Jos ihminen elää yksin erämaassa ja päättää tehdä jotain, niin hän yleensä tekee sen.
Jos ihminen elää ryhmässä, niin hänen jokaiseen päätökseensä vaikuttaa ainakin yksi ryhmän jäsen kaiken aikaa.
Erämaassa ihminen voi lopulta päästä tavoitteeseensa välivaiheitten kautta.
Ryhmässä ihminen voi ideaalitilassa valita vapaasti jokaisen välivaiheen kohdalla, millä tavoin hän ottaa ryhmän jäsenen vaikutuksen huomioon eli millä painoarvolla ryhmän jäsen vaikuttaa hänen valintaansa.
Ryhmässä päätavoitteen saavuttaminen voi ilmetä joka kerta eri tavalla, vaikka ihmisellä on jokaisen välivaiheen valinnan kohdalla ollut täysin ideaalinen vapaus tehdä valintansa.
Eli erämaassa ja ryhmässä ihminen on voinut valita täysin vapaasti, mutta hän on päätynyt tavoitteeseensa omien intressiensä kautta useimmiten samalla tavalla, ja ryhmässä hän on päätynyt tavoitteeseensa muiden antamien esimerkkien ohjaamina useimmiten joka kerta eri tavalla.
Genomi antaa yksilölle vapauden valita jokaisen välivaiheen tavoitteeseen päästäkseen, mutta lopputulos riippuu myös fenomista.
Siksi vapaa tahto yksin ei määritä lopputulosta ennalta.
Vapaa tahto
2
103
Vastaukset
- Anonyymi
Jokaisen 500 vuoden päässä tulevaisuudessa on yksi ainoa valtias ja ajan keulahahmo odottamassa. Häntä kaikki kuulee ja tottelee eikä ole vapaata tahtoa. Kaikki rientää häntä kohden. Kuulemaan hänen viisauttaan.
Mutta tuo keulahahmo vanhenee ja kuolee. Syntyy tilanne jossa ehdoton determinismi purkautuu. Kaikki alkaa tehdä mitä lystää ja sitä kutsutaan vapaaksi tahdoksi. Itse asiassa sen nimeksi sopii paremmin LUOPUMUS TAI LANKEEMUS.
Erämaassa olijan luopumus on välttämätön. Hän on kaukana ideaali olosuhteista. Myös voi muisti pettää sen suhteen mitä ajan keulahahmo on puhunut.
Determinismi tiukkenee 500 vuoden välein mutta myös heltyy aina joka vuosisadan lopussa kun 70-80 vuotta vuosisataa on kulunut.
Ympäristö tarjoaa puitteet toimia kohtuullisen vapaasti ilman tarvetta luopumukseen. Mutta jos ympäristö ei siihen kykene syntyy ketjureaktio jossa luopumus kasvaa hyvin suureksi mikä johtaa jopa tuhoon.
Vapaa tahto on aina negatiivisiin asioihin johtava tie. Se on luopumista ajan johtajan määräämältä tieltä sivupoluille, joilla aika menee hukkaan?- Anonyymi
Mutta jospa sieltä "sivupolulta" löytyy ennalta arvaamaton onni?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613091Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433067- 422417
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa902016- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251759- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä821360- 391280
- 791110