Musiikki on problemaattinen taidemuoto

Anonyymi-ap

On selittämätön paradoksi, miksi joku periaatteessa hyvin muotoiltu sinfonia, jossa kaikki osaset ovat niin sanotusti paikallaan ja kohdallaan, melodiat virtaavat luontevasti, musiikki on ryhdikästä, ja taitavasti orkestroitua ja sommiteltua ja periaatteessa kaikki toimii, voi kuitenkin olla vaikutukseltaan valju ja vaisu, eikä siinä ilmene kiihdyttävää sielun dramatiikkaa tai vaikuta kohottavasti tunteisiin. Tämä saattaa johtua sisäänpäin kääntyneestä modaalisuudesta , diatonisuudesta,tai melodiikan triviaalisuudesta. ja särmättömyydestä, tai rytmisen draivin puutteesta tai siitä, että musiikista puuttuu jokin syvää objektiivista totuudellisuutta huokuva metafyysinen kompåonentti ja elementti.

3

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tapahtuipa että: kaks kisälliä kerran metsäpolkua käveli ja oli heillä yllä vaatteet herran ja suussa sikarit, ja he viheltelivät jotain silloin, mutta sitten pysähtyivät ja yhteen ääneen toisilleen totesivat että tästä meidän viheltelystähän puuttuu modaalisuutta , ja diatonisuutta, tai jopa melodiikan triviaalisuutta. ja se kärsii särmättömyydestä, tai rytmisen draivin puutetta. Että poiketaanpa johonkin kirjastoon ja katsotaan netistä että mitä vidua nuo hienot sanat tarkoittavatkaan.

      Vaan samaan aikaan toisaalla joku oli sitä mieltä että: Puuttuu sabluuna siitä millainen on hyvä sinfonia ja tietenkin myös että millainen ei ole.

      Niinpä on monia sinfonioita joita jotkut arvostavat vaikka samaiset sinfoniat eivät monille muille merkitse juuri mitään muuta kuin luomu-unilääkettä.

      Jospa siksi tulee perustaa komitea joka pohtii ja päättää millainen hyvän sinfonian sabluunan tulee tai voisi olla, ja sen jälkeen kaikkien sävellys apurahojen saanti sidotaan siihen että asianomainen sävellysapurahan anoja on säveltänyt juuri sen sabluunan mukaisia sosialistis realismia edusta -van/-via hyviä sinfoni -an/-oita...

      Tai ehkä emme sittenkään menettele noin vaan vaadimme sinfonikoilta että sävelläppä ensin hitti, joka hitti voi olla tanssimusiikkia tai rokkia tai mongolien kurkkulaulua, tai liediä tai mitä muuta tyyliä tahansa kunhan siitä tehty levytys nousee singletilastojen mukaan hitiksi. Ja vasta sitten mietitään mahdollisia apurahoja.

      ja entäs sitten? No eihän hitinsäveltäjä enää mitään apurahoja tarvi joten sen jälkeen ne tuon vaatimuksen täyttävät säveltäjät selviävät jo omillaan.

      • Anonyymi

        Monet säveltäjät, kuten Fordell tai Aaltonen ovat säveltäneet sinfonioita, jotka ovat saavuttaneet suuren suosion yleisön keskuudessa ja joita voi siksi kutsua hiteiksi, mutta ovat siitä huolimatta julkisuuden ja historian unohtamia teoksia, joita ei ole edes levytetty.


      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        🍒 ­­­N­­­y­m­­f­o­­­m­a­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17722719F

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      22
      1801
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      348
      1528
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      211
      1133
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      144
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      969
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe