Linkin: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7e8a4dd8-ab6c-4e36-bb15-6ace7fe7d5bc
Voimassa oleva asiaa koskeva säädös: https://www.traficom.fi/sites/default/files/media/file/Erikoiskuljetusm%C3%A4%C3%A4r%C3%A4ys_FI.pdf
jonka sivulla 22 lukee :
7.2 Varoitusauton tai EKL-auton käyttäminen erikoiskuljetuksessa
Erikoiskuljetuksessa on käytettävä varoitusautoa, jos:
3) kuljetuksessa ylitetään ajoradan keskilinja
7) kuljetuksen leveys tai pituus edellyttää taulukon 2 mukaisesti varoitusauton
käyttämistä;
8) erikoiskuljetuksen mitta ylittää leveyden 4,00 metriä, varoitusautoina on käytettävä pelkästään EKL-autoja.
Kaikki nuo kohdat toteutuivat 7,67 metriä leveässä kuljetuksessa.
Taulukon 2 mukaan olisi tarvittu vähintään 4 EKL autoa yli 7 metriä leveään kuljetukseen, pelkät valot ja heijastimet sekä maalaukset puimurissa eivät siis todellakaan riitä.
Lisäksi kohta 7.1 Liikenteenohjaus erikoiskuljetuksessa
Erikoiskuljetuksessa on käytettävä erikoiskuljetusten liikenteenohjaajaa (EKL-ohjaaja), jos:
1) kuljetus edellyttää EKL-auton tai varoitusauton käyttämistä 7.2 kohdan mukaisesti;
2) kuljetus edellyttää muun liikenteen pysäyttämistä;
Molemmat ehdot täyttyvät, joten olisi pitänyt olla myös riittävä määrä EKL-ohjaajia neljän EKL-auton lisäksi.
.
.
.
Osaako joku kertoa miksi käräjäoikeus tai hovioikeus ei kumpikaan mitenkään puuttunut näihin ilmiselviin lainvastaisuuksiin?
Eli siihen ettei käytetty EKL ohjaajia, ei neljää EKL-autoa, eikä liikennettä pysäytetty vaikka ajettiin kokonaan myös vastaantulevien kaistalla?
Laiminlöikö syyttäjä asian esille ottamisen, vai mikä moisen voi aiheuttaa?
Onko nyt siis niin ettei leikkuupuimureiden tarvitse noudattaa voimassa olevia lakeja ja säädöksiä jatkossa lainkaan, koska niiden rikkomisesta ei linkatun uutisen mukaan seuraa yhtään mitään?!?
Uutisen mukaan :"Oikeuden mukaan puimurikuski olisi voinut toimia toisin. Hän olisi voinut irrottaa leikkuupöydän tai pyytää mukanaan olleita henkilöitä pysäyttämään liikenteen."
Tuskinpa mukana olleet henkilöt olivat EKL-ohjaajia, joten heidän käyttönsä ei olisi muuttanut tilannetta mitenkään, vaan olisi ollut lainvastaista. Ei sivullisilla ole edes oikeutta toimia EKL-ohjaajina!
Oikeus siis perustelee tuomionsa lainvastaisilla olettamuksilla?!?
Käsittämätöntä.
ylileveä leikkuupuimuri maantiellä suomessa
7
336
Vastaukset 7
- Anonyymi
Oikeusmurhahan tuo on.
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17756675A
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Jos tuossa oikeusmurha tapahtui, niin sitten sen osalta, että puimurikuskin olisi voinut jättää tuomitsematta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Eihän hän oikeasti mitään vaaraa aiheuttanut, vaan korkeintaan haittaa liikenteelle. On ihan selvää, että puimurikuski rikkoi lakia. Olosuhteet huomioon ottaen vaarantamisesta ei kuitenkaan voida puhua. Liikennevirhemaksu olisi ollut oikea sanktio, jos nyt väkisin joku halutaan antaa. Kuten kuvasta näkyy, paikassa erinomainen näkyvyys joka suuntaan.
Jos kysymys ei ollut autoilijan itsemurhasta, niin vähintäänkin hän on ajanut pitkän matkaa täysin katsomatta eteensä eli syyllistynyt törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen. Jos ei huomaa tuollaista jättiläismäistä konetta tiellä, niin helposti olisi jäänyt jalankulkija, pyöräilijä tai mopoauto alle, jos olisi kohdalla sattunut olemaan.
Surullinen tapaus, ja toivon kovasti voimia omaisille. Ei kuitenkaan pidä koittaa tehdä syyllistä toisesta ihmisestä, jos uhri on itse tahallaan tai todella törkeällä huolimattomuudella aiheuttanut turmansa.- Anonyymi
Tämä hauska kohta: "Oikeuden mukaan puimurikuski olisi voinut toimia toisin. Hän olisi voinut irrottaa leikkuupöydän tai pyytää mukanaan olleita henkilöitä pysäyttämään liikenteen."
Jos kaveri ei näe edes isoa puimuria, niin miten liikenne olisi pitänyt pysäyttää? Kertasingolla losautus lähestyvään autoon? - Anonyymi
Korjataanpa vähän kirjoitustasi:
> Jos kysymys ei ollut autoilijan itsemurhasta, niin vähintäänkin hän on ajanut pitkän matkaa täysin katsomatta eteensä eli syyllistynyt törkeään liikennevahingon aiheuttamiseen. <
Kyllä tässä puimurikuski oli se, joka vaaransi liikennettä, mutta ei aiheuttanut mitään. Aiheuttaja oli se, joka sokeasti ajoi päin puimuria. Minä kait olisin kiltisti ajanut sen puimurin perässä, koska tiedän, etteivät ne pitkään tiellä mene, vaan kääntyvät tilus tielleen. Jos taas lähestyisin edestä päin puimuria, niin pysäyttäisin heti ja peruuttaisin jonnekin laitaan, jotta puimuri pääsee etenemään.
- Anonyymi
Pitää lukea mitä kirjoittaa ja sitten vaikka googlettaa ettei sotke erikoiskuljetuksia ja työkoneita
- Anonyymi
Ja tiedoksi että osaatte varoa!
” tienpitoon tai maatalouteen käytettäviin työkoneisiin, työvälineisiin ja hinattaviin laitteisiin ei sovelleta liikenteessä yleisesti sovellettavia päämittoja koskevia säännöksiä (tieliikennelain 129-130 §). Niitä saa kuitenkin kuljettaa yli 4 metriä leveänä vain, jos tielaitteet eivät rajoita liikkumista”
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212004- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 104447
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412