Miten ihmeessä jotkut kiistelee siitä, että hillo vai mantelimassa. Eikös nyt mantelimassa pistetä kermavaahdon tilalle jos laitetaan?!?
Laskiaispulla mantelimassa vai kermavaahto?!?!
13
677
Vastaukset
- Anonyymi
Ei vaan kaikissa laskiaispullissa on kermavaahtoa ja joko hilloa tai mantelimassaa.
- Anonyymi
Eihän siinä nyt pelkkää valkeaa voi olla. Valkea valkean tilalle! Ja aina hillo!!!
- Anonyymi
Minä laitoin aina molempia, nyt en viitsi tehdä ja valmiit maksaa liikaa.
- Anonyymi
Laskiaispulla on aina mantelimassalla. Jos on muu täyte, niin ei ole aito laskiaispulla. Laskiaispullan rinnalle on nykyään tullut laskiaispullan kaltaisia pullia hillotäytteellä tai muillakin täytteillä.
- Anonyymi
Mantelimassa ei kuulu laskiaispullaan. Mantelimassalla laskiaspullia alettiin myydä vasta paljon myöhemmin, mutta alunperin laskiaspullat syötiin lypsylämpimän maidon kanssa. Ei hilloa, ei kermavaahtoa, ei mantelimassaa.
Yle.fi:
"Laskiaispulla kuului ennen vanhaan syödä lypsylämpimän maidon kanssa ja kun ei ollut omia lehmiä maito tietenkin lämmitettiin sopivaksi. Äiti tai isä pilkkoi pullan vielä melkein mössöksi. Näin Hollolassa vielä 60- ja 70-luvulla syötiin laskiaispullaa."
- Anonyymi
Ei sitä mantelimassaa mihinkään kermavaahdon TILALLE laiteta, vaan kermavaahdon lisäksi. Tollo.
- Anonyymi
No, kinastelematta sanottakoon nyt, että Suomessa syödään paljon enemmän laskiaisena muita kuin laskiaispullia, ja olkoon näin hyvä.
Hillo maistuu suomalaisille mantelimassaa enemmän: hillopullia myydään S-ryhmän kaupoissa tuplasti mantelimassalla täytettyjä enemmän. Hillopullia syödään Suomen lisäksi myös ainakin Norjassa ja Tanskassa.
- Anonyymi
Joo ja yhtäpaksusti, paitsi perheen manteliallergikolle.
- Anonyymi
Laskiaispulla oikeasti tarkoittaa kardemummalla maustettua pientä pullaa, jota syödään lypsylämpimän maidon kanssa. Jos laskiaispullalle haettaisiin samanlainen alkuperäsuoja kuin esim. feta-juustolle, ei kaikenlaisia marsipaani/kermavaahto/hillopullia saisi edes myydä laskiaispullan nimellä.
- Anonyymi
Itse ainakin otan laskiaispullan mantelimassalla JA kermavaahdolla. Hilloa ei minun laskiaispullassa ole.
- Anonyymi
Tämä on näitä makuaisoita, joista todellakin voi kiistellä. Itse lapsuudessani sain harvoin herkkuja. Muutaman kerran vuodessa vaarin kanssa hillomunkin huoltoaseman kahvilassa. Sitten laskiaisena jotain erilaista, kun olikin pullan sisällä mantelimassaa ja kermavaahtoa. Kai siinä yritettiin jäljitellä ruotsin sukulaisia, jotka olivat niin hienoja mantelimassoineen. Itke kyllä tykästyin jo lapsena siihen.
- Anonyymi
Jo 1300-luvulla kehitettiin jälkiruoka nimeltään köyhät ritarit. Suomalaiset syövät laskiaisena yleensä köyhiä ritareita.
1700-luvulla oli toisinaan tapana laittaa laskiaispulliin kanelia, mutta marsipaani ja muut täytteet eivät kuuluneet laskiaispulliin.
Syökö enää kukaan laskiaispullia kanelilla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721