Top 25 einekset

Anonyymi-ap

Atria pinaattiohukainen
Fazer Imatra riisipiirakka
Fresh Suosikkisalaatti kana-taco
Hk burgeri
Hk lihapyörykät
Hoviruoka lihapiirakka
Kanakeitto
Kariniemen kananpojan nugetti
Kivikylän palvarin lihapyörykät
Kokkikartano lohikiusaus
Kotimaista riisipuuro
Lasagne
Lihamakaronilaatikot
Lihaperunasoselaatikot
Lihapiirakat
Lohikeitto
Maksalaatikko
Pinaattikeitto
Pinaattiohukaiset
Pirkka burgeri
Pirkka pinaattiohukainen
Riisipiirakat
Saarioinen jauhelihapizza
Saarioinen maksalaatikko
Saarioinen riisipuuro

12

698

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Postaamassasi listassa vain yksi tuote jota olen maistanut enkä pidä eli fazerin riisipiirakan nimella tai karjalanpiirakan nimellä kulkevat tuote. Parhaat ostopiirakat tulevat Liperistä Sorsan kotileipomosta.

      • Anonyymi

        Pakasteena myytävät Pirkka-karjalanpiirakat on myös ihan hyviä. Ne on valmistettu Nurmeksessa.


      • Anonyymi

        Imatran piirakat on ihan roskaa,sokerille maistuvat ja vähän sellujenhajulle:)


      • Anonyymi

        Riisipiirakka ei ole mikään ruokalajin nimi. Karjalanpiirakka on kaikkien suomalaisten tuntema ruokalaji.
        Riisipiirakka on yleisnimike riisiä sisältäville suolaisille leivonnaisille. Se sisältää satoja eri ruokalajeja ympäri maailman. Suomalaista karjalanpiirakkaa voi kutsua riisipiirakaksi siinä missä wontoneita, blinejä, susheja yms. silloin jos haluaa halveerata kyseistä ruokalajia jos sen valmistuksessa on käytetty myös riisiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riisipiirakka ei ole mikään ruokalajin nimi. Karjalanpiirakka on kaikkien suomalaisten tuntema ruokalaji.
        Riisipiirakka on yleisnimike riisiä sisältäville suolaisille leivonnaisille. Se sisältää satoja eri ruokalajeja ympäri maailman. Suomalaista karjalanpiirakkaa voi kutsua riisipiirakaksi siinä missä wontoneita, blinejä, susheja yms. silloin jos haluaa halveerata kyseistä ruokalajia jos sen valmistuksessa on käytetty myös riisiä.

        Periaattessa myös pizzaan voi laittaa täytteeksi esim. manteleita, jouluomenan lohkoja, piparkakun paloja ja joulupuuron nokareita. Se tekisi kyseisestä pizzasta riisipiirakan - kyseessä ei ole enää edes roiskeläppä vaan jotain vielä halveksuttavampaa.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi kirjoitti:

        Imatran piirakat on ihan roskaa,sokerille maistuvat ja vähän sellujenhajulle:)

        Roskaa


    • Anonyymi

      En syö mitään noista valmis aterioista.
      Ruoka pitää tehdä itse.

      • Anonyymi

        Kuinka saat siitettyä hiehon itseksesi, jotta se alkaa tuottamaan maitoa?


    • Anonyymi

      Hoviruoka Vihis on parempi kuin lihapiirakka

    • Anonyymi

      Terveystietoinen ihminen ei tikullakaan koskisi valmiisiin einesruokiin, koska ne pitkässä juoksussa rapauttaa terveyden hitaasti, mutta varmasti. Vika ei tietenkään ole siinä, että ruoka on valmistettu vaan siinä mistä ja miten ne on valmistettu ja prosessoitu. Luonnolliset ainekset ja valmistusprosessit ei kuulu elintarviketeollisuuden menetelmiin vaan eineksiin sotketaan kaikkea mahdollista halpaa ja säilyvyyttä parantavia aineksia. Silloin kun näitä prosessoituja elintarvikkeita ei ollut markkinoilla siinä mittakaavassa mitä tänä päivänä on tyypin 2 diabetestä oli noin 5000 tapausta koko suomessa 1950 luvulla ja nykyisin vastaava luku yli 500 000 tapausta.

      Diabeteksen räjähdysmäinen lisääntyminenkään ei ole herättänyt terveydestä vastaavia viranomaisia toimimaan muuten, kuin diabeteslääkkeitä valmistavien lääketehtaiden markkinointikoneistona. Tilanne ei tule muuttumaan miksikään, ellei tähän perustavaan syyhyn eli ravinnon merkitykseen kiinnitetä mitään huomiota. Lääketehtaiden intressi on myydä lääkkeitä ei parantaa ihmisiä, koska terve ihminen ei lääkkeitä juurikaan tarvitse.

    • Anonyymi

      En ole mitään listan tuotteista syönyt.

    • Anonyymi00015

      Melkoisen mauttomia nuo Atriankin pinaattiohukaiset, mutta sentään syötäviä verrattuna Riitan "herkun" pinaatti räiskäleisiin, haisevat ja maistuvat eltaantuneelle eläinrasvalle ja toinen puoli melkein musta. Parhaiten sai menemään alas kun laittoi kahden väliin ketsuppia, päälle lenkkimakkaran siivuja ja 5 min airfryerissa.

      Riitan "herkulla" ei taida olla oikein mitään hyvää, pizzat paksupohjaisia ja mauttomia, kakuissa paljon äklöä palmurasvaa...

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1502
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      64
      921
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      667
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      647
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      605
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      44
      587
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      574
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      552
    9. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      24
      541
    10. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      531
    11. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      525
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      513
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      506
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      501
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      469
    18. 42
      428
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      419
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      409
    Aihe