Mämmi. Kotimämmin valmistaminen.

Anonyymi-ap

Tämän ohjeen mukaan kotimämmi valmistetaan aidosti imeltämällä. tähän mämmiin ei lisätä siirappia eikä mitään muutakaan makeutusta.

Kuumenna vesi kattilassa noin 75 asteiseksi. Sekoita veteen maltaita ja ruisjauhoja yhteensä 1,5 kg. Esimerkiksi 400 g maltaita ja 1100 g ruisjauhoja. Seoksen tulisi olla puuromaista. Peitä kattila kannella. Laita mämmiseos noin 75 asteiseen sähkölieden uuniin ja anna imeltyä noin 4 tuntia. Sekoita imeltymisen aikana 2-4 kertaa. Seos notkistuu imeltyessään.

Imeltämisen jälkeen mämmin tulee olla löysää. Lisää 3-4 litran annokseen teelusikallinen suolaa. Mausta 1 ruokalusikallisella pomeranssin kuorta tai 2-3 appelsiinin raastettua kuorta. Keitä seosta 10 minuuttia koko ajan voimakkaasti hämmentäen varoen pohjaan palamista. Siirrä sivuun ja anna seisoa noin 15-30 minuuttia. Jos mämmi tuntuu liian sakealta, niin voit vain tarvittaessa lisätä hiukan kuumaa vettä.

Laita mämmi korkeareunaiseen uunivuokaan. Paista aluksi noin 180 asteisessa sähkölieden uunissa noin 20-30 minuuttia. Alenna uunin lämpötila noin 130-140 asteeseen. Lisää paistamisen alussa ja paistamisen aikana pinnalle 2-4 kertaa muutama ruokalusikallinen vettä estämään kuorettumista, kuivumista ja korppuuntumista, niin voit paistaa täysiä vuokia. Näin mämmi ei kuivu, ei kuoretu eikä korppuunnu ja saat erinomaisen mehevän mämmin.
Paista mämmiä noin 3-4 tuntia.

Mämmi on parhaimmillaan kun se on seisonut peitettynä viileässä 2-3 päivää.

1

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        70
        4505
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        105
        3759
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        119
        3412
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        35
        1958
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        69
        1911
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        88
        1202
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        93
        965
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        125
        922
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        55
        905
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        25
        827
      Aihe