Pepe Wilber, Danny, Kansan Tapsa vai joku muu.

Nyt haetaan nolointa käännöskappaletta. Helmeä joka aiheuttaa myötähäpeää ja pahoinvoinnin tunnetta.
Olisiko joku näistä: Pepe Wilber rasvis mä oon (grease). Tapio Kansa raju rockabilly paukku (rockabilly rebel). Danny Kuusamo (africa).
7230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voi kauheeta, millanenhan mahtaa olla tuo Pepe Willbergin "Rasvis mä oon"?

Äänestä

Mikko Alatalolla tuonniminen kappale kuin "Rasvis mä oon" vois mennä ja Juicellakin olis voinnu, mutta Pepe Willbergiltä on tottunut kuulemaan ja näkemään enemmän tyylikkäämpiä kappaleita ja sesityksiä. Ei Mikko Alatalon ja Juicen musiikissa mitään vikaa, mutta heidän imagoonsa enemmän sopisi enemmän tuollainen kappale kuin Willbergin.

Äänestä

Rasvis mä oon
https://www.youtube.com/watch?v=YFzEKVYHZkQ

Pepe Willberg ei varsinaisesti ole funk-ja discomiehiä, mutta ihan jees hän vetää. Tämä tosiaan kuulostaa suomennettuna Mikko Alatalon kappaleelta eikä voisi kuvitella, että alkuperäisen on tehnyt Bee Geesistä tuttu Barry Gibb.

Äänestä
  • Rautavaaran "juokse sinä humma" kun taivas on tumma on puolirasistinen vedätys.
    Juokseehan se humma, ilman mustalaisen taivasta.
    Pitäis saada selkokielikäännös näihin iskelmiin.

    Oikeasti taivashan on sininen ja valkoinen, kuten jukkis on opettanut.

    Äänestä

rasvis mä oon = yks syy kuunnella pepe willbergiä tai vaikkapa kappale nimeltä kuu ja toiset meistä j NIIn vähän aikaa sekä rööperiin.

Äänestä

Tapani Kansan coverhitti Rolling Stonesin ; Paint in Black ; hakee vertaistaan. Suomeksi taisi olla käännetty erittäin taitavasti, , Maalaan mustaa tai jotain sinnepäin. En suosittele kuuntelemaan, koska sen jälkeen tarvitsee monen vuoden terapiahoidon järkytyksestä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt haetaan nolointa käännöskappaletta. Helmeä joka aiheuttaa myötähäpeää ja pahoinvoinnin tunnetta.
Olisiko joku näistä: Pepe Wilber rasvis mä oon (grease). Tapio Kansa raju rockabilly paukku (rockabilly rebel). Danny Kuusamo (africa).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu