Tässä tiivistettynä koko TOTUUS (lue)

8832
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tämä on ollut jo tiedossa.Mutta työnantajan mafialla on helvetin hyvät aseet polvistaa paperiliittoa "MEDIA" he vittu omistaa sen

Äänestä

"Työehdoilla ja palkkauksella EI OLE mitään syy yhteyttä tehtaiden tulokseen."

Näyttää tosiaan olevan totuus sellaisena, kun sen paperimies ymmärtää. Muut maailman kansalaiset tuntuvat olevan toista mieltä mutta kyllähän paperimies on maailman viisain olento joten muut lienevät väärässä.

Äänestä
  • se on totta että palkkakustannukset eivät ole merkittävin kustannuserä paperialalla. muilla aloille ne ovat huomattavasti enemmän kuin tuo 9% prosenttia kaikista kustannuksista. monella alalla palkat lohkaiset 35% siivun liikevaihdosta, metsäteollisuudessa 3,5%.
    pitäisikö siis noiden alojen palkkoja ja työehtona huonontaa koska heistä on muodostunut työnantajilleen huomattava kustannuserä ja rasite, vaikka monestikaan palkka ei yllä paperin tasolle. minun mielestäni pitäis, näin ollen kustannusten lasku jakaantuu tasaisesti koko työnantaja puolelle.

    Äänestä

  • muikku kirjoitti:

    se on totta että palkkakustannukset eivät ole merkittävin kustannuserä paperialalla. muilla aloille ne ovat huomattavasti enemmän kuin tuo 9% prosenttia kaikista kustannuksista. monella alalla palkat lohkaiset 35% siivun liikevaihdosta, metsäteollisuudessa 3,5%.
    pitäisikö siis noiden alojen palkkoja ja työehtona huonontaa koska heistä on muodostunut työnantajilleen huomattava kustannuserä ja rasite, vaikka monestikaan palkka ei yllä paperin tasolle. minun mielestäni pitäis, näin ollen kustannusten lasku jakaantuu tasaisesti koko työnantaja puolelle.

    Ahaa. Siis 'ei ole merkittävin syy' tarkoittaa paperimiehen mielestä 'EI OLE mitään syy yhteyttä'. Kiitos tarkennuksesta.

    Äänestä

että työnantaja haluaa normalisoida paperimiesten sopimusta.

Äänestä
  • esim. lakkoilusta johtuvan sutan ja sekundan tuottamisesta.
    Jouluseisokista vielä senverran, että on idioottimaista käynnistellä esim sellutehdasta talvipakkasilla kun on kaikki paikat jäässä. Olisi fiksumpaa pitää seisakit tarpeen mukaan.

    Äänestä

On tainnu pojille tulla liian paljon hyviä, mutta vääriä vastauksia, kun pitää samaa linkkiä spämmätä useampaan kertaan. Tuo on vain yhden paperimiehen totuus, enintäänkn vain toisen osapuolen totuus, siis Paperiliiton totuus.

Äänestä
  • Ei tarvitse olla paperimies että tajuaa ,että duunarin polkemista tämä on, voisi se saatanan tähtinen perkeleen vuorineuvoksen poika opetella ihmisten tavoille ettei tarvitse opettaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


X-file kirjoitti:

http://chat.yle.fi/cgi-bin/a-talk/keskustelu/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=124&t=000146

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu