Halusin erota mutta kaipaan häntä vierelleni

Anonyymi-ap

Mikähän minussa on ja olenko jotenkin viallinen. Minulla oli yli 10vuoden suhde minkä halusin päättää eroon. Ero oli henkisesti raskas. Joitakin kuukausia tästä tapasin ihastuttavan ihmisen. Vietettiin keskenään paljon aikaa ja hän "muutti" aika nopeasti luokseni asumaan. Kuukausi luonani ja minua alkoi kamalasti ahdistamaan. Minulle tuli tunne siitä että onko hän minulle sittenkään se oikea. Ahdistus hänestä kodissani oli lopulta niin voimakas että ilmoitin yllättäen hänelle että hänen on muutettava pois koska minun ei ole hyvä olla.

Kun eräs ilta sain asian kerrottua putosi suuri kivi sydämeltä. Tuntui että vihdoinkin saa taas henkeä ja pääsen jatkamaan omia polkuja. Pidimme kuitenkin yhteyttä viikottain ja käsittelin eroa mielessä. Ikävä ja kaipaus häntä kalvoi mielessä. Jokunen viikko sitten tunteeni alkoi taas häntä kohtaan kasvamaan ja yhä enemmän hän on mielessäni. Olemme tapailleet ja viettänyt yhteistä aikaa. Puhuttu ja kosketeltu toisiamme. Elän taas sitä samaa tunneaikaa kun alussa ja tuntuu että ihastun häneen uudelleen.

Olen yrittäjä ja yritys sitoo paljon aikaani. Yrittäminen vei minut mukanaan ja vietin viimeiset vuodet töissä. Työt syrjäytti ekaks harrastukset, sitten kaverit ja lopuksi parisuhteen. Olin valmis kaikki nämä menettämään työni eteen. Parisuhteen loppuminen kosketti suuresti. Aloin ymmärtämään mitä olin tehnyt ja miten olin tuhonnut elämääni. Alkoi tuntua ettei milläännole enää väliä eikä mistään saa enää otetta. Löysin kuitenkin tämän uuden ihastuksen.

Nyt sydämeni on täysin rikki. Kaipaan ja ikävöin häntä enkä oikein kykene keskittymään mihinkään kun hän pyörii mielessä. Kun olemme kaksin yhdessä olen onnellinen. Juuri silloin mikään asia ei paina mieltä ja keskityn vain häneen ja siihen tunteeseen mitä keho ja mieli tuntee. Se tunne tuo kyyneleet silmäkulmiin ja monesti kyynelehdin hänen seurassa. Olemme sopineet että tapailemme ja katsomme mihin suuntaan tunteet oikein vievät.

Minua vain ahdistaa se mikä minussa on vikana ja se mikä tie itselle olisi nyt paras? Välitän hänestä suuresti ja toistamiseen en häntä halua enää satuttaa. Samoin se voiko suhdetta enää aidosti rakentaa jos jo kerran se on päättynyt eroon? En vain saa häntä ajatuksistani, ikävä ja kaipaus satuttaa ja sydän on ihan rikki.

1

812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Te olette hyvin läheisiä toisillenne. Se on hyvä.
      Viettäkää niin paljon yhteistä aikaa kuin se vain kummalekin sopii.
      Mutta saman katon alle teidän EI tarvitse muuttaa.

      Teidän tapauksessa ystävyytenne kasvaa ja kehittyy täydellisen hyvin kun kummallakin on ikioma kolo johon vetäytyä latautumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8108
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3912
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1380
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      33
      1224
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1109
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      980
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe