Suhteellisuusteoria sanoo että aika-avaruus on neliulotteinen. Säieteorioiden mukaan tilaulottuvuuksia voi olla useita lisää. Sitten holografinen periaate sanoo että kolmas havaittava tilaulottuvuus onkin illuusio. Miten nämä teoriat oikein sopivat yhteen - etenkin viimeisin kahden muun kanssa? Voivatko kaikki olla oikein?
Ulottuvuudet
9
356
Vastaukset
- Anonyymi
Yleinen suhteellisuusteoria ja kvanttimekaniikka ovat ristiriidassa keskenään. Kvanttigravitaatio on edelleen mysteeri.
- Anonyymi
... ja omalla pätevyysalueellaan ovat sekä kvanttimekaniikka että yleinen suhteellisuusteoria molemmat erittäin hyvin havaintojen kanssa yhteensopivat. Eivät vaan sovi keskenän yhteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
... ja omalla pätevyysalueellaan ovat sekä kvanttimekaniikka että yleinen suhteellisuusteoria molemmat erittäin hyvin havaintojen kanssa yhteensopivat. Eivät vaan sovi keskenän yhteen.
Yleisen suhteellisuusteorian ja havaintojen erittäin hyvästä yhteensopivuudesta voidaan keskustella. Kun kyse on suuruusluokista, mustien aukkojen käyttäytymisestä, ja vertailuista esimerkiksi Newtonin painovoimateoriaan, yhteensopivuus on hyvä. Sen sijaan suhteellisuusteorian tekemät ennusteet tarkemmin mitattavissa olevista ilmiöistä, kun myöskin parametrit pystytään kiinnittämään eivät ole aina havaintojen mittaustarkkuuden rajoissa.
- Anonyymi
Sitten on sellainenkin teoria että kosmos on kolmeulotteinen koska ulottuvuudet menivät aikojen alussa solmuun, ja solmuja esiintyy vain kolmessa ulottuvuudessa...
Mene ja tiedä. - Anonyymi
AdS/CFT-dualiteetti yhdistää säieteorian ja holografian eli ne ovat ainakin yhteensopivia. Molemmilla voidaan myös selittää mustien aukkojen informaatioparadoksi. (Ja mielestäni tämä on myös hyvä argumentti sen puolesta että säieteoria on todennäköisesti oikein, koska muuten tällainen sattuma tuntuisi epäuskottavalta.)
- Anonyymi
Kosmos kasvaa, kuin joku pieraisisi avaruusputkeen, varmaan jokin superi tai muu!
- Anonyymi
Kukaan ei tiedä avaruudesta mitään, kun siellä ei ole käyty tutkimusmatkoilla. Kaikki on vain arvailua jota ei pidä ottaa todesta.
- Anonyymi
Ihanko oikeasti olet tuota mieltä?
Lähiavaruudessa on käyty jo pitkään ja etäämmäs on lähetetty erilaisia luotaimia jopa Aurinkomme hliopaussin ohi.
Teleskoopeilla voimme havainnoida avaruutta koko sen laajuudessa käytännössä lähes koko sähkömagneettisen spektrin alueella. Havaintoikkunamme on huimasti suurempi, kuin ihmisaistien mahdollistama.
Jos näen ikkunasta, että järvi on vielä jäässä, ei minun tarvitse tehdä jäälle tutkimusmatkaa, tietääkseni sen olevan jäätä.
- Anonyymi
YST ja vastaavat ovat luonnonilmiöiden matemaattisia malleja. Eivät ne ole yhtä kuin itse ilmiö. Ja mallejahan voi olla erilaisia, eri tilanteisiin sopivia.
Ehkä joskus löytyy malli joka sopii useampaan tilanteeseen kuin nykyiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1437815Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1007300Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317192Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216748Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736361Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236024Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125742Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht25706Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475478Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835368