100 000 vuoden jakson ongelma
Anonyymi-ap
579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tulevaisuuden ennustaminen on paljon helpompaa. Ei ole rasitteena historian painolastia, johon voi verrata.
Hiilidioksidia pidetään yhtenä mahdollisena selittäjänä. Poimintoja Wikistä:
-Kylmä vesi voi sitoa paljon hiilidioksidia, joka on ilmakehää lämmittävä kasvihuonekaasu. Uusien teorioiden mukaan ilmakehän hiilidioksidin vapautuminen tietyissä oloissa esimerkiksi jäätiköiden kasvettua kyllin suureksi laukaisee kasvihuone-ilmiön ja lämpenemisen.
-Viime jääkauden päättymisen aikoihin vapautui todella valtavat määrät hiilidioksidia ilmakehään nopeasti.
-Anderssonin teorian mukaan hiilidioksidi vapautui syvämerestä, kun eteläisen pallonpuoliskon länsituulet muuttivat suuntaa ja vaikuttivat merivirtoihin sekoittaen syvemmältä ja voimakkaammin merivettä, johon oli sitoutunut hiilidioksidia.
-Hiilidioksidille on ehdotettu meren sijasta lähteeksi maaperää. Yksi teoria väittää hiilidioksidin vapautuneen jäätiköiden sulavesien tulvittamalta maalta. Toinen väittää lähteeksi jäätikön läheisen alueen.
-Zeng oli vuonna 2010 mukana tutkimusryhmässä joka päätteli, että Etelämantereella Kuningas Georgen saarelta Collinsin jäätikön lähialueelta vapautuu hiilidioksidia ilmaan. Zheng on vuonna 2007 ehdottanut, että Laurentiden jäätikön kasvaminen kyllin suureksi mahdollistaa sen alle sitoutuneen hiilidioksidin vapautumisen jäätikön tilan muutoksissa. Tämä tapahtuisi noin 100 000 vuoden välein. Arvostelijoiden mielestä Zengin teoriasta ei ole suoria todisteita
Tiede ei mitään ennusta eikä osaa ennustaa.
Tietäjät ennustavat tieteensä kannustamina niinkuin Hansen joka ei osannut ennustaa tlevaisuutta tai Mann joka ei osannut ennustaa menneisyyttä tai Taalas joka lähti eläkkeelle höpöttelemään niitänäitä.
Tieteen yksi keskeisimmistä tuloksista on teoria. Duodecim:
"Teorian keskeisin arvo on sen arvo ennusteena. Teoria on malli, jolla pyritään ennustamaan, ja sen toimivuus ja puutteellisuudet osoitetaan ensi sijassa suhteessa kokemusperäiseen aineistoon eli havaintoihin."
Taisi denialsti taas kerran paljastaa syvällisen tietämättömyytensä ja loputtoman typeryytensä.
Alarmistihihihhuli taas kerran paljasti typeryytensä.
Alarmistin ymmärrys tieteen merkityksestä näkyy jälleen tälläkin kerralla lukutaidottomuudessa.