Kuten “ottaa itseä niskasta kiinni” tai “laittaa itsensä likoon”?
Tulee mielikuva melkein itsensä rääkkäämisestä tulosten eteen vaikka ei olla aina edes sotatilanteessa. Haluaisin itse normaalitilanteessa nähdä valoa tunnelin päässä tai että mitään hävittävää ei ole, ja keskittyä siihen.
Vai olenko minä elänyt vain sellaisessa Suomen osassa jossa lähinnä nämä mainitsemani ovat tulleet vastaan?
Miksi suomenkieliset itsepsyykkaamiseen liittyvät sanonnat ovat epämiellyttäviä?
7
226
Vastaukset
- Anonyymi
Kai olet sentään nämä kuullut:
"Yrittänyttä ei laiteta" (tässä laittaa=moittia)
tai
"Kukas kissan hännän nostaa jos ei kissa itse?"
eli suunnilleen sama kuin:
"Ei kannata pitää kynttilää vakan alla"Nyt kun mainitset niin muistan kyllä nuo lukeneeni muutaman kerran, ne tuntuvat paljon paremmilta.
Mutta mainitsemani ovat ne jotka olen kuullut usein puhuttavan. Niistä on muodostunut melko ankea kuva jostakin syystä.- Anonyymi
Elionrie kirjoitti:
Nyt kun mainitset niin muistan kyllä nuo lukeneeni muutaman kerran, ne tuntuvat paljon paremmilta.
Mutta mainitsemani ovat ne jotka olen kuullut usein puhuttavan. Niistä on muodostunut melko ankea kuva jostakin syystä.Tuntemattomasta sotilaasta on myös otettu hyviä kannustuslauseita työelämän haasteisiin:
"Ei saa jäädä tuleen makaamaan!"
"Hakkaa päälle Suomen poika!"
"Ei muuta kun s@@tanallinen ralli päälle pojat!"
"Antaa hyssyttää!"
"Vedä ny sinäki sitä ahkiota p€rk€le, eihän sulla ole hikikään!" - Anonyymi
Elionrie kirjoitti:
Nyt kun mainitset niin muistan kyllä nuo lukeneeni muutaman kerran, ne tuntuvat paljon paremmilta.
Mutta mainitsemani ovat ne jotka olen kuullut usein puhuttavan. Niistä on muodostunut melko ankea kuva jostakin syystä.Tuosta kissa-sanonnasta tuli mielleyhtymä "ottaa itseään niskasta kiinni"-sanontaan. Kissaemohan kanniskelee pentujaan niskasta roikottaen. Jos satut pitämään eläimistä ja kissoista, niin parantaisikohan tuollainen mielikuva sanontaa yhtään?
Ja "laittaa itsensä likoon". Sehän voisi tarkoittaa peseytymistä, ehkä ammeessa lillumista. Peseytyminenhän on kai positiivista, mukavaa? Anonyymi kirjoitti:
Tuosta kissa-sanonnasta tuli mielleyhtymä "ottaa itseään niskasta kiinni"-sanontaan. Kissaemohan kanniskelee pentujaan niskasta roikottaen. Jos satut pitämään eläimistä ja kissoista, niin parantaisikohan tuollainen mielikuva sanontaa yhtään?
Ja "laittaa itsensä likoon". Sehän voisi tarkoittaa peseytymistä, ehkä ammeessa lillumista. Peseytyminenhän on kai positiivista, mukavaa?Pidän kyllä kissoista paljonkin mutta ihmisnäkökulmasta se voi olla jotakin muuta.
Sitten toisaalta pyykkejäkin liotetaan ja niiden käsittely ei ole aina hellää.
Mutta siltikin pointteja sinulta löytyy.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuosta kissa-sanonnasta tuli mielleyhtymä "ottaa itseään niskasta kiinni"-sanontaan. Kissaemohan kanniskelee pentujaan niskasta roikottaen. Jos satut pitämään eläimistä ja kissoista, niin parantaisikohan tuollainen mielikuva sanontaa yhtään?
Ja "laittaa itsensä likoon". Sehän voisi tarkoittaa peseytymistä, ehkä ammeessa lillumista. Peseytyminenhän on kai positiivista, mukavaa?”Laittaa itsensä likoon” on hyvä mielikuva, jos ajattelee, että se tarkoittaa rohkeutta mennä samaan kylpytynnyriin, jonne muutkin menevät.
Sitten ollaan ”samassa veneessä”.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1506478- 322322
- 1872099
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101343Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.891286- 731077
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10858