Ostin kivikokoelman, jossa on mukana asbestikivi

Anonyymi-ap

Ostin siis juuri kokoelman suomalaisia mineraaleja, enkä tiennyt että siinä on mukana myös asbestikivi. Mietinkin nyt että mitä teen sen kanssa, pitääkö se laittaa johonkin muovipussiin ettei siitä irtoa mitään hiukkasia? Ja siihen ei ilmeisesti voi paljaalla kädellä koskea ollenkaan? Ja onko muihinkaan kiviin tai ylipäätään koko laatikkoon turvallista koskea, jos tuosta asbestimineraalista on irronnut niihin jotain hiukkasia?

4

1384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen maallikko, mutta sanoisin tuohon, kuten rautakauppias myymälävarkaalle: "Älä ota pulttia."
      Asbestikiveä ei kannata varmaan jatkuvasti hypistellä, mutta siitä ei varmasti irtoa siinä määrin asbestia ilmaan, että se olisi vaarallista. Altistuminen on hyvin vähäistä tai mahdollisesti jopa olematonta.

    • Anonyymi

      On aivan ilmiselvää että kuolet asbestoosiin huomenaamulla auringon noustessa. Sitä et voi enää millään estää.

    • Anonyymi

      Minä 60 v sitten hengitin noin kolmen vuoden ajan asbestipölyä autokorjaamolla. Ne jarruthan silloin puhallettiin puhtaaksi paineilmalla. Ja asbestikuidut ovat niin hienoja, että ne eivät käytännöllisesti katsoen koskaan laskeudu maahan.
      Nyt käyn 3-5- vuoden välein keuhkokuvissa mahdollisen asbestoosin takia. Vielä ei ole asbestoosia ilmennyt, hapenottokyky on kyllä romahtanut siitä, mitä se oli nuorena, mutta oletettavasti johtuu ikääntymisestä. Olen 79 v. Niin, että älä huolestu. Jos asbestikiviä enemmälti saat, niin älä ainakaan kiuaskiviksi niitä laita!

    • Anonyymi

      Itse vastikään kyselin ammattilaiselta saman ongelman tiimoilta. Neuvoi järjestämään niin, että laatikko olisi ilmatiivis, koska on tärkeää välttää asbestihiukkasten ilmaan joutumista ja niiden hengittämistä. Pakkaisin sinunakin koko laatikon, enkä pelkästään yhtä kiveä, ilmatiiviksi, koska asbestinäytteestä on voinut mennä hiukkasia muihinkin kivilokeroihin.

      Oliko muuten lähettäjä pakannut laatikon oikein? Asbestinäytteitä kun lähettää tai kuljettaa, pitäisi aina olla ilmatiivis paketointi ja selkeästi merkittynä, että "sisältää asbestia"!

      Jos kivikokoelma alkoi tuntua "myllynkiveltä kaulassa", voit kysyä huolisiko joku yliopiston geologinen tiedekunta sen kokoelmiinsa tai toimittaa sen ohjeiden mukaan pakattuna ongelmajätekeräykseen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe