Ihan paras kommentti tuli aamun keskuteluissa: "antautua ja liittyä Norjaan" tai jotain sen suuntaista. Ennen antautumista pitää varmaan tehdä jotain, ehkä julistaa sota, mutta jos niin tekee, niin kannattaa pitää kiirettä sen antautumisen kanssa.
Miksi Norjaan? No, mehän olemme jo naapureita. Meillä on hyvät välit norjalaisten kanssa. Meiltäkin löytyy kovia hiihtäjiä ja jääkiekkoilijoita. MEILLÄ ON RAJAJÄÄKÄRIKOMPPANIA, olemme turvallisuuden tuottajia. Ivalon rajajääkärikomppania tunnetaan ympäri maailman kovien taistelijoiden tuottajana. Naapurissakin piti perustaa kokonainen prikaati meidän komppanian vuoksi. Tietävät, että yksi Ivalon rajajääkäri vastaa vähintään kymmentä naapurimaan sotilasta. Me kyllä kelpaamme Norjalle.
Miksi Norjaan? No tietysti siksi, että NORJA ON HÄVYTTÖMÄN RIKAS! YLIRIKAS! Meidän olisi parempi kuulua Norjaan kuin Suomeen.
Norjalla ei ole kovin suuria järviä. Meillä on Inari. Maailman kaunein järvi.
Monia muitakin hyviä syitä molemmin puolin. Eiköhä aloiteta liittyminen.
Voisiko Inari liittyä Norjaan?
19
435
Vastaukset
- Anonyymi
Saataisiin vihdoinkin rakennettua se tie Nellimistä Norjan puolelle.
- Anonyymi
Ivalon sissit tunnetaan lähinnä laiskuudesta ja miestenvälisestä lemmestä.
Terkuin rajasissi vm 92 kurssi ja nykyisin reservin luutnantti.- Anonyymi
oletko homoseksuaali? 🥺
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oletko homoseksuaali? 🥺
No miettippä sitä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No miettippä sitä!
Olet? 🤕
- Anonyymi
Entä tiedustelijat? Sissejä Ivalosta ei ole tullut aikoihin.
Ivalo tuottaa maailman parhaat tiedustelijat Lapin oloihin.
- Anonyymi
Norja ottaisi mielellään Inarin. Osana liittymissopimusta kaikille inarilaisille luvataan kolminkertainen eläke ja viisi vuotta aikaistettu eläkeikä.
- Anonyymi
Sinähän lupailet kuin Marin Ukrainassa. Ihan kaikkea, kunhan nyt joku sattuu kysymään. .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinähän lupailet kuin Marin Ukrainassa. Ihan kaikkea, kunhan nyt joku sattuu kysymään. .
Marinin vappukaksisataset ovat pientä verrattuna siihen, mitä Norja ja norjalaiset voivat meille tarjota. Nyt kaikki inarilaiset muodostamaan rivistön Angelista Karigasniemelle (melkein), erähenkiset voivat mennä peltotunturille asti ja huutamaan "OTTAKAA MEIDÄT!". Jos kyllin kovasti huudamme, niin kyllä he meidät ottavat. Kakslauttaseen tulisi tulli, raja-asema ja rajakaupat. Kävisimme Sodankylässä ulkomailla ja maksaisimme ostoksemme kruunuilla. Viettäisimme itsenäisyyspäivää kauniina kevätpäivänä eikä keskellä pimeintä talvea. Olisimme onnellisia, vielä onnellisempia kuin nyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Marinin vappukaksisataset ovat pientä verrattuna siihen, mitä Norja ja norjalaiset voivat meille tarjota. Nyt kaikki inarilaiset muodostamaan rivistön Angelista Karigasniemelle (melkein), erähenkiset voivat mennä peltotunturille asti ja huutamaan "OTTAKAA MEIDÄT!". Jos kyllin kovasti huudamme, niin kyllä he meidät ottavat. Kakslauttaseen tulisi tulli, raja-asema ja rajakaupat. Kävisimme Sodankylässä ulkomailla ja maksaisimme ostoksemme kruunuilla. Viettäisimme itsenäisyyspäivää kauniina kevätpäivänä eikä keskellä pimeintä talvea. Olisimme onnellisia, vielä onnellisempia kuin nyt.
Kuulostaa ihanalta, paratiisilta.
- Anonyymi
NO EI VOI LIITTYÄ, ILMAN KOKO SUOMEA, KOSKA EIHÄN LAPPALAISET MITÄ RAHALLA TEE POROJN KANSSA.
