Tuossa juuri laskeskelin, kuinka "edulllista" tuolla patteriautollani ajelu oikein on.
Talvisää ja ulkona pikku pakkanen, penkinlämmittimet ja lämmitys päällä, sähköä kuluu noin 35kW/100km. Sitten katselen vaikkapa Wattenfallin hintaa 0,42€/kWh tulee 100km ajon hinnaksi 14,70€ (ilman sähkönsiirtomaksua). Vaikka meillä Suomessa onkin jo nyt Euroopan, ehkä maailman kallein polttoaine, vanhalla diesel Mersulla vastaava ajo olisi tullut maksamaan 6l/100km á2,00€ yhteensä 12€ (ilman diesel veroa).
Tiedän, että joku vastaa kohta maksavansa 0,001€/1000km, mutta halusin vain kertoa totuuden. Sähköyhtiöiden hinnat on jokaisen nähtävissä netissä.
Talvisää ja ulkona pikku pakkanen, penkinlämmittimet ja lämmitys päällä, sähköä kuluu noin 35kW/100km. Sitten katselen vaikkapa Wattenfallin hintaa 0,42€/kWh tulee 100km ajon hinnaksi 14,70€ (ilman sähkönsiirtomaksua). Vaikka meillä Suomessa onkin jo nyt Euroopan, ehkä maailman kallein polttoaine, vanhalla diesel Mersulla vastaava ajo olisi tullut maksamaan 6l/100km á2,00€ yhteensä 12€ (ilman diesel veroa).
Tiedän, että joku vastaa kohta maksavansa 0,001€/1000km, mutta halusin vain kertoa totuuden. Sähköyhtiöiden hinnat on jokaisen nähtävissä netissä.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Provossa on yksikötkin pielessä "sähköä kuluu noin 35kW/100km." Samoin sähkön hinta on pielessä.
Sähköllä ajaa n. 2 €/100 km -energiakustannuksilla.
Eo minullakaan sähköautoa ole ja tuskin tuleekaan, mutta pitää nyt perustiedot olla kunnossa.
Kerrotko, mikä yksikössä oli väärin? Ainakin minun kaikki sähkölaitteet myös patteriauto kuluttaa sähköä kilowatteina kW.
Fortum laski nyt sähkönsä hintaa 42snt/kWh:sta 20snt/kWh:een ja noilla latausasemilla K-lataus/ABC... hinnat vaihtelee 25 - 35snt/kWh.
eli talvella sähköautolla ajaminen maksaa 7€ - 12,25€/100km, kesällä varmaan 5€-10€/100km
Se pielessä, että kW on tehon yksikkö eikä kulutuksen.
Eli sinulla on järkyttävän korkea sähkön hinta. Pörssisähkö on ollut yli 3 kuukautta alle 10 senttiä. Ja monet tarjoavat määräaikaisiakin paljon tuota halvemmalla.
Itsellä on nykyään pörssisähkö ja keskihinta on ollut viimeisinä 3 kuukautena 8-9 senttiä.
Lisään… Viineisenä kuukautena sähkön keskihinta on ollut 7 senttiä. Ja sähköauton voi ladata yöllä jolloin hinta on alempi.
Kulutunsen mittayksikkö on kilowattitunti kWh ja tehon yksikkö kW.
Älä höpötä valheellista paskaa. Kukaan ei enää myy sähköä noin kalliilla. Nyt normaalit määräaikaiset sopimukset ovat pikemminkin noin 10 senttiä ja pörssisähköllä on viime aikoina ladattu yöllä yleensä noin 5 sentillä.
Ehkä olet idiootti joka otti kalliin määräaikaisen sopimuksen ylihintaan syksyllä ja kuvittelee muidenkin maksavan samaa hintaa.
Muuten, pörssisähkön keskihinta on ollut viimeisen kuukauden aikana 7,23 senttiä / kWh. Ja yöllä tätä vähemmän.
Meinaatko, että valtio jakaa sähkötukia siis aivan turhaan? Eikö sähkönhinta olekaan kenelläkään noussut?
Ei niin paljon kuin kuviteltiin ja vain erittäin harva on hakenut sähkötukia. Sähkötukien määrä jää todella pieneksi.
Ehkä sotket senttiä/kWh ja euroa/kWh? Pörssisähkön marginaali Vattenfallilla on joissain tuotteissa 0,42 senttiä/kWh eli 0,0042 euroa/kWh. Tuota 0,42 euroa hintaa ei ole missään Vattenfallin hinnastoissa, ei mitään sinne päinkään.
Meillä tammikuu-maaliskuu pörssisähkön keskihinta 5.1 c/kWh. Öisin usein paljon halvempaa. Ja tästä vaan halpenee.
Kohta ne varmaankin maksavat sinulle,kun käytät heidän sähköään...
Onhan se sähkön hinta ollut jo negatiivinen, eli maksavat käyttäjille.
No aika idiootti saa olla jos tuollaisia hintoja makselee kun pörssisähkön kuukauden keskihinta on ollut karval yli 7 senttiä. Ei se dieselkään edullista ole jos ostat sitä naapurin Peralta 12 €/litra hintaan.
Kukahan 12€/litra hinnasta on puhunut muut kuin sinä?
