Lämpötila on noussut Suomessa enemmän kuin missään muussa maassa viime vuosikymmeninä, selviää Ilmatieteen laitoksen laskelmista. Laskelmat perustuvat NASA:n tilastoihin
Suomen lämpötila on noussut nopeimmin koko maailmassa vuodesta 1979 alkaen. Lämpöä on tullut reilun 40 vuoden aikana lisää 0,54 astetta jokaisella vuosikymmenellä.
Tämä yli kahden (2,16) asteen keskilämpötilan nousu merkitsee että Suomessa vallitsee nyt Rooman lämpökaudella vallinnut ilmasto, (Roman Warm Period)
Rooman lämpökausi oli 500 vuotta kestänyt jakso joka on ollut lämpimin ajanjakso viimeisen kahden tuhannen vuoden (2000) aikana
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomi-on-maailman-nopeimmin-lampeneva-valtio-nain-paljon-lampotila-on-noussut/8508256
https://slideplayer.com/slide/14767592/90/images/13/Nearly+all+great+advances+in+civilization+and+the+human+condition+occurred+during+warm+periods..jpg
Suomi, maailman nopeimmin lämpenevä valtio
17
154
Vastaukset
- Anonyymi
Olen ennenkin epäillyt FMI:läisten ammattitaitoa, eikä tämä kyllä lisää luottamusta:
"Suomessa ilmaston lämpeneminen merkitsee sitä, että tulvien painopiste siirtyy maalta kaupunkeihin.
Koska lumipeite ohenee, kevään sulamisvettä on vähemmän ja kevättulvat vähenevät. Samalla kuitenkin rankkasateiden ja tulvien riski kasvaa kaupungeissa."
Alarmistitekstiä parhaimmillaan. - Kaupunkilaiset varokaa, kohta tulvii ja se on ilmastonmuutoksen syy! - Anonyymi
Tuo toinen linkki kivasti todistaa, että ilmasto on aina muuttunut. Ilman hiilen polttoakin.
Missä todiste siitä, että tämänkertainen lämmönnousu olisi jotenkin ihmisperäistä? Hiilidioksidia on epäilty syylliseksi, mutta todisteet puuttuvat.- Anonyymi
Todisteerksi riittävät alarmistien väitteet. Noin se on ollut aina ennenkin ja tulee aina olemaan hamaan ilmastonlämpenemiseen saakka.
- Anonyymi
Varsinkin tässä maaliskuussa olemme huomanneet ilmaston lämpenemisen Suomessa. Helsingissäkin on nolla astetta päivälläkin on tiukassa, kun pitäisi olla kymmenen.
- Anonyymi
Vielä on varaa lämmetä. Suomessa on joskus ollut 9 astetta nykyistä lämpimämpää. Mittaushistorian lumisin talvi Lapissa oli 2019-2020 127cm lunta.
- Anonyymi
"Suomessa on joskus ollut 9 astetta nykyistä lämpimämpää."
Milloin? Lähde tietoon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Suomessa on joskus ollut 9 astetta nykyistä lämpimämpää."
Milloin? Lähde tietoon.Minä en ole tuon väittäjä, mutta muistutan, että nykyisin puuttoman tunturilapin järvien pohjassa makaa järeitä puunrunkoja. Tämä on jokaisen omin silmin nähtävissä oleva todiste siitä, että täällä on ollut joskus huomattavasti lämpimämpää pitkän ajan ja metsäraja ollut paljon pohjoisemmassa, mitä se on nyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä en ole tuon väittäjä, mutta muistutan, että nykyisin puuttoman tunturilapin järvien pohjassa makaa järeitä puunrunkoja. Tämä on jokaisen omin silmin nähtävissä oleva todiste siitä, että täällä on ollut joskus huomattavasti lämpimämpää pitkän ajan ja metsäraja ollut paljon pohjoisemmassa, mitä se on nyt.
Mänty saavutti laajimman levinneisyytensä 8300 - 4000 vuotta sitten
https://images.slideplayer.fi/41/11282665/slides/slide_28.jpg - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Suomessa on joskus ollut 9 astetta nykyistä lämpimämpää."
Milloin? Lähde tietoon.Männyn kasvu Pohjois-Suomessa riippuu miltei yksinomaan lämmöstä. Etelä-Suomessa lämmön ohella vaikuttaa myös kosteus. Puun kasvukausi käynnistyy vasta +5 o C:n kynnyslämpötilan ylityttyä.
https://images.slideplayer.fi/41/11282665/slides/slide_26.jpg - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Männyn kasvu Pohjois-Suomessa riippuu miltei yksinomaan lämmöstä. Etelä-Suomessa lämmön ohella vaikuttaa myös kosteus. Puun kasvukausi käynnistyy vasta 5 o C:n kynnyslämpötilan ylityttyä.
https://images.slideplayer.fi/41/11282665/slides/slide_26.jpgTyöryhmä on vinssannut rannalle järven paksun pohjamudan syvyyksistä puolenkymmentä atlanttisella kaudella peräisin olevaa, noin 5000 vuoden ikäistä mäntymegafossiilia.
https://images.slideplayer.fi/41/11282665/slides/slide_24.jpg - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Suomessa on joskus ollut 9 astetta nykyistä lämpimämpää."
Milloin? Lähde tietoon.Pohjoisen pallonpuoliskon ilmasto oli ns. Atlanttisella kaudella 7000-5000 vuotta sitten nykyistä selvästi lämpimämpi. Overpeck ym. (1999) mukaan kesälämpötilat olivat tuolloin 1.5-4 o C ja talvilämpötilat jopa 9 o C nykyistä lämpimämpiä. Skandinaviassa nautittiin nykyistä 2-4 o C lämpimämmistä olosuhteista.
https://images.slideplayer.fi/41/11282665/slides/slide_8.jpg - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pohjoisen pallonpuoliskon ilmasto oli ns. Atlanttisella kaudella 7000-5000 vuotta sitten nykyistä selvästi lämpimämpi. Overpeck ym. (1999) mukaan kesälämpötilat olivat tuolloin 1.5-4 o C ja talvilämpötilat jopa 9 o C nykyistä lämpimämpiä. Skandinaviassa nautittiin nykyistä 2-4 o C lämpimämmistä olosuhteista.
https://images.slideplayer.fi/41/11282665/slides/slide_8.jpgAtlantis on Platonin sepittämä taru. Linkkisi on samanlaista satua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pohjoisen pallonpuoliskon ilmasto oli ns. Atlanttisella kaudella 7000-5000 vuotta sitten nykyistä selvästi lämpimämpi. Overpeck ym. (1999) mukaan kesälämpötilat olivat tuolloin 1.5-4 o C ja talvilämpötilat jopa 9 o C nykyistä lämpimämpiä. Skandinaviassa nautittiin nykyistä 2-4 o C lämpimämmistä olosuhteista.
https://images.slideplayer.fi/41/11282665/slides/slide_8.jpgTuokin lämpökausi kyseisenä aikakautena oli pelkästään positiivinen asia pohjoisen luonnolle ja täällä eläneille ihmisille. Biodiversiteetti oli tuolloin laajimmillaan näillä leveysasteilla.
Alarmisteille tämäkin tutkimus on myrkkyä koska se romuttaa täysin heidän nykyisen valheellisen agendansa ihmisen aiheuttamasta ilmaston lämpenemisestä.
- Anonyymi
Apua, täytyy muuttaa Siperiaan 😱 😨
- Anonyymi
Hyvä niin, täällä oltaisiin jo 20 metriä paksun lumihangen alla jos lämpenisi vain samaa tahtia kuin muuallakin.
- Anonyymi
NÄIN ILMASTOMUUTOSUSKOVAISET HUIJAAVAT
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/mattilehtinen/meteorologille-tiedoksi-suomessa-kasvaa-jo-maissia-ja-viinirypaleita/
Otetaan käsittelyyn vaikkapa noi ”luvatut” kamalat hellejaksot. Jos otetaan 10-vuotisjakso niin eniten helteitä on ollut 1931-1940, Kaisaniemessä 116kpl ja Sodankylässä 118kpl.
Seuraavaksi paras vuosikymmen on ollut Kaisaniemessä 2001-2010 105kpl ja Sodankylässä 2011-2020 101kpl. Odotan innolla että ne lisääntyisi ”luvatusti”.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562821
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541719Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461694Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1511459- 721420
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3251308The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut181211Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m661026- 1561016
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek25985