NORJA MAKSAISI SUOMEN VELAT.
SUOMI ON TÄYSIN RAPPIOTILASSA, HALVALLA MENEE. MUTTA MENKÖÖN.
ASIASTA PAKKO ON KESKUSTELLA.
SAULI NIINISTÖ SAA HOITAA NORJAN JA SUOMEN VÄLISEN FUUSION.
--
PS. SANNA MARIN JA AKAT PITÄKÄÄ TURPANNE KIINNI, MUUTEN PUTIN PYÖRÄYTTÄÄ TEITÄ LETISTÄ. - Anonyymi
"Ivalon rajajääkärikomppania tunnetaan ympäri maailman kovien taistelijoiden tuottajana."
No niin varmaan. Edes Suomessa moni ei tiedä, että Ivalossa on joku rajajääkärikomppania. Ruotsissa ei juuri kukaan tiedä ja vähän kauempana ei tiedetä senkään vertaa.- Anonyymi
Parempi ettei maailman parasta tiedustelukomppaniaa kovin isolla äänellä mainosteta. Tulee sitten vihulaiselle yllätyksenä.
- Anonyymi
Inarin pitäisi liittyä Norjaan mahdollisimman nopeasti.
Voi vittu ja oon tehny ihan TURHAA TYÖTÄ!
Olin ajatellu, että Inarin ja Utsjoen kunnat vois yhdistää niin vois saada itsehallinnon niin, kuin Ahvenanmaalla.
Toki Ahvenmaalta joutuvuita poistamaan myös epärehelliset jotka ajoi vain omia etuja sekä oikeuksi.
Itsehallinto on mahdollista, koska on jo näyttöä siitä että muualta tulleet ei pidä meidän puolia vaan ajavat matkailuyrittäjien kanssa kokoajan ahtaammalle.
SaKä toimii väärin, koska itsehallintoaluetta ei voi luoda noin vaan valtio määrää jos he katsoo että tuo on alkuperäisväestön etujen sekä oikeuksien mukainen.
SaKä:ssä olevat saamelaiset kaltoinkohtelee itse itseään ja syrjii kaikkia muita alkuperäisiä Inarin ja Utsjoen kuntalaisia ainakin.
Enontekiö ja Muonio toki kuuluu vielä Tunturi Lappiin sekä Saamelaisalueseen, mutta en ole siellä päin koskaan edes käynyt.Lapin Hyvinvointialue aloittaa Seniori jumpat ja toinen vetäjä on Armeijan käynyt nainen joten EHKÄ odotamma vielä vähän aikaan.
Lapin SISSIT on OIKEESTI VASTA TULOSSA!
Toivottavasti Nitron on taskussa sekä PUMPUT toimii, koska LAPIN SENIORI SISSI RYHMÄ on TODELLA HARVINAINEN!
Rajavartiosto tilas naisia töihin joten nyt alkaa koulutus!
Facebookissa oli Inarin kunnan sivulla ja ei tarvi edes kirjaantua vaan näkee Googlen kautta.- Anonyymi
KYLLÄ SE LAPPI VOI IHAN HYVIN LIITTYÄ NORJAAN, IHAN OULUA MYÖTEN.
KÖYHIÄ LUONNONSUOJELU ALUEITA OVAT, EI SE SUOMI MITÄ TEE NIILLLÄ.
PAAVO VÄYRYNEN JOHAN SE PUHUI KUNINGASKUNNASTA. PAAVOSTAHAN ITSESTÄÄN KUNINKAAKSI EI OLE, EIKÄ PRESIDENTIKSI.Norjassa valtio ottaa haltuun tuollaiset matkailuyritykset jotka on vastoin alkuperäiskansojen elämäntapoja.
Kyllä Suomen valtiokin sais ottaa maksaa alkuperäiskansoille korvauksia syrjinnästä sekä kaltoinkohtelusta, mutta nuo matkailuyrittäjät kaltoinkohtelee Inarin kunnan sekä työntekijöidensä kanssa lääkäreitä, hoitajia, poliiseja sekä rajavartijoita ja tullimiehiä myös!
Pitää ensin saada syrjintä sekä kaltoinkohtelu korvaukset niin voidaan JÄRJEN kanssa miettiä mitä kannattaa tehdä.
Koltta-alueelle nimittäin mahtuu vielä väkeä ja se on helppo aidat ja siellä on omat säännökset olleet aina!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!851848- 821690
- 511360
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471275Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481192- 1191163
Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!23962- 39935
Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59932Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?78915