Moduulikoulun sijainti

Turvallisuuden kannalta paras paikka on Luusuantien ja Kiertotien kulmauksessa ole tontti, johon aikanaan suunniteltiin kerrostaloa rakennettavaksi. Eli Vpk:n suuntaan. Koululaiset saataisiin pysymään samalla puolen katua ja bussi voisi käyttää liikenneympyrää hyväksi mennessä ja tullessa.
10227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Asia on jo päätetty. Se on Koivulakodin, Pilkkeen päiväkodin ja Luusuantien muodostamassa pläntissä ja aloittaa toimintansa uuden lukuvuoden alussa.

Olet suunnitelmissa vähän myöhässä. Lisärakentamispuuhat alkoivat oitis, kun koulu supistettiin ja pakattiin Hillatielle. Tarpeet muuttuvat, mutta varautuminen laahaa.

Meitä kemijärvisiä oli 6995 kappaletta 31.12.2023.

Nyt kasvua tulee ukrainalaisista ja filippiinoista ynnä muista ulkomaiden asukkaista. Muuten me käpistymme täällä olemattomiin.

Se moduulikoulu voi olla 3 vuoden päästä tarpeeton. Siihenkin pitäisi varautua, että se toinen moduulirakennus tulee ehdottamallesi tontille. Mutta tulipalojen sammutusta tilanne nyt muistuttaa.

Ukrainan sotaa ei ole vielä taputeltu.

Äänestä
  • Asukasmäärätieto on tietysti viime vuodelta, 31.12.2022. Mihin suuntaan mahtaa luku tästä kääntyä? Siis luku alkaa 6:lla.

    Kuolleisuus kasvaa, mutta syntyvyys ei. Siitä voi päätellä. Muuttoliike tekee oman lisänsä tai poistonsa tähänkin tilastoon.

    Äänestä

Kyllä paras paikka on sijoittaa moduuli vanhan koulun katolle!! Ehottomasti! Typerä päätös on jälleen saamassa konkretiaa! Huonosti suunniteltu ja kepulijoukon päättämänä, syntyi sutta!

Nyt ei puutu kuin ilmanvaihto-ongelmat! Niitä ootellessa.

Äänestä

Pässien touhua! Kylä täynnä tyhjiä kouluja, niin eikun uusia rakentamaan?
Kaikki liikuntakeskus ym. sijaitsevat särkikankaalla!
Tiloja on vaikka muille jakaa niin ei???

Äänestä

Nyt oppilaat hyppelevät tien yli mistä milloinkin. Tulee olemaan Luusuantie vaarallinen paikka jatkossa. Liikennevalot tarvitaan.

Äänestä
  • Kun oikeadti sairaita viedään Rovaniemelle pillit soiden, lapset eivät ehkä ehdi reagoida valoihin, ei ääniin. Ei hyvä juttu.

    Asiaa pohdittaneen vielä, koska ely ei puolla poikkeuslupaa rakentamiselle. Näin ymmärsin lukemaani.

    Äänestä

Nyt on turvallisuus tärkein asia!

Äänestä

Eilen asiaa sivuttiin valtuustossa. Nyt ei jouveta turva-asioita miettimään. Tilaliikelaitos on pyytämässä tarjouksia projektista. Sori!
Myöhäistä on.

Mutta riskillä teitä ylitellään. Lanssit suihkaavat tuhatta ja sataa. Varokaakin jäämästä alle.

Nyt on tyystin tekemättä turvallisuusselonteko. Toinen juttu on väestösuojan puute. Kukaan ei tunnu tietävän, edellytetäänkö väestönsuojaa sen jälkeen, jos modulineliöt lasketaan mukaan.

Mutta olisiko hyvä ottaa lusikka jne. ja tehdä tulvaselonteko ynnä väestönsuoja.

Lapselliset vanhemmat ovat huolissaan.

Äänestä

Siihen henkilökunnan parkkipaikalle pitäs laittaa korkea aita etteivät oppilaat kulje sitä kautta suoraan pysäkille. Siinä on ollut usea vaaratilanne kun juoksevat suoraan tien yli bussiin. Kuitenkin paras paikka moduli koululle on luusuantien varressa. Tuskin ne oppilat siinä kulkee useasti päivän aikana. Kauempaa Hillatiestä on työläs kulkea ja oppilailla houkutuksia poiketa matkalla. Useasti näkyy kun oppilaita tulee bussilla liikuntatunneilta niin jäävät matkalla kauppaan, ilmeisesti ei ole siihen lupaa.

Äänestä

Oppilaiden autokuljetusten pysäköinti pitää siirtää Kiertotielle. Ehkä Kiertotien asukkaat poikkeavat ehdotuksestani. Ja huono se onkin.

Mutta on se kapea se Luusuantie juuri tässä kohtaa. Kun rakennettiin puistot kahta puolta rakennelmineen, laajennuskin on hankala toteuttaa.

Muu liikenne hurauttaa samasta kohtaa, kun muutakaan ei voi.

Yhä kasvavat kuljetukset keskussairaalaan ja muu kiireinen liikenne luovat uhkakuvia liikenneturvalle.

Läheltä on pitänyt jo useita kertoja onnettomuuksien lisäksi. Todennäköisyys kasvaa.

Tottahan sitä koulupäivän aikaan matkoja tien yli kertyy. Miten se ruokailupuoli? Kuulin, että Murkina syöttäisi moduulioppilaat. Näinkö?

Liikunta- ja kässärityöt ovat tien toisella puolella.
Meitä kulkijoita on varoitettava Suuresta lapsivaarasta; Lapsia teillä, varokaa! Se upp barnen!

Liikennevalot ei ole yksiselitteinen eikä ehdi tähän hätään. Mutta se, ettei liikenneturvaselostusta ole tehty, pannaan kiireen piikkiin, jonka piikkiin koko hanke on jouduttu panemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Turvallisuuden kannalta paras paikka on Luusuantien ja Kiertotien kulmauksessa ole tontti, johon aikanaan suunniteltiin kerrostaloa rakennettavaksi. Eli Vpk:n suuntaan. Koululaiset saataisiin pysymään samalla puolen katua ja bussi voisi käyttää liikenneympyrää hyväksi mennessä ja tullessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu