334
      8. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        93
        1245
      9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1119
      10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        208
        1116
      Aihe