Kuka näitä avuttomia nimityksiä keksiikään, ei ymmärrä suomea. Mikään noista koneista ei tee kouluja, veroja eikä ylioppilaita.
Joutavat samaan roskalaatikkoon minne pitää heittää kaikki hyvinvointiälyttömyydetkin jotka viittaavat sairaisiin ja sairauksiin. Niiden sijaan voidaan ottaa kaikille englanninkieliset nimitykset jotka ovat rahvaalle tuntemattomia ja mahdottomia ymmärtää tai edes kirjoittaa, kuten traficomit, destiat, sickness centerit, first aidit, hospitaalit ja lukemattomat muut.
Sitten kun maahan hyväksytään lailliset bordellit, niin niitä voidaan hyvällä syyllä kutsua hyvinvointikeskuksiksi. Mutta nekin vääntyvät lopulta bordelleiksi.
Koulukone, verokone, ylioppilaskone jne.
9
325
Vastaukset
- Anonyymi
Kelpaako kodinkone mihinkään?
- Anonyymi
Tekeeköhän partakone partoja?
- Anonyymi
Mutta ilmeisen vaarallinen tämä koulukone on koska opetusministeri Li Andersson vaati sen sensurointia pois YLE:n internetsivuilta.
Herää kyllä kysymys että ylittääkö opetusministeri näin tekemällä valtuutensa puuttumalla mahdollisesti vapaaseen tiedonvälitykseen? - Anonyymi
Yksi omituisimmista uudehkoista sanoista on "tuulivoimalapuisto", joka ei suinkaan tarkoita minkäänlaista puistoa, vaan tuulivoimalarypästä. Mitään järkeä ei olisikaan puiston rakentamisessa esimerkisi asumattomille meren saarille, joille tehdään tuulivoimaloita.
- Anonyymi
Onhan meillä ydinvoimapuistoja ja hiilivoimapuistojakin. Miksi ei sitten tuuli- tai vesivoimapuistoja.
- Anonyymi
Toiset meistä ovat jämähtäneet menneeseen, eivätkä pysy kielen kehityksen mukana, mikä
heille sallittakoon. - Anonyymi
Viherpesuksi tuota ilmiötä kai yleisesti kutsutaan. Vihreiden mainostoimisto muokkaa ihmisten mielikuvia siitä että heidän suosima enegiantuotantomuotonsa olisi jotenkin parempaa kuin muiden?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan meillä ydinvoimapuistoja ja hiilivoimapuistojakin. Miksi ei sitten tuuli- tai vesivoimapuistoja.
puisto
2.
jtak toimintaa tms. varten rakennettu alue.
Huvipuisto.
Tiedepuisto.
Veistospuisto.
Kotimaisten kileten keskus ja Kielikone Oy
- Anonyymi
Kelpaako Tattoo and Piercing Studio?
Onhan se hienompi nimitys kuin joku tatuointi- ja lävistysverstas.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184376Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522501
- 271919
- 221747
- 341733
- 651719