Iloinen yllätys - juoksu sujuu

Anonyymi-ap

Moro.
11. tammikuuta lähdin vähän kokeilemaan. Edellinen lenkki joskus kesäkuussa viime vuonna. Sitten enempi oleilin liikkumatta. Tosin laitoin ruokavalion kuntoon ja painoa lähti 12 kiloa. 187/75 nykyään. Parhaina juoksuaikoin painoin vuosikaudet jotain 72.5kg.
Niin kymmenen päivään sitten lähdin ensin kävelemään tuollaisen vajaan kympin lenkin. Seuraavana päivänä hölkkäsin, ja sitä seuraavana, jne. Ottihan se vähän lihaksiin ja alaselkään ja väsykin tuli. Mutta hölkkäilin kuitenkin tuota tasaista lenkkiä sellaiseen vähän alle tuntiin.
Eilen (lauantaina) välipäivä ja söin kunnolla ja vaan olin. Tänään lähdin sitten hieman pidemmälle kun oli niin hyvä ilmakin. Juoksin 20km päivällä ja ei mitään kummempaa. Mahtava olo, kun se on tuolla selkäytimessä. Niitä harvoja juttuja mitä osaan.
Tätä pitää jatkaa ja suosittelen lämpimästi muillekin.

Mulla on taustaa tuolta viime vuosituhannen puolelta, jolloin keräsin ämpärillisen mitaleita ja puoli kaappia pokaleita. 50 maratonia, paras 2.45 ja rapiat silloin nuorena. Yleensä kuitenkin alle kolmen tunnin meni aina.

Vammojen vuoksi se jäi parikymmentä vuotta sitten. Tulikoura leikkasi ja korjasi paskaksi menneen akillesjänteen. Kuntoutus kesti kauan ja kun pystyin siirryin pyöräilyyn. Aattelin että olkoon ja hommasin kotiin spinningpyörän. Sitä aina välillä poljin, mutta ei ollut mitään suunnitelmaa.

Nyt taisi purra juoksu/hölkkäkärpänen. Veet niistä ajoista, oon jo yli 66v ukko, mutta upeeta huomata, että vielä pystyy ja kykenee!

10

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jes, hyvä ukko!

    • Anonyymi

      feliz sorpresa - la carrera va bien

    • Anonyymi

      8. tätä kuuta minulla sujui

    • Anonyymi

      Älä ahnehdi

      • Anonyymi

        Vehiculo lungo.


      • Anonyymi

        Ukko ollut parikymmentä vuotta juoksematta ja heti hinkuu kahdenkympin lenkkejä. Eikö voisi aloittaa viitosen kähöllä rennosti?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ukko ollut parikymmentä vuotta juoksematta ja heti hinkuu kahdenkympin lenkkejä. Eikö voisi aloittaa viitosen kähöllä rennosti?

        Ukot kähöilee 166 kilsoo karhunkierroksella. Rentoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ukot kähöilee 166 kilsoo karhunkierroksella. Rentoa.

        Kuule liivijahdista on rentous kaukana.


    • Anonyymi

      Rentoa ahnehtimatta. Hölkkää vailla suuntaa. Ja päälle paljua.

    • Anonyymi

      Ap.
      On tuo sujunut. Välipäiviä tulee, mutta niin pitääkin. Hiukan vaille 600km kertynyt
      juoksentelua tammikuusta lähtien. Nuorena tuli hurjimpina vuosina juostua tuo määrä kuukaudessa.
      Pisin lenkki pari viikkoa sitten 27km. Tuntuihan se hieman. Sen verran, että pari päivää meni palautuessa. Taas kohta taidan lähteä ja päälle voisi mennä uimahalliin saunaan ja nautiskelemaan. Eilen asfaltilla 17km. Nyt pitää mennä pehmeämmellä alustalle ja vaan sen verran, että on kivaa. Reilu kymppi tulee luultavasti.
      Siinä sielu lepää, kun hiljalleen taivaltaa kevätauringossa polkua järven rantaa pitkin.
      Hauskaa hommaa, kun muistaa ikänsä ja sen ettei ole enää kiire minnekään, eikä tarvitse kenellekään mitään todistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4165
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2293
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      989
    4. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      861
    5. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      854
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      850
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      821
    8. 36
      776
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      775
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    Aihe