ylileveä leikkuupuimuri maantiellä suomessa

Anonyymi-ap

Linkin: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7e8a4dd8-ab6c-4e36-bb15-6ace7fe7d5bc
Voimassa oleva asiaa koskeva säädös: https://www.traficom.fi/sites/default/files/media/file/Erikoiskuljetusm%C3%A4%C3%A4r%C3%A4ys_FI.pdf
jonka sivulla 22 lukee :
7.2 Varoitusauton tai EKL-auton käyttäminen erikoiskuljetuksessa
Erikoiskuljetuksessa on käytettävä varoitusautoa, jos:
3) kuljetuksessa ylitetään ajoradan keskilinja
7) kuljetuksen leveys tai pituus edellyttää taulukon 2 mukaisesti varoitusauton
käyttämistä;
8) erikoiskuljetuksen mitta ylittää leveyden 4,00 metriä, varoitusautoina on käytettävä pelkästään EKL-autoja.

Kaikki nuo kohdat toteutuivat 7,67 metriä leveässä kuljetuksessa.

Taulukon 2 mukaan olisi tarvittu vähintään 4 EKL autoa yli 7 metriä leveään kuljetukseen, pelkät valot ja heijastimet sekä maalaukset puimurissa eivät siis todellakaan riitä.

Lisäksi kohta 7.1 Liikenteenohjaus erikoiskuljetuksessa
Erikoiskuljetuksessa on käytettävä erikoiskuljetusten liikenteenohjaajaa (EKL-ohjaaja), jos:
1) kuljetus edellyttää EKL-auton tai varoitusauton käyttämistä 7.2 kohdan mukaisesti;
2) kuljetus edellyttää muun liikenteen pysäyttämistä;

Molemmat ehdot täyttyvät, joten olisi pitänyt olla myös riittävä määrä EKL-ohjaajia neljän EKL-auton lisäksi.
.
.
.
Osaako joku kertoa miksi käräjäoikeus tai hovioikeus ei kumpikaan mitenkään puuttunut näihin ilmiselviin lainvastaisuuksiin?
Eli siihen ettei käytetty EKL ohjaajia, ei neljää EKL-autoa, eikä liikennettä pysäytetty vaikka ajettiin kokonaan myös vastaantulevien kaistalla?

Laiminlöikö syyttäjä asian esille ottamisen, vai mikä moisen voi aiheuttaa?
Onko nyt siis niin ettei leikkuupuimureiden tarvitse noudattaa voimassa olevia lakeja ja säädöksiä jatkossa lainkaan, koska niiden rikkomisesta ei linkatun uutisen mukaan seuraa yhtään mitään?!?

Uutisen mukaan :"Oikeuden mukaan puimurikuski olisi voinut toimia toisin. Hän olisi voinut irrottaa leikkuupöydän tai pyytää mukanaan olleita henkilöitä pysäyttämään liikenteen."

Tuskinpa mukana olleet henkilöt olivat EKL-ohjaajia, joten heidän käyttönsä ei olisi muuttanut tilannetta mitenkään, vaan olisi ollut lainvastaista. Ei sivullisilla ole edes oikeutta toimia EKL-ohjaajina!
Oikeus siis perustelee tuomionsa lainvastaisilla olettamuksilla?!?
Käsittämätöntä.

7

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikeusmurhahan tuo on.

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        💋 ­­N­y­­­m­f­o­­m­­a­­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17756675A

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Jos tuossa oikeusmurha tapahtui, niin sitten sen osalta, että puimurikuskin olisi voinut jättää tuomitsematta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Eihän hän oikeasti mitään vaaraa aiheuttanut, vaan korkeintaan haittaa liikenteelle. On ihan selvää, että puimurikuski rikkoi lakia. Olosuhteet huomioon ottaen vaarantamisesta ei kuitenkaan voida puhua. Liikennevirhemaksu olisi ollut oikea sanktio, jos nyt väkisin joku halutaan antaa. Kuten kuvasta näkyy, paikassa erinomainen näkyvyys joka suuntaan.

      Jos kysymys ei ollut autoilijan itsemurhasta, niin vähintäänkin hän on ajanut pitkän matkaa täysin katsomatta eteensä eli syyllistynyt törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen. Jos ei huomaa tuollaista jättiläismäistä konetta tiellä, niin helposti olisi jäänyt jalankulkija, pyöräilijä tai mopoauto alle, jos olisi kohdalla sattunut olemaan.

      Surullinen tapaus, ja toivon kovasti voimia omaisille. Ei kuitenkaan pidä koittaa tehdä syyllistä toisesta ihmisestä, jos uhri on itse tahallaan tai todella törkeällä huolimattomuudella aiheuttanut turmansa.

      • Anonyymi

        Tämä hauska kohta: "Oikeuden mukaan puimurikuski olisi voinut toimia toisin. Hän olisi voinut irrottaa leikkuupöydän tai pyytää mukanaan olleita henkilöitä pysäyttämään liikenteen."

        Jos kaveri ei näe edes isoa puimuria, niin miten liikenne olisi pitänyt pysäyttää? Kertasingolla losautus lähestyvään autoon?


      • Anonyymi

        Korjataanpa vähän kirjoitustasi:
        > Jos kysymys ei ollut autoilijan itsemurhasta, niin vähintäänkin hän on ajanut pitkän matkaa täysin katsomatta eteensä eli syyllistynyt törkeään liikennevahingon aiheuttamiseen. <
        Kyllä tässä puimurikuski oli se, joka vaaransi liikennettä, mutta ei aiheuttanut mitään. Aiheuttaja oli se, joka sokeasti ajoi päin puimuria. Minä kait olisin kiltisti ajanut sen puimurin perässä, koska tiedän, etteivät ne pitkään tiellä mene, vaan kääntyvät tilus tielleen. Jos taas lähestyisin edestä päin puimuria, niin pysäyttäisin heti ja peruuttaisin jonnekin laitaan, jotta puimuri pääsee etenemään.


    • Anonyymi

      Pitää lukea mitä kirjoittaa ja sitten vaikka googlettaa ettei sotke erikoiskuljetuksia ja työkoneita

    • Anonyymi

      Ja tiedoksi että osaatte varoa!
      ” tienpitoon tai maatalouteen käytettäviin työkoneisiin, työvälineisiin ja hinattaviin laitteisiin ei sovelleta liikenteessä yleisesti sovellettavia päämittoja koskevia säännöksiä (tieliikennelain 129-130 §). Niitä saa kuitenkin kuljettaa yli 4 metriä leveänä vain, jos tielaitteet eivät rajoita liikkumista”

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      176
      2135
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      38
      1483
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1174
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      932
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      866
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      252
      845
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      802
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      735
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      733
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      202
      679
    Aihe