Onko SAK:n vaalitukimiljoona korruptiota?

Anonyymi-ap

Helsinginsanomat uutisoi siitä, miten ammattiliitot tukivat viime vaaleissa mittavasti vasemmiston kannattajia. Kampanjan ehdokkaista peräti 49 pääsi eduskuntaan. Samassa rytäkässä SDP nousi pääministeripuolueeksi ja vasemmistoliitto hallitukseen.

Rinteen hallitusneuvotteluissa häärivät ay-pamput Vesa Mauriala ja Matti Hirvola. Hirvola näkyi hallitusneuvotteluiden kutakuinkin kaikissa lehtikuvissa Antti Rinteen takana. Mauriala oli juurikin junttaamassa Rinnettä puheenjohtajaksi Urpilaisen tilalle, kun ammattiyhditysliike otti vallan SDP:ssä. Vasemmistodemarit astuivat korokkeelle. Mauriala oli yksi ammattiliittojen eduskuntavaalirahoituksen päävetäjistä.

Helsinginsanomien mukaan tulevissa vaaleissa SAK jakaa vaalirahaa valtaosin vasemmistoehdokkaille vähintään 600 000 euroa. Rahoitus johtaa riippuvuussuhteeseen, joka (voi) vaikuttaa päätöksentekoon. Onko kysymys korruptiosta?

Mieti vähän, ketä äänestät tulevissa vaaleissa. Lakkojen järjestäjiä vai hyvinvointiyhteiskunnan rakentajia?

Demareillakin on väliä. Kristillisdemarit ovat heikon ja vähäosaisen asialla, eivätkä valehtele. Kysymys ei ole uskonnosta, vaan arvoista.

6

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä on.

    • Anonyymi

      Äänestä Jeesusta,tai alkua.

    • Anonyymi

      Paperiliitto ei tue mitään. Rahat loppu. Paperiliitto möi jäsenien mökit ja säästi pomojen mökit. Tässäkään tapauksessa ei oltu jäsenien asialla vaan itsekkäitä pomojen nostattajia. Toivottavasti kassan rahat ovat kassassa, ettei niitäkin käytetty viime kevään UPM:n turhiin lakkoihin.

      Valtion tasolla kaikki puolueet joutuvat leikkaamaan ensi vaalikaudella. Sitä on turha kiertää ja kieltää. SDP leikkaa, Vasemmistoliitto leikkaa. Leikkaaminen tarkoittaa irtisanomisia. Turha valehdella Suomen kansalle.

      Marinin hallituksen aikana on tuloerot, työttömyys, hoitojonot, hulabaloo kouluissa sekä valtion velka ja korkomenot kasvaneet. Se on faktaa. Ei tätä enää.

      Oletko käynyt vaalikoneessa. Jos tulos on, että sinua lähinnä on Kristillisdemokraatit entisen suosikkisi sosialidemokraattien sijaan, niin kone on oikeassa.

    • Anonyymi

      Tuet on hyviä.

    • Anonyymi

      Mitä vasemmistoa????? Vihreitä sateenkaariporukkaa ne nykyään on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe