..joten tämä on vasta lämmittelyä. Työnantajan on nyt vaan nieltävä palkankorotukset. Tai sitten itkee ja nielee.
Ahtaajien pisin lakko kesti 10 kuukautta..
10
177
Vastaukset
- Anonyymi
Trukinajotaitoista vuokratyövoimaa on saamatteilla.
- Anonyymi
AKT:n johto leikkii Putinia. Yhtä mieletön taistelu, jossa ei kuunnella omien mielipiteitä vaan pidetään "omamielisten" uhkailulla porukka kurissa. Koko muu maailma tuomitsee. Onko Putinilla noin viisi maata tukenaan. Sama koskee AKT:tä.
- Anonyymi
Satusetä, nimeä jokin liitto mikä ei ole AKT:n takana?
- Anonyymi
Hallituksen ja Eduskunnan täytyisi vihdoin toimia valkoroskaisinta saastaporukkaa vastaan.
Mikään ei estä julistamatta terroristijärjestöksi.
En ymmärrä, miksi satamia ei ole jo aikoja sitten automatisoitu, kuten sivistysmaissa, joissa aivoton pohjasakka ei hillu.- Anonyymi
Kyllä mä nautin jo pelkästään siitä, kun huomaa miten toisilla verenpaine nousee toisten lakkoilusta.Priceless.
:D:D
- Anonyymi
AKT romutti vientivetoisen mallin. Se tarkoittaa, että mennään kohti yrityskohtaista sopimista. SAK on estänyt paikallisen sopimisen yrityksiltä, jotka eivät ole liitossa. Se johtaa siihen, että sopimukset tehdään näissä yrityksissä kokonaan. AKT tekee toimialakohtaisia, mikä tarkoittaa, että toimialoja tarkastellaan erikseen, myös yleissitovuuden kannalta. Herää kysymys, miksi lakkoilla yrityksessä, jota tuleva tes ei sido, kun yleissitovuus ei ole voimassa sillä toimialalla? Sopimus tehdään yrityksen ja sen työntekijöiden kesken? Ei kannata suututtaa yrittäjiä suotta jonkun ay-pomon näyttöhalujen takia.
- Anonyymi
Se on selvääkin selvempi asia, että lakkoilu on kiristystä. ei sopimista.
- Anonyymi
Paperiliiton UPM:n lakko kesti viime keväänä 112 päivää. Tuli toimialakohtaiset jotka lakolla yritettiin estää. Turha ja kallis lakko. Niitä menetettyjä lomapäiviä ja ansioita ei saa koskaan takaisin. Ei koskaan.
- Anonyymi
Bussilakko voi kestää vieläkin kauemmin tätä menoa.
Mutta ei hätää. Siankusta säiliöissämme riittää ruutattavaksi rikkurien niskaan ja niskasta sisäänkin.
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Kohta alkaa verturilakko ja siinä tuskin tarvitaan ruuttaa kun siellä rivit yhtenäiset eikä muutamia rikkureita työnantaja päästäisikään radalle .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1323144- 2232981
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791936Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va771579Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2391427- 481148
- 991041
- 115984
- 58968
- 11890