Tapailumies ei osannut

Vaihtaa jarruvaijeria pyörääni. Eikö miesten tulisi osata tuollaiset pikku jutut osata tehdä? Miehen pitää olla kätevä käsistään, muuten miehellä ei tee mitään.
3487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Tapailumies lienee sitä myöten sitten tapailtu?

Äänestä

Vaatimuksensa itse kullakin. Kannattaa varmaan etsiä se seuraava tapailumies oikeilla kriteereillä.

Äänestä

Jaaha. Miehen oma aloitus Huoh!

Äänestä

Vanne- tai levyjarrut?

Äänestä
  • Rumpu.

    Äänestä

  • Paineilmajarrut.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Paineilmajarrut.

    Ehkä parempi käyttää liikkeessä. Olen itsekin huollattanut mekaaniset levyjarrut liikkeessä. poljen kuitenkin sen verran reippaasti, että jarrujen on hyvä toimia.

    Renkaanvaihdot ja muut helpot hommat voi tehdä itsekin.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ehkä parempi käyttää liikkeessä. Olen itsekin huollattanut mekaaniset levyjarrut liikkeessä. poljen kuitenkin sen verran reippaasti, että jarrujen on hyvä toimia.

    Renkaanvaihdot ja muut helpot hommat voi tehdä itsekin.

    Pyörässäni on abs-jarrut.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Pyörässäni on abs-jarrut.

    Kierot vanteet!?

    Äänestä

Ei ole helppoa miehen osa naisen elämässä.

Äänestä

Vaijeri pitää osata vaihtaa! 😡

Äänestä

Minä olen vaihtanut omaan pyörääni mutta ei se helppoa ollutkaan. Kaiken lisäksi katkaisin vaijerin liian lyhyeksi joten jouduin ostamaan uuden ja aloittamaan alusta. Sen homman saa menemään perseelleen jos ei ole tarkkana. Sitä vanhaa vaijeria ei kannata pois heittää koska siitä saa osia uuteen vaijeriin kuten sen musta kumipäällinen.

Äänestä

Selkeästi jonkun polkupyörä-ätmin provo.

Äänestä
  • Jaa, tämä, huoh!

    Äänestä

Ei siihen vaijerin vaihtoon munia tarvita. Tee kuule se itse vaan kun se on noin helppo juttu.

Äänestä
  • Nepä juuri tarvitaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Nepä juuri tarvitaan!

    Ja kana!

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Nepä juuri tarvitaan!

    🥚🐔

    Äänestä

Noinko pienestä jo alkaa ruikutus näin tasa-arvon aikana , vai oletko vammainen ettei kädet toimi , no silloin kannattaa jättää pyöränkin ajo.

Äänestä

Tommosii ne korkeastikoulutetut miehet on mut kaikkea bänniä asioita kyllä osaavat tehdä

Äänestä

Hmmm🤔
Kaikilla meillä on omat vahvuutemme ja ne puolet, missä me ollaan vähemmän taitavia.
Minä en tarvitse miestä sohvaani siirtelemään enkä edes vaihtamaan pyörään jarruvaijeria. Miehelle on paljon parempaakin käyttöä.

Äänestä

Kuule ei kaikki miehetkään mitään osaa, ei mitään. Moni vaan ratsastaa mies maineella, joka on ikään kuin jo synnärillä lätkästy. Miehet osaa kaiken, mutta niinhän se ei suinkaan ole eikä mene. Tekninenäly on monen miehen kohdalla pelkkää puhetta ja räpellystä.

Olen nähnyt, kuinka mies lyö betonirappuun nauloilla puupinnoitteen kiinni, olen nähnyt kuinka mies liimaa muovimaton koko alaltaan kiinni eteisen lattiaan, olen nähnyt kuinka mies ei ymmärrä ettei ilman leikkuriteriä ruoho katjea, olen nähnyt kuinka mies hitsaa autonsa reikiä täyteen sen sijaan, että saa korjattua puhkiruostuneet jne.

Miehissä on ihan täysiä tumpelo tumppuja.

Äänestä

Ihan samoin kuin naisen pitää osata ratsastaa ja ottaa suihin hyvin :)

-keinovaginamies-

Äänestä
  • Lisäys aloittajalle:
    Ei sillä naisella muuten mitään tee.

    -keinovaginamies-

    Äänestä

Sinä olet mies.

Äänestä

Vuosi 2023. Opettele itse vaihtamaan jarruvaijeri. Helvetti soikoon.

Äänestä

Kannattaa viedä pyörä ammattilaiselle laitettavaksi, tulee kerralla kunnollista ja samalla tulee tuettua pienyrittäjää.

Äänestä
  • Niin sellaisen 3 euron vaijerin vaihtaminen maksaa 30 euroa kun vie johonkin pyöräliikeeseen. Ei helvetti mitään järkeä, pitää osata itse.

    Äänestä

Taitaa olla myös köyhä, kun ei ostannut naiselleen urheiluautoa.

Äänestä

Miksi et jo puhunut menneessä aikamuodossa?

Äänestä

Minun tapailumies osaakin kaikkea.

Äänestä

Myönnän, että salaa olen tyytyväinen, jos mies on käsistään kätevä, sillä minä en ole. Minulle monet remppa- ja muut fiksausjutut menevät mukavuusalueeni ulkopuolelle, joten ulkoistan ne mielelläni parisuhteen toiselle osapuolelle. Jolleivat ne kuitenkaan mieheltä onnistu, niin sitten käytetään ammattilaista tai pyydetään ystävä apuun. Eihän se sen kummempaa ole.

Edellisessä parisuhteessani mies oli käsistään kohtuullisen kätevä. Hän osasi tehdä pikkuremppoja, korjata autoa, ymmärsi kaiken maailman vipstaakkeleiden päälle ja hän oli vieläpä ahkera tekemään kaikenlaista, joten kodissa oli aina toimivat kodinkoneet ja kaikki muukin tiptop. Hän osoittautui kuitenkin täydelliseksi kusipääksi, ehkä ilkeimmäksi ihmiseksi, kenet tiedän. Joten eipä se käsistään kätevyys paljoa pelastanut tuossakaan..

Äänestä

Mun tapailunainen ei osannut tehdä hyvää ruokaa eikä leipoa pullaa.

Muuten oli mukiinmenevä. Tarkemmin sanottuna tuoppiin.

Äänestä

Osaako ss tapailumies kaataa olutta lasiin?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vaihtaa jarruvaijeria pyörääni. Eikö miesten tulisi osata tuollaiset pikku jutut osata tehdä? Miehen pitää olla kätevä käsistään, muuten miehellä ei tee mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu