Olipa mielenkiintoinen artikkeli Iltapäivälehdessä. Toimikunta, jonka toiminnassa olleet kaikki eduskuntapuolueet valmistelee sosiaaliturvauudistusta. Johdossa Kokoomuksen A.Satonen. Tarkoitus niputtaa peruspäiväraha, työmarkkinatuki, perhe-etuudet ja kuntoutusetuudet yhdeksi tuen muodoksi. Mutta kappas samalla vähentää tuen saajia. Satosen sanoin, jos on saanut 10 v. Työmarkkinatukea pääsee pois tuen piiristä. Satonen vaan unohtaa sanoa, mihin "pääsee pois". Sossun luukulle???
Salassa valmisteltu sosiaalietuusuudistus
Anonyymi-ap
4132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eihän näissä "uudistuksissa" ole koskaan tarkoitus todellisuudessa kuin heikentää sosiaaliturvaa entisestään, perusteluna on että kulut eivät saa nousta vaan mennään aina säästöt edellä ja ihmisillä ei ole mitään väliä.
Kun päättämässä ovat kokkareet ja kristilliset sekä kepulaiset niin lopputuloksen tietää jokainen.
Näin on. Alkuperäinen tarkoitushan oli vähentää byrokratiaa, jonka uudistuksen olisi pitänyt tapahtua kymmenen vuotta sitten.
Eiköhän sieltä ole tulossa täysin vastikkeellinen sosiaaliturva tai joku myy kyytysmalli, kun kyseessä on Kokoomus niin mitä muuta voi odottaa.
Tyyli voisi olla Toimeentulotuki: Leikataan 60% mikäli et suostu Kuntouttavaan työtoimintaan. Mikäli alistut näihin orjatöihin niin silti leikataan 20-30%, koska Suomen pitää säästää menoissa..,
Kaikki tämä siitä huolimatta että Suomi saa jatkuvasti noottia EU:n ihmisoikeusneuvostolta liian matalasta ihmisten perusturvasta!!! Eli Työmarkkinatuki, Toimeentulotuki...
MUTTA onneksi maahanmuuttajat saavat kaiken, ilmaisen suomelle kalliiksi tulevan vuokra-asunnon ,keskimäärin tonni kuukaudessa, vesi ja sähkö ja puhelinlaskut, tulkit, terveydenhoito kaikkineen ympärivuorokauden olevista vastaanottotiloista, lapsilisä ja elatusmaksut monistakin lapsista, päivähoito ja koulutus menot verovaroistamme, maksusitoumukset vaatteeisiin , pyöriin, vaunuihin, matkusteluun jopa kotimaihinsa josta lähteneet pakoon. Viime vuonna 100 000 tulijaa kaikkien jo 35 vuoden ajan lisäksi elätettyjen somalien ja muiden matujen lisäksi. LASKEKAA SIITÄ MITKÄ HELVETILLISET MENOT suomelle joka elää velaksi.