Kuka tahansa voi joutua työtömäksi milloin tahansa!
Jos työttömän tilannetta ulkopuoliset ja täysin tuntemattomat arvostelevat tuomitsevasti, ei se johda kyllä mihinkään!
Ne joista ei ole työelämään eivät välitä joten työttömäksi joutuneet saavat kuraa niskaan ilman mitään perusteita?
Työssä käyvä ihminen ei mielestäni aikaa käytä työttömille huutelulle, josten kyseessä on "köyhä joka toista köyhää potkii" ainoana ajan vietteenään kun elämä köyhtynyt sille tasolle!
Jos työttömän tilannetta ulkopuoliset ja täysin tuntemattomat arvostelevat tuomitsevasti, ei se johda kyllä mihinkään!
Ne joista ei ole työelämään eivät välitä joten työttömäksi joutuneet saavat kuraa niskaan ilman mitään perusteita?
Työssä käyvä ihminen ei mielestäni aikaa käytä työttömille huutelulle, josten kyseessä on "köyhä joka toista köyhää potkii" ainoana ajan vietteenään kun elämä köyhtynyt sille tasolle!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kateelliset työssäkäyvät eivät kestä työttömien vapautta. Kyllä ne suurimmat haukkujat ovat omista eläkkeistään huokestuneet ja halpaa työvoimaa haluavat yrittäjät.
Ei lisättävää👍👍
Työttömäksi joutuu jos on huono työntekijä. Kerran kun pääsee töihin ja jos ei hommat onnistu niin työläinen erotetaan ja siitä tulee työtön. Töihin ei sitten enää pääse.
Omituisin kommentti joka kertoo ÄO-tasosta missä mielikuvat toimii...
Joo ei pitäisi olla työttömistä mitään valittamista!
Väitän, että jos kaikilta 200 000 työttömältä kysyttäisiin, että tuu meille töihin niin hyvin harva kieltäytyisi. Syy on jossain ihan muussa kuin työttömissä. Oikeastaan vain ihan siinä,että työttömiä ei vaan huolita töihin! Yrittäjillä ja rekyrtoijilla ei ole halua ottaa työttöntä töihin. Hiellä ei ole kiinnostusta palkata työttömiä töihin. Ihan siinä on se syy!
Eli ei ole kiinnostusta ihmiseen joka on työtön vaikka tytötönkin on ihminen siinä missä muutkin.
Nyt vitsin murjaisit. Työttömäksi pääsee helposti nykyään ilman vikaa työpanoksessa. Jos yrityksillä menee huonommin, niin se on sitä yt:tä ja tuotannollis-taloudellisia syitä. Käytännössä kun tilausta pitää olla, että kannattaa työläistä pitää töissä.
Tietysti, jos on mitä jäbä duunaa- tyyppi, joka ei osaa edes sufeeta laittaa, saati omaa mitään osaamista omiin töihinsä, on aivan varmaa että koeaikapurku tulee.
Sitten on määräaikaiset sopimukset, ne päättyvät kun aika koittaa, halusipa tai ei. Joku projekti, tai sitten selkeä palkkatukityöjakso, jonka jälkeen firmalla ei ole tarvetta, eli ei ole varaa palkata normaaliin työsuhteeseen.
Työttömäksi voi joutua normaaliin elämänkaareen kuuluvien asioiden takiakin. Lapset nimittäin. Kun on tietyn ajan hoitamassa kotona muksujaan, kaikki entinen- mitä tehnyt ja osaa, on kadonnut. Työnantaja ja työ, osaaminen on vanhaa. Tähän voi rinnastaa hyvin sairauden jonka takia on joutunut olemaan pitempään sairauslomalla.
Onko se huono työntekijä, joka ei 24/7 pokkuroi työnantajaa? Minä olen sellainen. En ole aivan täysaikaisesti töissä, ja obn vielä haettava muutakin työtä. Pidän oman kituisen elämäni erillään työstä- sikäli helppoa kun on suorittava työ.
Työttömyys syntyy niin ettei ole riittävästi työpaikkoja. Toisekseen on silpputöitä, joita pitäisi kasata monta, että niistä saisi täydet tunnit kasaan. Kolmanneksi, mitä halvemmalla työnantaja saa työvoimaa niin katetta tulee enemmän.
En itsekään haluaisi tehdä osa-aikatyötä. Ala jolla olen, on sellainen, että harvassa ovat sen kokoaikapaikat. Niissäkin kierrätetään väkeä, kun ihmiset uupuvat.
Työttömäksi solahtaa hyvin luontevasti myös työikänsä loppupuolella, kun tulee sairauksia. Työnantaja haluaa eroon, eikä kukaan halua ottaa töihin halvallakaan hintaa.
Kyllä työttömyyden vaihtaisin vaikka opiskeluun. Työpaikalla ei aikoinaan tarjottu mahdollisuutta koulutukseen (https://www.oppi-va.fi/) mutta taitaa nykyään olla asiat toisin.