Toki, jos mennään kunnianhimoisena kohti vihreää siirtymää, kohta ollaan tuossa hinnassa.
Ja miksi pitää sitten valehdella sähkön hinta aloituksessa?
Eiköhän tuo Fortumin hinnoittelu ole ihan julkista netistäkin löytyvää tietoa. Tosin nyt laskivat maaliskuuksi 0,17€/kWh, mutta nostavat huhtikuun alusta 0,20€/kWh.
Millaisella hintahaitarilla ladataan julkisissa latauspisteissä?
Teholatauksen hinta onkin sitten ihan omaa luokkaansa.
Mutta julkisten latauspaikkojen hintakakofonia onkin sitten aivan omaa luokkaansa, appi-härdellejä sivuuttamatta.
Julkinen latauspiste nyt n. 0,25€/kWh ja pikalataus alkaen 0,35€/kWh
Ja kotilataus n. 5 c/kWh ja laskee koko ajan.
Aika moni sähköautoilija kertoo sähköautot nyt facessa talvikulutuksen olevan noin 25kwh/100km. Ei siis 35kwh. Sähkön hintakin on valittu tahalleen korkeaksi. Aloitus pyrkii tahalleen vääristämään paljonko täyssähköautolla maksaa ajaminen talvella. Eri asia on jos käyttää pelkästään kalleinta maksullista pikalatausta kotilatauksen sijaan, niin aloitus voisi pitää suurinpiirtein paikkansa.
Aivan samoin täällä monet patteriauton omistajat kertovat kaikki hinnat ja kulutukset tahallaan liian alhaiseksi. Suuressa talviautotestissä pienilläkin patteriautoilla keskikulutus oli 20-30kW/100km pienessä pakkasessa.
Suomessakin valtaosa autoilijoista EI ASU omakotitalossa, joissa asuvat mahdollisesti halvasta sähköstä pääsisivät nauttimaan. Monissa kerros- ja rivitaloissa on eri toimijoiden sinne asennuttamia latauspaikkoja, joissa sähköstä maksetaan sähkön hinnan lisäksi provisiota jokaisesta kW ja "vuokraa" latauslaiteesta, sekä kuluja laskutuksesta. Heillekin on nämä 5centin kWh hinnat täysin väärää informaatiota.
Lisäksi sadoillatuhansilla kerrostaloissa asuvilla autoilijoilla ei ole ollenkaan omaa parkkipaikkaa, vaan autoja pidetään katujen varsilla, jossa lataus olisi edes mahdollista "omasta mittarista".
Yli puolet autoista Suomessa on ok-taloissa. Jossain Helsingissä puolet kotitalouksista on autottomia.
Entä sitten? Tuo ei ole niiden ongelma, joilla latausmahdollisuus on. Ja nämä kadulle paikoittavat on vain pieni osa Suomen autoilijoista. Jopa isoissa kaupungeissa suurella osalla on oma paikka.
Tuon latauksen kerrostaloissa voi hoitaa ilman vuokria ja provisioita jos taloyhtiö on järkevä.
Nythän sie satuja aloit kertomaan...
Suomessa tilanne kaupungeissa on vielä kohtuullinen, mutta sitten kun mennään Euroopan suurkaupunkeihin tilanne on siellä aivan toinen. Harvassa on kerrostalot, joilla on oma piha saati parkkipaikkoja siellä. Ei pidä ihmetellä, miksi vain pohjoismaat sähköistävät autojaan ja isot EU maat harkitsevat vuotta 2050 hiilineutraaliudelle.
Totta, taloyhtiön asukkailta ja isännöitsijöiltäkin puuttuu tietämystä asiasta ja tällä allalla riittää "rahastajia" käärimässä miljoonavoittoja, käyttäen ihmisten tietämättömyyttä hyväkseen. Raukkamaista sanon minä, mutta rahalla on ihmeellinen voima ja se AHNEUS!!!!
Kolme vuotta "tappelin" taloyhtiöni kanssa, kunnes sain vihdoin laittaa latauspaikan parkkihalliimme. Kustannus 80€ ja nyt maksan sähkön, oman kulutusmittarin mukaan, kerran vuodessa taloyhtiölle. Hallissamme on yli 100 autopaikkaa ja saatujen tarjousten mukaan halvimmillaan kustannukset olisivat olleet suunnilleen 50€/kk (laitevuokra ja laskutuskulut) + provisiosähkö. Toki latausaika olisi mahdollisesti puolittunut, mutta hyvin on tuo "hidaslataus" riittänyt.
Kattava tutkimus sähköautojen kulutuksista eri vuodenaikoina eri merkeillä SUOMESTA löytyy täältä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17717179/fltp-kulutustesti-sahkoautoille-
Sähköautolla ajaminen maksaa 2 €/100 km.
Ehkä sinulle, mutta nyt täällä kerrotaan totuuksia patteriautoilun kustannuksista.
Tuo 2 €/100 km on hyvä keskiarvo. Minulla ei ole sähköautoa. Maksan ajamisesta 14 €/100 km.
Minulla on patteriauto ja maksan sähköstä 6,25€/100km.
Oletko kilpuuttanut kaikki sähkösopimukset ja valinnut kalleimman? Tosin ei kalleinkaan olisi lähellekään noin kallista.