Yötyö sopii paremmin kuin päivätyö

Anonyymi-ap

Onko täällä muita joille yötyö rytmi sopii paremmin kuin päivätyö? Omalla kohdallani tuntuu paljon mukavemmalta rytmiltä kun töiden jälkeen saa mennä kaikessa rauhassa nukkumaan ja nukkua iltapäivään asti ja siitä voi sitten kaikessa rauhassa heräillä ja juoda aamukahvit ilman kiirettä.

Aamuherätykset ovat aivan kamalia ja koko ajan tuntuu olevan kiire. Kahvit pitää juoda hosumalla ja sitten kohta saakin jo juoksujalkaa lähteä liikenteeseen. Puhumattakaan siitä miten vaikeaa on väkisin herätä kesken unien herätyskelloon.

Lisäksi tuntuu ettei kukaan ymmärrä rytmiäni. Vaikka kuinka yritän selittää, että itse olen samalla tavalla iltaisin vapaalla kuin ns. toimistotyöntekijät, mutta rytmini vain on päinvastainen. Olen siis töissä silloin kun muut ovat nukkumassa ja nukkumassa silloin kun muut ovat töissä.

2

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama homma meikäläisellä. En kyennyt päivätöihin lainkaan, aina nukuin pommiin ja meni työsuorituskin päin vittua väsymyksen takia. Olin pitkään työttömänä kunnes sain yötöitä. 1:00-6:30 töissä ja nukun joko 7:00-16:00 tai 16:00-00:30. Noin suurinpiirtein unirytmi heittelee aikalailla ja nukun melko reilusti.

    • Anonyymi

      Pari viikkoa myöhässä vastaan, mutta jo reilu 20 vuotta olen ollut yövuorossa, ja tämä on se ainoa rytmi, jota jaksan enää. Samassa työpaikassa ollut jo yli 25 vuotta, ja alussa olin aamussa vastuuhenkilönä. Mitään vikaa ei ollut vastuussa vaan aamuvuorossa, myös ilta/aamu vaihtelu ei sopinut ollenkaan. Tätä paikkaa ennen olin jo aina kuolemanväsynyt töissä, vasta oikeasti yövuoroon siirtyminen auttoi. Hain sitten tässä firmassa vähäpalkkaisempaan työhön yöhön, ja toki sinne pääsin, mutta jossain vaiheessa vastuu silti siirrettiin kaikesta takaisin minulle yöhön, vaikka yleensä nuo hommat ovat aamuvuorolaisella. Ei haittaa, saan silti vain tehdä joko 22-06, 23-07 tai 24-08 vuoroja, miten itse niitä jaan muille. Vaimolla myös luontainen yötyörytmi, joten tällä on menty jo nuorimman lapsen tarhaan siirtymisestä viimeiset viisi vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      105
      2236
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1965
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      53
      1556
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1486
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      153
      1466
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1374
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1294
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1156
    9. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      111
      1108
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1084
    Aihe