Ostin kivikokoelman, jossa on mukana asbestikivi

Anonyymi-ap

Ostin siis juuri kokoelman suomalaisia mineraaleja, enkä tiennyt että siinä on mukana myös asbestikivi. Mietinkin nyt että mitä teen sen kanssa, pitääkö se laittaa johonkin muovipussiin ettei siitä irtoa mitään hiukkasia? Ja siihen ei ilmeisesti voi paljaalla kädellä koskea ollenkaan? Ja onko muihinkaan kiviin tai ylipäätään koko laatikkoon turvallista koskea, jos tuosta asbestimineraalista on irronnut niihin jotain hiukkasia?

4

1633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen maallikko, mutta sanoisin tuohon, kuten rautakauppias myymälävarkaalle: "Älä ota pulttia."
      Asbestikiveä ei kannata varmaan jatkuvasti hypistellä, mutta siitä ei varmasti irtoa siinä määrin asbestia ilmaan, että se olisi vaarallista. Altistuminen on hyvin vähäistä tai mahdollisesti jopa olematonta.

    • Anonyymi

      On aivan ilmiselvää että kuolet asbestoosiin huomenaamulla auringon noustessa. Sitä et voi enää millään estää.

    • Anonyymi

      Minä 60 v sitten hengitin noin kolmen vuoden ajan asbestipölyä autokorjaamolla. Ne jarruthan silloin puhallettiin puhtaaksi paineilmalla. Ja asbestikuidut ovat niin hienoja, että ne eivät käytännöllisesti katsoen koskaan laskeudu maahan.
      Nyt käyn 3-5- vuoden välein keuhkokuvissa mahdollisen asbestoosin takia. Vielä ei ole asbestoosia ilmennyt, hapenottokyky on kyllä romahtanut siitä, mitä se oli nuorena, mutta oletettavasti johtuu ikääntymisestä. Olen 79 v. Niin, että älä huolestu. Jos asbestikiviä enemmälti saat, niin älä ainakaan kiuaskiviksi niitä laita!

    • Anonyymi

      Itse vastikään kyselin ammattilaiselta saman ongelman tiimoilta. Neuvoi järjestämään niin, että laatikko olisi ilmatiivis, koska on tärkeää välttää asbestihiukkasten ilmaan joutumista ja niiden hengittämistä. Pakkaisin sinunakin koko laatikon, enkä pelkästään yhtä kiveä, ilmatiiviksi, koska asbestinäytteestä on voinut mennä hiukkasia muihinkin kivilokeroihin.

      Oliko muuten lähettäjä pakannut laatikon oikein? Asbestinäytteitä kun lähettää tai kuljettaa, pitäisi aina olla ilmatiivis paketointi ja selkeästi merkittynä, että "sisältää asbestia"!

      Jos kivikokoelma alkoi tuntua "myllynkiveltä kaulassa", voit kysyä huolisiko joku yliopiston geologinen tiedekunta sen kokoelmiinsa tai toimittaa sen ohjeiden mukaan pakattuna ongelmajätekeräykseen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      250
      3801
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3681
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      109
      3017
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2728
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      125
      2549
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2122
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2051
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1911
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      123
      1891
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1229
    Aihe