Terolla kevään tavo kolmen tunnin alitus. Toistaiseksi on mennyt 3.38. Onko muita ukkoja (tai akkoja) samalla tavolla?
https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000009483559.html
https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000009483559.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 167
Vanhimmat
Tero Ylästöstä?
Kyllä uskon ukon pystyvän alle neljän.
Raisiosta. Juoksi 180km koronamielenosoitukseen vuosi sitten.
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17814210l
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ei mitään jakoja tolla treenillä. Tossa touhussa on enemmän tota vouhotusta kuin järkeä. Maksaa kovaa hintaa tuosta 180km hölmöilystä.
.
Ukko yrittää sankaritarinoita. Päässyt lehtien sivuille.
Onko ukko never easy ukkoja? Kova vouhotus paistaa tekemisestä. Ai pidä ahnehtia.
Lupaan voittaa teron tunnilla.
Juttu maksumuurin takana. Viilettää yli 15km/h vaunujen kanssa. Jätä vaunut poies, niin 3h alitus mahdollista.
Kärryjen kanssa puolimaraton. On se kova.
Ei mene sub 3h. Liika kova hööki päällä. Ukko ylikunnossa ja sippaa puolikkaan jälkeen.
Kunto ei riitä. Kympin tulos ei riitä, ja ukko juoksee liika kovaa.
Tympee ukko.
Lehen palstoilla 3.38 ammattijuoksijana.
Ukko ajautui vahingossa lehtien palstoille kerskailemaan sub 3h tavolla 😪
Terolla tuntuu olevan kova kiire jonnekin. Itsehän olen hölkätessä perillä.
Eetu päässy juoksulehteen kovilla tuloksilla. Tero otappa yhteyttä juoksijaan.
Kauniisti sanottu. Juostessa perillä. Ei tarvitse ahnehtia. Kunhan juoksee.
Taas ahnehditaan. Telakka kutsuu. Rennosti vuan.
Onko ukolla viksu ohjelma, vai ahnehtiiko ilman kahleita?
Vaikuttaa hullulta ukolta. Kova meno päällä. Viihdettä koko rahalla. Laitetaan seurantaan.
Kärryt vain kiitävät, kun ukko painaa all-out vetoja.
Ukko ahnehtii. 37.30 Aurajoen yöjuoksussa. Hyvältä näyttää sub3h tavon kannalta. Kunhan nyt vaan ei sattuisi mitään.
Ei riittänyt Terolla vielä HCM:llä. 3.04 oli aika. Kovaa on touhotus. Nyt malttia ja syksyllä Vantaalla alle.
Kaikki keinot käytössä, kun kolmen tunnin rajaa jahdataan. Ukko otti maratonilla vastaan kilpailun ulkopuolista huoltoa. Rinnalla mennyt pyöräilijä ojensi urheilujuomaa ja vettä. Sul hereillä, ukko hylättävä!
Pain is overrated. Ukko puskee väkisin eteenpäin. Ei rentoa. Ilmeet näyttää ylikunnon rajoilla olevilta.
Sitä pitää painaa jos haluaa menestyä. Puskea rajoja eteenpäin. Kova ukko. Painoa vähän ylimääräistä vielä. Siitä viilaamalla menee alle kolmen.
Sub 3h tavottelijat tärähtäneitä uskovaisia.
Kovaa on touhotus Terolla aina vaan. Vetää kovia vetoja ja ravaa kuin viimeistä päivää. Instapäivityksistä huokuu reunalla eläminen. Eikö maratonjuoksijat yleensä ole tasaisempia mielenlaadultaan?
Eliud Kipchoge ainakin on itse tyyneys. Eikä ole tarvinnut leimata tatuointeja kroppaan, kun juoksu kulkee ilman pätemistäkin.
Kova ukko. Oikea never easy ukko. Vetää vetoja niin kovaa, kuin sielu sietää. Ei mitään kenialaistyyppistä rentoa hölköttelyä.
Päivityksessä kertoo ottavansa astetta rauhallisemmin jatkossa. Se onkin tarpeen. Sub 3 tavoon tarvittee vuosien nousujohteisen työn. Ei maksimin takomista.
Maltti on valttia maratontreenauksessa. Pitää ottaa kaksi askelta taakse, jotta voi ottaa kolme eteen. Ahnehtimalla jää viimeinen askel ottamatta.
