Kuten “ottaa itseä niskasta kiinni” tai “laittaa itsensä likoon”?
Tulee mielikuva melkein itsensä rääkkäämisestä tulosten eteen vaikka ei olla aina edes sotatilanteessa. Haluaisin itse normaalitilanteessa nähdä valoa tunnelin päässä tai että mitään hävittävää ei ole, ja keskittyä siihen.
Vai olenko minä elänyt vain sellaisessa Suomen osassa jossa lähinnä nämä mainitsemani ovat tulleet vastaan?
Miksi suomenkieliset itsepsyykkaamiseen liittyvät sanonnat ovat epämiellyttäviä?
7
274
Vastaukset
- Anonyymi
Kai olet sentään nämä kuullut:
"Yrittänyttä ei laiteta" (tässä laittaa=moittia)
tai
"Kukas kissan hännän nostaa jos ei kissa itse?"
eli suunnilleen sama kuin:
"Ei kannata pitää kynttilää vakan alla"Nyt kun mainitset niin muistan kyllä nuo lukeneeni muutaman kerran, ne tuntuvat paljon paremmilta.
Mutta mainitsemani ovat ne jotka olen kuullut usein puhuttavan. Niistä on muodostunut melko ankea kuva jostakin syystä.- Anonyymi
Elionrie kirjoitti:
Nyt kun mainitset niin muistan kyllä nuo lukeneeni muutaman kerran, ne tuntuvat paljon paremmilta.
Mutta mainitsemani ovat ne jotka olen kuullut usein puhuttavan. Niistä on muodostunut melko ankea kuva jostakin syystä.Tuntemattomasta sotilaasta on myös otettu hyviä kannustuslauseita työelämän haasteisiin:
"Ei saa jäädä tuleen makaamaan!"
"Hakkaa päälle Suomen poika!"
"Ei muuta kun s@@tanallinen ralli päälle pojat!"
"Antaa hyssyttää!"
"Vedä ny sinäki sitä ahkiota p€rk€le, eihän sulla ole hikikään!" - Anonyymi
Elionrie kirjoitti:
Nyt kun mainitset niin muistan kyllä nuo lukeneeni muutaman kerran, ne tuntuvat paljon paremmilta.
Mutta mainitsemani ovat ne jotka olen kuullut usein puhuttavan. Niistä on muodostunut melko ankea kuva jostakin syystä.Tuosta kissa-sanonnasta tuli mielleyhtymä "ottaa itseään niskasta kiinni"-sanontaan. Kissaemohan kanniskelee pentujaan niskasta roikottaen. Jos satut pitämään eläimistä ja kissoista, niin parantaisikohan tuollainen mielikuva sanontaa yhtään?
Ja "laittaa itsensä likoon". Sehän voisi tarkoittaa peseytymistä, ehkä ammeessa lillumista. Peseytyminenhän on kai positiivista, mukavaa? Anonyymi kirjoitti:
Tuosta kissa-sanonnasta tuli mielleyhtymä "ottaa itseään niskasta kiinni"-sanontaan. Kissaemohan kanniskelee pentujaan niskasta roikottaen. Jos satut pitämään eläimistä ja kissoista, niin parantaisikohan tuollainen mielikuva sanontaa yhtään?
Ja "laittaa itsensä likoon". Sehän voisi tarkoittaa peseytymistä, ehkä ammeessa lillumista. Peseytyminenhän on kai positiivista, mukavaa?Pidän kyllä kissoista paljonkin mutta ihmisnäkökulmasta se voi olla jotakin muuta.
Sitten toisaalta pyykkejäkin liotetaan ja niiden käsittely ei ole aina hellää.
Mutta siltikin pointteja sinulta löytyy.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuosta kissa-sanonnasta tuli mielleyhtymä "ottaa itseään niskasta kiinni"-sanontaan. Kissaemohan kanniskelee pentujaan niskasta roikottaen. Jos satut pitämään eläimistä ja kissoista, niin parantaisikohan tuollainen mielikuva sanontaa yhtään?
Ja "laittaa itsensä likoon". Sehän voisi tarkoittaa peseytymistä, ehkä ammeessa lillumista. Peseytyminenhän on kai positiivista, mukavaa?”Laittaa itsensä likoon” on hyvä mielikuva, jos ajattelee, että se tarkoittaa rohkeutta mennä samaan kylpytynnyriin, jonne muutkin menevät.
Sitten ollaan ”samassa veneessä”.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453563
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai693211Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302995Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1592758En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛122303- 252279
Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141698Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231597Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31587- 151356