Atria pinaattiohukainen
Fazer Imatra riisipiirakka
Fresh Suosikkisalaatti kana-taco
Hk burgeri
Hk lihapyörykät
Hoviruoka lihapiirakka
Kanakeitto
Kariniemen kananpojan nugetti
Kivikylän palvarin lihapyörykät
Kokkikartano lohikiusaus
Kotimaista riisipuuro
Lasagne
Lihamakaronilaatikot
Lihaperunasoselaatikot
Lihapiirakat
Lohikeitto
Maksalaatikko
Pinaattikeitto
Pinaattiohukaiset
Pirkka burgeri
Pirkka pinaattiohukainen
Riisipiirakat
Saarioinen jauhelihapizza
Saarioinen maksalaatikko
Saarioinen riisipuuro
Fazer Imatra riisipiirakka
Fresh Suosikkisalaatti kana-taco
Hk burgeri
Hk lihapyörykät
Hoviruoka lihapiirakka
Kanakeitto
Kariniemen kananpojan nugetti
Kivikylän palvarin lihapyörykät
Kokkikartano lohikiusaus
Kotimaista riisipuuro
Lasagne
Lihamakaronilaatikot
Lihaperunasoselaatikot
Lihapiirakat
Lohikeitto
Maksalaatikko
Pinaattikeitto
Pinaattiohukaiset
Pirkka burgeri
Pirkka pinaattiohukainen
Riisipiirakat
Saarioinen jauhelihapizza
Saarioinen maksalaatikko
Saarioinen riisipuuro
Vastaukset 12
Vanhimmat
Postaamassasi listassa vain yksi tuote jota olen maistanut enkä pidä eli fazerin riisipiirakan nimella tai karjalanpiirakan nimellä kulkevat tuote. Parhaat ostopiirakat tulevat Liperistä Sorsan kotileipomosta.
Pakasteena myytävät Pirkka-karjalanpiirakat on myös ihan hyviä. Ne on valmistettu Nurmeksessa.
Imatran piirakat on ihan roskaa,sokerille maistuvat ja vähän sellujenhajulle:)
Riisipiirakka ei ole mikään ruokalajin nimi. Karjalanpiirakka on kaikkien suomalaisten tuntema ruokalaji.
Riisipiirakka on yleisnimike riisiä sisältäville suolaisille leivonnaisille. Se sisältää satoja eri ruokalajeja ympäri maailman. Suomalaista karjalanpiirakkaa voi kutsua riisipiirakaksi siinä missä wontoneita, blinejä, susheja yms. silloin jos haluaa halveerata kyseistä ruokalajia jos sen valmistuksessa on käytetty myös riisiä.
Periaattessa myös pizzaan voi laittaa täytteeksi esim. manteleita, jouluomenan lohkoja, piparkakun paloja ja joulupuuron nokareita. Se tekisi kyseisestä pizzasta riisipiirakan - kyseessä ei ole enää edes roiskeläppä vaan jotain vielä halveksuttavampaa.
Roskaa
En syö mitään noista valmis aterioista.
Ruoka pitää tehdä itse.
Kuinka saat siitettyä hiehon itseksesi, jotta se alkaa tuottamaan maitoa?
Hoviruoka Vihis on parempi kuin lihapiirakka
Terveystietoinen ihminen ei tikullakaan koskisi valmiisiin einesruokiin, koska ne pitkässä juoksussa rapauttaa terveyden hitaasti, mutta varmasti. Vika ei tietenkään ole siinä, että ruoka on valmistettu vaan siinä mistä ja miten ne on valmistettu ja prosessoitu. Luonnolliset ainekset ja valmistusprosessit ei kuulu elintarviketeollisuuden menetelmiin vaan eineksiin sotketaan kaikkea mahdollista halpaa ja säilyvyyttä parantavia aineksia. Silloin kun näitä prosessoituja elintarvikkeita ei ollut markkinoilla siinä mittakaavassa mitä tänä päivänä on tyypin 2 diabetestä oli noin 5000 tapausta koko suomessa 1950 luvulla ja nykyisin vastaava luku yli 500 000 tapausta.
Diabeteksen räjähdysmäinen lisääntyminenkään ei ole herättänyt terveydestä vastaavia viranomaisia toimimaan muuten, kuin diabeteslääkkeitä valmistavien lääketehtaiden markkinointikoneistona. Tilanne ei tule muuttumaan miksikään, ellei tähän perustavaan syyhyn eli ravinnon merkitykseen kiinnitetä mitään huomiota. Lääketehtaiden intressi on myydä lääkkeitä ei parantaa ihmisiä, koska terve ihminen ei lääkkeitä juurikaan tarvitse.
En ole mitään listan tuotteista syönyt.
Melkoisen mauttomia nuo Atriankin pinaattiohukaiset, mutta sentään syötäviä verrattuna Riitan "herkun" pinaatti räiskäleisiin, haisevat ja maistuvat eltaantuneelle eläinrasvalle ja toinen puoli melkein musta. Parhaiten sai menemään alas kun laittoi kahden väliin ketsuppia, päälle lenkkimakkaran siivuja ja 5 min airfryerissa.
Riitan "herkulla" ei taida olla oikein mitään hyvää, pizzat paksupohjaisia ja mauttomia, kakuissa paljon äklöä palmurasvaa...