Dnf. Ukko juoksi liika kovilla sykkeillä.
Kyllähän se vatsa neljän tunnin vauhissa toimii, mutta yritäppä kilpajuoksijan ravia. Turha irvailla.
Juu. Sanoi, ettei kiinnosta mitalit ja lusikat. Siksi ei juossut maaliin. Ripaus nöyryyttä ei kyllä olisi tälle ukolle pahitteeksi. Vaikuttaa ylimieliseltä. Selityksenä vatsa ei toimi kovilla sykkeillä ja että kävi tosi huono onni.
Minun analyysini on, että kunto ei vain ole samalla tasolla vouhotuksen kanssa. Ei riitä vielä, eikä tule riittämään jatkossakaan, ellei saa järkeä päähän.
Yllättävän kova ukkeli, mutta taitaa itte mokailla saumansa. Ultran jälkeen meni seuraava kesä. Nyt tuli nämä veto hölmöilyt ja mitähän vielä ens kesänä. Kapasiteettia olis sub 3 aikaan, mutta järkeä pitäisi saada korvien väliin.
Kympin pitäisi mennä 37 minuuttiin, jotta maraton menee rennosti alle kolmen. 38minuutin kympillä tekee tiukkaa.
Kannattaa juosta alku täysillä, ja loppu sinnitellä niin kovaa kuin menee. Ei pidä ottaa dnf:ää. Treenaa parempi kunto niin tuskaa lopussa lyhempi aika.
Juu. Emme ota enää dnf:ää. Loppuun asti juokseminen opettaa nöyryyttä.
Ukolla liika kova hööki päällä. Rauhalliset pitkikset puuttuu repertuaarista, ja rennon kovat intervallit. Pitkälle kovaa juoksemalla palaa loppuun.
Juu. Pitäisi juosta osa lenkeistä 6-7min/km vauhilla. Nykyisellä tyylillä ukko katkeaa kisoissa aina.
Instan mukaan tappajan näköinen ukko. Pitäisi irvistää vähemmän. Muista rentous.
Miulla tavona sub 3h. Lähestyn propleemaa pk:n kautta. Ensin pitää saa-a pk vauhti hilattua 5min/km tasolle. Turha ravata lenkkejä never easyllä ja kisoja maksimilla. Se tie ei johha mihinkään.
Juu. Rennosti alle kolmen.
Tunnen yhden sub 2.50 maratoonarin ja hän on tehnyt juuri näin, ahnehtimatta ja pk:n kautta. Vauhtiharjoitteluakin tekee, mutta ei ravaa henkihieverissä.
Ei pitäisi mennä hesarin palstoille kertoilemaan sankaritarinoita, ennenkuin tavo on suoritettu. Tulee hölkkäpaineita.
Rentous maratontreenissä ensiarvoisen tärkeätä.
En tiedä, kannattaako lähteä 3h aloittamaan, jos ei ole mahdollisuutta juosta edes 70km viikossa. Peak-mileage saisi varmasti olla yli sadan, jotta menee. Aina toki on friikkejä, joilla menee vähemmälläkin, mutta kyllä se määrän laki vaan toimii.
Juu. Bati juoksi 130km viikkoja, eikä päässyt etes lähtöviivalle. 100km kohtuukäyttöä, ei liioittelua.
Maratonille tärkeätä juosta määrää rennosti. Rentoudu puuttui Batilta, eikä koskaan päässyt viivalle.
Ensiarvoisen tärkeätä ilmoittaa lehdistölle 3h alituksella uhoajista. Saadaan sitten todistaa porukalla juoksu-ukon tuhoa.
Minullakin lopullinen tavo on tämä 3h alitus. Ensi kaudella tavoittelen vasta sellaista 3.35 aikaa. Töitä saa tehdä, että sinne sub 3h kerhoon pääsee, kun on vuosia junnannut sub 4h tasolla. Ehkä vähän pitää myös alkaa ahnehtimaan. Mutta turhasta uhosta en usko olevan hyötyä. Epärealistisen kovat aloitukset päättyvät tuhoon.
:-)
Ylästön convoy-ukkeli oli oikiassa. Koronarajoitukset on purettu. Hienoa! Harmi vain, että sub 3h maraton on yhä aloittamatta.
