Vapaa tahto

Anonyymi-ap

Jos ihminen elää yksin erämaassa ja päättää tehdä jotain, niin hän yleensä tekee sen.

Jos ihminen elää ryhmässä, niin hänen jokaiseen päätökseensä vaikuttaa ainakin yksi ryhmän jäsen kaiken aikaa.


Erämaassa ihminen voi lopulta päästä tavoitteeseensa välivaiheitten kautta.

Ryhmässä ihminen voi ideaalitilassa valita vapaasti jokaisen välivaiheen kohdalla, millä tavoin hän ottaa ryhmän jäsenen vaikutuksen huomioon eli millä painoarvolla ryhmän jäsen vaikuttaa hänen valintaansa.

Ryhmässä päätavoitteen saavuttaminen voi ilmetä joka kerta eri tavalla, vaikka ihmisellä on jokaisen välivaiheen valinnan kohdalla ollut täysin ideaalinen vapaus tehdä valintansa.

Eli erämaassa ja ryhmässä ihminen on voinut valita täysin vapaasti, mutta hän on päätynyt tavoitteeseensa omien intressiensä kautta useimmiten samalla tavalla, ja ryhmässä hän on päätynyt tavoitteeseensa muiden antamien esimerkkien ohjaamina useimmiten joka kerta eri tavalla.

Genomi antaa yksilölle vapauden valita jokaisen välivaiheen tavoitteeseen päästäkseen, mutta lopputulos riippuu myös fenomista.

Siksi vapaa tahto yksin ei määritä lopputulosta ennalta.

2

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokaisen 500 vuoden päässä tulevaisuudessa on yksi ainoa valtias ja ajan keulahahmo odottamassa. Häntä kaikki kuulee ja tottelee eikä ole vapaata tahtoa. Kaikki rientää häntä kohden. Kuulemaan hänen viisauttaan.

      Mutta tuo keulahahmo vanhenee ja kuolee. Syntyy tilanne jossa ehdoton determinismi purkautuu. Kaikki alkaa tehdä mitä lystää ja sitä kutsutaan vapaaksi tahdoksi. Itse asiassa sen nimeksi sopii paremmin LUOPUMUS TAI LANKEEMUS.

      Erämaassa olijan luopumus on välttämätön. Hän on kaukana ideaali olosuhteista. Myös voi muisti pettää sen suhteen mitä ajan keulahahmo on puhunut.

      Determinismi tiukkenee 500 vuoden välein mutta myös heltyy aina joka vuosisadan lopussa kun 70-80 vuotta vuosisataa on kulunut.

      Ympäristö tarjoaa puitteet toimia kohtuullisen vapaasti ilman tarvetta luopumukseen. Mutta jos ympäristö ei siihen kykene syntyy ketjureaktio jossa luopumus kasvaa hyvin suureksi mikä johtaa jopa tuhoon.

      Vapaa tahto on aina negatiivisiin asioihin johtava tie. Se on luopumista ajan johtajan määräämältä tieltä sivupoluille, joilla aika menee hukkaan?

      • Anonyymi

        Mutta jospa sieltä "sivupolulta" löytyy ennalta arvaamaton onni?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3302
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1829
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1489
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      984
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      746
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      677
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe