Olymppiakomitea vei juoksijoitten rahat

Anonyymi-ap

Annimari Korte pöyristyi kohupäätöksestä – lataa nyt täyslaidallisen yleisurheiluväen suututtaneesta rahasopasta

Annimari Korte sanoo, että Suomen urheiluliiton arvion mukaan hänen näyttönsä olisivat riittäneet heittämällä opetusministeriön urheilija-apurahaan. Olympiakomiteassa asia nähtiin toisin.

TÄYSIN ilman opetusministeriön urheilija-apurahaa tänä vuonna jäänyt aituritähti Annimari Korte on ällistynyt kohtelustaan.
Pika-aitojen SE-nainen kertoo jättäneensä päätöksestä oikaisuvaatimuksen perjantaina.
Apurahapäätöksistä vastaa käytännössä Suomen olympiakomitea, jonka ehdotuksen mukaan opetusministeriö jakaa apurahoja.

Vakiintuneen tavan mukaisesti Suomen urheiluliitto lähetti Olympiakomitealle oman rankinglistansa apurahansaajien paremmuusjärjestyksestä.

Tällä kertaa Olympiakomitea kuitenkin mylläsi listaa tuntuvasti uusiksi. Uhriksi jäi muun muassa Korte, joka ei saanut hakemaansa 10 000 euron apurahapottia.

– Minulle on kerrottu, että Urheiluliitto on lähettänyt Olympiakomitealle rankinglistan urheilijoista, jotka ansaitsisivat apurahan kriteerien perusteella. Se on perustunut faktoihin, eli tuloksiin ja arvokisasijoituksiin. Minä olen ollut sen listan puolessavälissä ja minut on sieltä näköjään vedetty yli, Korte tilittää Ilta-Sanomille yleisurheilun halli-SM-kisoissa Helsingissä.

OLYMPIAKOMITEAN uusiksi laittama rankinglista on aiheuttanut paljon hämmästystä yleisurheilupiireissä. Kortteen käsitys päätösprosessista maalaa tilanteesta erikoisen kuvan.

– Olympiakomitealla ei ole ollut arvionteihin käytettävissä ollenkaan yleisurheilun asiantuntijaa. Siellä on kuulemma pari henkilöä päättänyt nämä asiat, muokannut listaa ja lähettänyt sen ministeriöön, joka on vain allekirjoittanut sen mitä Olympiakomitealta on tullut, Korte sanoo.

https://www.is.fi/yleisurheilu/art-2000009402817.html

0

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ajattelen sinua nyt

        Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
        Ikävä
        51
        3746
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        138
        2543
      3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

        Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
        Ikävä
        18
        2521
      4. Yritys Kannus

        Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
        Kannus
        15
        1983
      5. Mies kadonnut

        Kukas siellä kolarissa on kadonnut
        Kolari
        16
        1446
      6. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        73
        1347
      7. Oletko täällä mies?

        Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
        Ikävä
        106
        1334
      8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

        Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
        Lieksa
        153
        1053
      9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

        Meidän suhde ei ikinä toimisi.
        Ikävä
        93
        1027
      10. Kuin sonnilauma

        Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
        Kuhmo
        21
        988
      Aihe