Ei taida tänä vuonnakaan juosta alle kolmen. Uhonnut juoksevansa rattaiden kanssa. No ei kai siinä. Treenaa paljon ja kovaa. Kolmosen alitus sitten vasta kun saa järkeä touhuun.
Ukko Valenciaan ensi syksyn päätteeksi niin tavo täyttyy.
Ukko työntänyt 107km suksilla.
Jälleen hyvä esimerkki siitä miten hukassa on treeniensä kanssa.
Ukolla kova näyttämisentarve. Kunnon sekopäätreeniä.
Saako tykkäyksiä?
Mänisikö tänä vuonna sub 3h?
Paljonko ukkelin aerobinen kynnys? Se ratkaisee maratonmenestyksen.
Paljonko pitää olla, että mänöö sub 3h? 4.45?
Valitettavan harvassa sub 3 uhoojat tänä päivänä. Piristävä poikkeus.
Miullakin on nyt tavo: Sub 3h vuosikymmenen loppuun mennessä. Tästä se lähtee. Ei enää höpöhölkkää vaan kunnon ravia.
Peruskuntoa vaan paljon. Pk1-2 ja kovia pitkiksiä. Sillä se tulee millä lähteekin.
Brutaaleilla vetoharjoituksilla kohti ääretöntä ja ylikin.
Ukko juoksi kaksoskärryillä hhm 1.27. Alkaa olemaan sub 3h kunnossa. Kunhan vaan saisi vaimolta starttiluvan.
Ukko ahnehti vorssassa. Juoksi liian pian hhm:n jälkeen. Teki saman virheen kuin Ietu viime syksynä. Kaksi viikkoa ainakin puokilta palautuminen vaatii. Ehkä jopa kolme.
Letulla tavo sub 3. Ballerolta jäi tuo saavuttamatta.
Ietulla ei vauhti riitä. Onko mennyt Teivo Cup sub 20min, kysyn.
Koska batilla menee alle 3h mara?
Ei koskaan. Ukkeli kiihtyy nollasta sataan kun asiasta mainitsee. Ei mene enää edes puokki alle 1.30.
Ukko on harjoittelun mestari. Vetää kovia harjoituksia, mutta kisassa tulos aina dnf.
Sub 3h on kuoleman suudelma. Keski-ikäiset ukot kääntää kaikki kivet kultaista ananasta tavoitellessaan. Huvittavaa seurata kun ukot ahnehtii.
Juu. Hauskaa seurattavaa kun ukkelit ahnehtii. All-out intervalleilla itseluottamus kattoon, ja sitten kisassa kyykkää jo 15km kohdalla, ihan joka kerta.
Paljonko oli oma enkka? Kyllä ne kovat vedot vaan kehittää, mutta kaikista ei ole kolmen tunnin alittajiksi, vaikka miten yrittää.
Sub 3h tavoittelussa kaikki keinot käytössä. You name it.
Viikonloppuna Vantaan Maraton. Sub 3h tavottelijoiden kauden päätavo. Ai että. Sohvalla jännää.
Tero veti tyylikkästi DNF Vantaan maratonilla, ennakko uhot ei auta maratonilla pitää myös juosta. Miksi pitää kerätä maratoneilta DNF ei voi ymmärtää, pitäisi ottaa opiksi ja juosta loppuun jos on tehnyt virheitä vauhdin suhteen.
Ei tule Tero tuolla treenillä juoksemaan koskaan sub 3 aikaa. Ukkeli on puolikkaan miehiä. Mieluummin heiluttelee sankarin viittaa kärryjen kanssa. Uho ei auta kun vauhtikestävyys loppuu. Ottaisi joskus opikseen, mutta ei. Kohta taas juostaan tonneja ja pusketaan kärryä loskassa.
Kovista vedoista pitävä ukko voisi kokeilla määräintervallia. 21x tonni kilometrin hölkkäpalautuksella. Sitten ehkä alkaisi maratonikin menemään maaliin, kun tuo sujuu.
Ukko tarvitsee valmentajan. Liika kovia sankaritreenejä ei riittävästi vauhtikestävyyttä.
Perille on pitkä matka. Ei pidä ahnehtia. Juoksee kunnon mukaisella vauhilla. On se 3.20:kin ihan hyvä aika, jos ei pohjat riitä.
