Tokmanni mainostaa ruotsalaista kirjolohta suomalaisena

Tämän viikon Tokmannin torstain tarjouslehdessä Tokmanni mainostaa "Hyvä Apaja" nimistä kirjolohifilettä suomalaisena, vaikka todellisuudessa myymälöissä olevissa pakkauksissa alkuperämaa on Ruotsi. Kaikkein törkein seikka mainoksessa on että siinä on vieläpä oikein Suomen lippu, ikään kuin korostamassa suomalaisuutta.

Linkki mainoslehteen: https://tokmanni.edocker.com/reader/ce4d7bc8-9d5e-11ed-8b29-00155d64030a
6399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei ainakaan stadin Tokmannilla myydä mitään kylmässä säilytettäviä ruokatuotteita. Ei ole koskaan myyty.

Äänestä
  • Kaikissa Tokmanneissa ei tosiaan myydä kuin kuivaruokaa. Siksi tuossa mainoksessa onkin etusivun alalaidassa mainittu missä Tokmanneissa kyseisiä tarjoustuotteita myydään.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kaikissa Tokmanneissa ei tosiaan myydä kuin kuivaruokaa. Siksi tuossa mainoksessa onkin etusivun alalaidassa mainittu missä Tokmanneissa kyseisiä tarjoustuotteita myydään.

    Ei täällä stadissa edes ole Tokmannin mainoksissa lihoja eikä kaloja mainittu, kun lähin tuoreruokaa myyvä on joko Järvenpäässä tai Hyvinkäällä en muista kuinka kaukana. Joensuussa myydään tuoreruokaa.

    Äänestä

Suomi ja Ruotsi ovat käytännössä yhtä. Hakevat Natoonkin yhdessä.

Eli periaatteessa tuossa ei ole mitään väärin.

Äänestä
  • Vieläkö Tokmanni myy venäläisen Teboilin moottori öljyä?

    Äänestä

Ei ainakaan stadissa Tokmanni myy tuoretuotteita, kuten raakaa kalaa tai lihaa ja leikkeleitä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tämän viikon Tokmannin torstain tarjouslehdessä Tokmanni mainostaa "Hyvä Apaja" nimistä kirjolohifilettä suomalaisena, vaikka todellisuudessa myymälöissä olevissa pakkauksissa alkuperämaa on Ruotsi. Kaikkein törkein seikka mainoksessa on että siinä on vieläpä oikein Suomen lippu, ikään kuin korostamassa suomalaisuutta.

Linkki mainoslehteen: https://tokmanni.edocker.com/reader/ce4d7bc8-9d5e-11ed-8b29-00155d64030a

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu