Ei tässä elämässä ole mitään järkeä. Ahistaa niin pirusti kun oon sössinyt kaiken. No, elämä valuu eteenpäin. Onneksi omat lapset ovat viisaampia kuin äitinsä. Muuta lohtua ei nyt ole.
Mä en jaksa enää
7
169
Vastaukset
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! On tärkeää purkaa mielessä olevia huolia. Vertaistuki voi olla hyvä voimavara. Ulkopuolisen kanssa keskusteleminen voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Joskus myös ammattimainen keskustelupau voi olla tarpeen. Lyhyessä viestissäsi et kertonut oletko jo hakenut / saanut keskusteluapua itsellesi?
On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän eri tilanteissa. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata- Anonyymi
Kiitos. Hainkin juuri tukisuhdetta. Solmussa-chattiin voisin myös osallistua.
- Anonyymi
Täällä myös sössijä,varmasti kaikki virheet tehneenä voin sanoa että elossa kuitenkin.Päästä irti kaikesta vanhasta ja eteenpäin vaan.Hienoa että sulla lapset joista voit olla ylpeä.Eikä me äiditkään hassumpia olla eiksje.Mokailut ei tähän lopu mutta että niille pystyy joskus nauramaankin ja niille mille ei voi niin päästetään irti.
- Anonyymi
Pitää yrittää päästää irti menneistä. Mulla on skitsofrenia, joka on aiheuttanut kaikkea ylimääräistä elämään ja lasten elämiin. Elossa kuitenkin.
- Anonyymi
Kaikkihan me ollaan mokia tehty, se on sitä elämää. Kukaan ei synny oppi vihko kädessä
Tähän maailmaan. Sitä oppii kun elää, toiset ennemmin ja toiset myöhemmin.
Joten älä vaivu masennukseen . - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitää yrittää päästää irti menneistä. Mulla on skitsofrenia, joka on aiheuttanut kaikkea ylimääräistä elämään ja lasten elämiin. Elossa kuitenkin.
Sairaudelle ei myöskään kukaan voi kitään, ne joilla ei riitä ymmärrystä että jokin sairaus ehkä aiheuttaa joskus hämminkiä , eivät ole kypsiä ihmisenä.
- Anonyymi
Minulla myös erittäin läheinen ihminen on pyydellyt anteeksi tekemisiään ja häpeää,mutta aivan suotta.Skitsofrenian ei tarvi määrittää ihmistä vaikka sairauden kanssa pitää elää.Älähän siis sure menneitä enää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1736634Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa793680"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1133580Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma762878Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.442440Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni652273- 1211829
- 541308
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3761303Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a531116