Olisiko tiivistelmää, millaista treeniä sub3h vaatii? Alle 5.36/km hölkkää paljon ja pitkiä vk-vetoja alle maratonvauhdin ja alle anaerobisen kynnyksen?
Ensi vuonna Tero ottaa taukoa maratonista ja virittää vieterin entistä kovempaan iskuun alimatkojen kautta. Ai että, kun ukko rankaisee itseään. 4.10/km on nyt jo ihan hölkkää omien sanojensa mukaan, vaikkei maratonia jalat kestäkään. Johtuisikohan tämä kestämättömyys kautta linjan liika kovista vauhdista? Kysyn vuoan.
Ottaa batista mallia? Kolmetunteroinen jäänee alittamatta tuolla menolla.
Eipä tainnut olla 4:10/km vauhti olla hölkkää kun viime puolikas kaisaniemi juoksussa 1:29:42 ja perään Vantaalta keskeytys.
Pyrkiikö ukkeli sketsihahmoksi? Treenaa kuin eläin?
Bati ei juossut juuri koskaan kovaa. Jauhoi vain never easy peruslenkkiä. Teron lenkkivauheista ei ole tiatoa, mutta tykkää ilmeisesti juosta maksimikestävyyttä treeneissä. Tonnin vetoja täysillä ja sen sellaista.
Ukko polttaa kynttilää molemmista päistä. Juoksee pakoon lapsiperhearkea.
Juu. Nuorempana nylkkyharjoittelulla maraton sujui ihan hyvin. Ei nyt alle kolmen, mutta kuitenkin. Sitten aloin ahnehtimaan ja juoksemaan maksimivetoja. Kunnon polttava tunne lihaksissa. Ja päässä sankarin tunne. Kunnon tekemisen meininki. Vaan eipä maraton enää kulkenutkaan.
Miten kovaa pitää treenata?
https://youtu.be/RQeM35mmCvE?si=cUPVujlb2f57ofhe
Tero kysypä guurilta valmennusapua.
Ei pidä yrittää hullua yritystä. Sitten kun perustekemisen taso riittää, viivalle.
Nykyään sub3h helpompaa kuin aikaisemmin. Superkenkien ansiosta saa anteeksi 5min aikaa rennosti läpsytellen.
Nykin maratonilla joku influensseri oli juossut 2.57 kamerapyörien kanssa reitillä ja sai elinikäiset bannit.
Ei pidä ahnehtia. Terolle suosittelen viiden vuoden nousujohteista kuntokuuria. Ei kolmen kuukauden keulimisjaksoa. Sitten voi olla mahdollisuuksia kolmosen alitukseen.
Kunnon mukainen vauhinjako vaikiaa. Ei pidä hirttäytyä tavoon, vaan juosta rehdisti kunnon ja päivän mukaisella vauhinjaolla. Silloin jaksaa koko matkan maaliin asti.
Ketä ukkoja kannattaisi seurata? Kiinnostaa Batin jalanjäljissä kulkevat kovat tavoittelijat, jotka epäonnistuvat kisoissa aina, ihan joka kerta.
Kuinka on ukoilla talven treenit edistyneet? Radiohiljaisuus sontaa. Lyödäänlö vetoa heti keväällä Spring marasta?
Saa kai sitä ukot juoksennella ilman raportointivelvollisuutta, vaikka on kerran etukäteissankaritarinan tuutanneet lehteen. Ei ole kolmen tunnin alitus realismia joka ukolle. Liikaa hapottaa.
Ukot sanoo tubessa, että sub3 menee kun juoksee 80-100km viikossa, koska sen verran sub3 ukkelit keskimäärin juoksevat.
Minäkin kokeilin juosta 90km viikkoja. Ei männyt sub3, sen sijaan pk-vauhti hidastui minuutilla.
Convoy-ukkelille hki10:llä sub40. Ei riitä kunto sub3 maratonille vieläkään. Tulee vain dnf jos yrittää.
Uusi sub3 ahnehtijaukko Youtuben Janne Tikkanen. Kertoi videolla, että helpot varmasti menevät tavoitteet eivät motivoi. HCRD:n puokilla jaksoi 4.15/km vauhtia 13km. Ensi vuonna pitäisi mennä sub3.
