Ostin kivikokoelman, jossa on mukana asbestikivi

Anonyymi-ap

Ostin siis juuri kokoelman suomalaisia mineraaleja, enkä tiennyt että siinä on mukana myös asbestikivi. Mietinkin nyt että mitä teen sen kanssa, pitääkö se laittaa johonkin muovipussiin ettei siitä irtoa mitään hiukkasia? Ja siihen ei ilmeisesti voi paljaalla kädellä koskea ollenkaan? Ja onko muihinkaan kiviin tai ylipäätään koko laatikkoon turvallista koskea, jos tuosta asbestimineraalista on irronnut niihin jotain hiukkasia?

4

1690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen maallikko, mutta sanoisin tuohon, kuten rautakauppias myymälävarkaalle: "Älä ota pulttia."
      Asbestikiveä ei kannata varmaan jatkuvasti hypistellä, mutta siitä ei varmasti irtoa siinä määrin asbestia ilmaan, että se olisi vaarallista. Altistuminen on hyvin vähäistä tai mahdollisesti jopa olematonta.

    • Anonyymi

      On aivan ilmiselvää että kuolet asbestoosiin huomenaamulla auringon noustessa. Sitä et voi enää millään estää.

    • Anonyymi

      Minä 60 v sitten hengitin noin kolmen vuoden ajan asbestipölyä autokorjaamolla. Ne jarruthan silloin puhallettiin puhtaaksi paineilmalla. Ja asbestikuidut ovat niin hienoja, että ne eivät käytännöllisesti katsoen koskaan laskeudu maahan.
      Nyt käyn 3-5- vuoden välein keuhkokuvissa mahdollisen asbestoosin takia. Vielä ei ole asbestoosia ilmennyt, hapenottokyky on kyllä romahtanut siitä, mitä se oli nuorena, mutta oletettavasti johtuu ikääntymisestä. Olen 79 v. Niin, että älä huolestu. Jos asbestikiviä enemmälti saat, niin älä ainakaan kiuaskiviksi niitä laita!

    • Anonyymi

      Itse vastikään kyselin ammattilaiselta saman ongelman tiimoilta. Neuvoi järjestämään niin, että laatikko olisi ilmatiivis, koska on tärkeää välttää asbestihiukkasten ilmaan joutumista ja niiden hengittämistä. Pakkaisin sinunakin koko laatikon, enkä pelkästään yhtä kiveä, ilmatiiviksi, koska asbestinäytteestä on voinut mennä hiukkasia muihinkin kivilokeroihin.

      Oliko muuten lähettäjä pakannut laatikon oikein? Asbestinäytteitä kun lähettää tai kuljettaa, pitäisi aina olla ilmatiivis paketointi ja selkeästi merkittynä, että "sisältää asbestia"!

      Jos kivikokoelma alkoi tuntua "myllynkiveltä kaulassa", voit kysyä huolisiko joku yliopiston geologinen tiedekunta sen kokoelmiinsa tai toimittaa sen ohjeiden mukaan pakattuna ongelmajätekeräykseen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      52
      1171
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1157
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1030
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      868
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      783
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      758
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      697
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      591
    Aihe