Yötyö sopii paremmin kuin päivätyö

Anonyymi-ap

Onko täällä muita joille yötyö rytmi sopii paremmin kuin päivätyö? Omalla kohdallani tuntuu paljon mukavemmalta rytmiltä kun töiden jälkeen saa mennä kaikessa rauhassa nukkumaan ja nukkua iltapäivään asti ja siitä voi sitten kaikessa rauhassa heräillä ja juoda aamukahvit ilman kiirettä.

Aamuherätykset ovat aivan kamalia ja koko ajan tuntuu olevan kiire. Kahvit pitää juoda hosumalla ja sitten kohta saakin jo juoksujalkaa lähteä liikenteeseen. Puhumattakaan siitä miten vaikeaa on väkisin herätä kesken unien herätyskelloon.

Lisäksi tuntuu ettei kukaan ymmärrä rytmiäni. Vaikka kuinka yritän selittää, että itse olen samalla tavalla iltaisin vapaalla kuin ns. toimistotyöntekijät, mutta rytmini vain on päinvastainen. Olen siis töissä silloin kun muut ovat nukkumassa ja nukkumassa silloin kun muut ovat töissä.

2

295

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama homma meikäläisellä. En kyennyt päivätöihin lainkaan, aina nukuin pommiin ja meni työsuorituskin päin vittua väsymyksen takia. Olin pitkään työttömänä kunnes sain yötöitä. 1:00-6:30 töissä ja nukun joko 7:00-16:00 tai 16:00-00:30. Noin suurinpiirtein unirytmi heittelee aikalailla ja nukun melko reilusti.

    • Anonyymi

      Pari viikkoa myöhässä vastaan, mutta jo reilu 20 vuotta olen ollut yövuorossa, ja tämä on se ainoa rytmi, jota jaksan enää. Samassa työpaikassa ollut jo yli 25 vuotta, ja alussa olin aamussa vastuuhenkilönä. Mitään vikaa ei ollut vastuussa vaan aamuvuorossa, myös ilta/aamu vaihtelu ei sopinut ollenkaan. Tätä paikkaa ennen olin jo aina kuolemanväsynyt töissä, vasta oikeasti yövuoroon siirtyminen auttoi. Hain sitten tässä firmassa vähäpalkkaisempaan työhön yöhön, ja toki sinne pääsin, mutta jossain vaiheessa vastuu silti siirrettiin kaikesta takaisin minulle yöhön, vaikka yleensä nuo hommat ovat aamuvuorolaisella. Ei haittaa, saan silti vain tehdä joko 22-06, 23-07 tai 24-08 vuoroja, miten itse niitä jaan muille. Vaimolla myös luontainen yötyörytmi, joten tällä on menty jo nuorimman lapsen tarhaan siirtymisestä viimeiset viisi vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      795
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      642
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      475
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    10. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      94
      462
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      401
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    16. 21
      392
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      33
      391
    18. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    20. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      366
    Aihe