Ukko sentään suhtautuu huumorilla epäonnistumiseen, mutta onhan tuo kovaa ylitse kykyjensä yrittäminen hieman koomista. Selittely videota odotellessa. Juoksu vetää väkisin nöyräksi, jos liikaa alkaa keulimaan.
Maraton vaatii eri lailla syväkestävyyttä kuin kymppi (tai puolikas).
Tavoja on kiva huuella. Lopputulos dnf.
Miksei voi treenata ja juosta omalla tasollaan?
Nyt yhdellä sub3 tavottelijalla paha pohjevamma. Ahnehti 80+km määrää ja sanoi mäkivedoista että tehkää perässä. Vaan miten kävikään.
Juu. YouTubessa Janne hehkutti polleana että näin sitä tehdään, kyllä minä tiedänkin, vaan miten kävikään.
Meneekö Raatteen Maratonin kova kisaennätys tänä vuonna rikki? – Ainoastaan kaksi juoksijaa on alittanut kolmen tunnin rajan
Ei pitäisi ahnehtia 80+km kilometrejä. Quality over quantity.
Terolla vielä lunastamatta etukäteissankaritarinansa. Ennätykseksi jäi 3.04.
On kyllä kahjo ukko. Aina ylikovaa matkaan. Ihme että sai tuon 3.04 juostua.
Onko Koivukoski vielä kolmen tunnin maran kimpussa? Paavo Nurmi puolikkaalla aika 2:33.
Ei kuolla pää kestänyt harjoittelua. Uho ja tuho.
Ukolla
Miksei voi juosta kunnon mukaista tulosta? Aina joko all-out tai ei edes viitsitä yrittää.
Nämä wannabe maratoonarit haluaa kaikki ja heti, ei ole välimuotoa heidän touhuissa, siksipä yleensä kosahtaa kiville tekeminen melko nopeasti.
Yrittääkö ukot vielä syksyllä alle kolmen? Kaameita keskeytyksiä luvassa?
Vieläkö mänisi Kaarinassa alle kolmen tälle vuodelle ukoilla?
Ei pidä ahnehtia.
Pitää juosta tuntuman mukaan, ei kiveen hakattua 3h vauhtia.
Ottakaa oppia Seposta, vuosien nousujohteinen työ ja lopulta sub3 suoritettuna.
Ai, että. Vantaa 2019. Ai, että noita aikoja. Nyt sopiva tavo sub 4. Ai, että.
Sub3:n jälkeen ukko haksahti poluille. Ei enää koskaan kelloa vastaan juoksua. Sitten saavutti liivin ja menetti motin. Nykyään juoksee enää on-off minkä futikselta kerkiää, ja asettaa vuosi vuodelta kovemman dns/dnf tavon.
Onko 2026 sub3 uhoojia?
Tubelinkit katosivat, outoa. Siellä oli kaksi uutta sub3 tavottelijaa.
Tubessa Sahimaa Running ja Miikka Laukkanen.
Katsoin molemmilta pari videota. Juoksevat peruslenkit aika kovilla sykkeillä. Ahnehtijoita? Sinänsä potentiaalin pitäisi kummallakin riittää.
Onko ketään sub3 ukkoa luvastamassa viikonloppuna puheitansa?
Laukkanen on telakalla ja Sahimaa käytännössä puhui itseltään sub3 paineet pois sanomalla 2.59 tuloksen mahdolliseksi jos kuun asennot kohdallaan.
Terosta ei ole kuulunut enää pihahdustakaan. Ei mennyt sub3 huuhtelemalla tavoa ja tekemällä raivoisasti vetoja.
Ai niin ja Tikkanen on kohtuullistanut tavoaan sub kolmosesta 3.15:een. Yrittää Terwalla.
Itse uskon sahimaan potentiaaliin, mutta ehkä aika ei ole vielä kypsä. Ohjelman sai kyllä vedettyä läpi, mutta aika köysissä oli.
Ylästön lenkkikerhon häpeätahra kun ei mennyt alle kolman. Näksteri keuli että Ylästössä kaikki menee.
Sahimaa reki Baltsutuloksen. 3.03.46. Samanlailla kieli vyön alla ravia PK:t liika kovaa.
Sahimaa paljasti videollaan, että hänen ensisijainen tavo oli päästä Stubb-enkan alle, ja siinä onnistui.
Onko Vorssassa sub3 yrittäjiä?
Olihan siellä noita kolmosen alittajia, mutta lehtien palstoilla ennakkoon uhonneista en tiiä.
Laukkanen suoraan viiden viikon telakalta 1.26.15. Ukko on painostaan huolimatta lahjakas. Sub3 juna raiteillaan.
Laukkanen DNF Paavolla. Vähän lähti tavo laukalle. Niitä ravi-ukkoja, joilla puokki kulkee vaan kokonainen ei?
Noh noh... helppoa huudella siellä, pitää huomoida että sää ei ollut otolinen sub3 juoksuun.
Juu. Ennakkovideon kommenteissa tosin arveli että sää ei haittaa :)
Lähtikö ylikovaa? Helteellä kostautuu entisestään.
Lähti rauhallisesti, mutta 2.2km-6.7km juoksi tavovauhtia, sitten hidastui. Taisi olla lämpö liikaa heti kättelyssä, veikkaan. Vantaalla +8C menee.
Paitsi että hänellä taisi olla joku Vaarojen matka ohjelmassa, että yrittääköhän maratonista revanssia edes? Keväällä parempi juosta ei ole kuuma.
Tänäpäivänä tubemiikka sub3 jahdissa nykäskylässä. Josko tänään mänisi?
Ei mene.
3 kierroksen kohdalla vielä vauhdissa. Menee.
Eipä menekään, seuraava väliaika puuttuu ja sijoitus tippuu.
Onko tämäkin ukko uho ja tuho juoksijoita? DNF.
Ei ole vielä dnf. Tuleeko maaliin yli kolmen?
Maalissa 3.12.
Harjoituskilometrit ei riitä näillä kaikki ja heti tänne tyypeillä, nyt ei voi laittaa ainakaan sään piikkiin.
Perustyötä liian vähän ja liian kovaa? Puokki niillä kaikilla menee hyvin, mutta maratonilla tulee noutaja. Jyväskylässäkin iso läjä äijiä oli 3h vauhdissa vielä kolmen kierroksen jälkeen, mutta sitten tuli seinä vastaan.
Kolmen tunnin juna hyytyi. Miika veti loppuun saakka siitä pisteet. Oli sielä muutama tyyppi joka hehkutti sub kolmea, vetäsivät kuitenkin DNF niin hehkutus loppui samantien.
Villen sanoin: se on semmosta ja tämä tämmöstä. Kun 3.10 juoksijat huutelee sub3 tavoa.
Tero ottanut opikseen. Juoksee Tallinnassa tasaisesti kuntonsa mukaan. Ei sub3 dnf.
3:20:32.
Ei Miikalla kunto loppunut vaan oli ongelmia energian imeytymisessä, mikä on aivan perusjuttuja maratonilla eikä tollasta voi ennustaa, päivästä kiinni. Juoksuvoimaa on ja kunto kaiken osuessa nappiin 2.55 näissä syksyn keleissä ja tuollaisella nopealla radalla joka Jyväskylässä.
Kyllä se on kunnosta kiinni jos ei energiat imeydy. Juoksee liian kovaa. Minullekin käynyt noin ahnehtiessani. Lisää treeniä ja malttia kisaan.
Ei ammattilaisetkaan saa joka kisassa pysymään geelejä alhaalla vaikka ovat eliittikunnossa. Kaveri voi olla samaan aikaan kovassa kondiksessa mutta energioiden kanssa käy huono säkä.
Kyllähän sen nyt näkee ettei kaverin treenillä tavoitella sub 3 aikaa. Ei riitä koneessa paukut siihen vauhtiin. Aina tulee joku tekosyy ettei energiat imeydy tms. Ihan itse on saanut energiat valita ja tahdin jolla niitä ottaa.
Meillä on uusi Tero, ikuisuusprojekti joka ei koskaan mene maaliin.
Noin romuluisennkaverin pitäisi reenin lisäksi pudottaa painoa, ei mene sub-3 helposti tuolla elopainolla. Entinen kiekkoilija.
Juu. Ukko on hyvässä lihassa. Ei tuossa kunnossa pääse alle kolmen.
Tavon huutelu on kivaa. Jokukin palomies perusti tubekanavan tavoa huudellessaan. Eikä päässyt lähellekään. Piä lupaus!