Mitä kokoomuksen arvoja Petteri oikeastaan voi tarjota kenellekään, jotta hallitus hänen johdollaan muodostuisi?
Purran tarvitsee vain ilmoittaa ettemme hyväksy vihreää siirtymää, eikä maahanmuuttoa kehitysmaista ja että, pakkoruotsi suorastaan on kuvottava muinaismuisto.
No tuleeko Petterille sitten apuja Kimmo Kiljusen johtamalta kommunistisiiveltä ja sosialisti demoneilta? Vain siinä tapauksessa, jos kokoomus syö arvopohjansa suolan ja pippurin kanssa sekä jatkaa Marinin viitoittamalla tiellä. Mahtaa Petterin puolue hajota sinisiin ja kokoomuslaisiin? Siihen soppaan pitää heittää lisäksi vielä kepulit ja vihreät terästettynä ärkoopeellä.
Mahtaa pääsiäisen jälkeen olla Petterillä Orpo olo?
Purran tarvitsee vain ilmoittaa ettemme hyväksy vihreää siirtymää, eikä maahanmuuttoa kehitysmaista ja että, pakkoruotsi suorastaan on kuvottava muinaismuisto.
No tuleeko Petterille sitten apuja Kimmo Kiljusen johtamalta kommunistisiiveltä ja sosialisti demoneilta? Vain siinä tapauksessa, jos kokoomus syö arvopohjansa suolan ja pippurin kanssa sekä jatkaa Marinin viitoittamalla tiellä. Mahtaa Petterin puolue hajota sinisiin ja kokoomuslaisiin? Siihen soppaan pitää heittää lisäksi vielä kepulit ja vihreät terästettynä ärkoopeellä.
Mahtaa pääsiäisen jälkeen olla Petterillä Orpo olo?
Vastaukset 94
Vanhimmat
Ruotsinkielen opetuksesta valitus on sen luokan typeryyttä jota kukaan ei jaksa. Kansalliskielet ovat oppivelvollisia, se on selvä.
Maahanmuuttoasioissa Orpon on tultava Purraa vastaan selvästi vielä, onhan mm. entinen Kokoomuksen kansanedustaja ja ministeri, nyk. pres. Niinistö sanonut suoraan et, maassa maan tavalla, tai maasta pois.
Ruotsin kieltä ei tarvitse opettaa pakolla suomalaisissa kouluissa piste
Oppiaineet eivät ole vapaaehtoisia, piste.
Minusta kansainvälinen Englanti voisi olla toinen vaihtoehto eli saisi valita tahtooko enemmän eli lisäopetusta Englannissa jos ei tahdo opiskella Ruotsia?
Totta. Ehdottomasti pakkoruotsia parempi vaihtoehto.
Englannin oppii jokainen muutenkin, se on joka paikassa esillä, tulvii kaikkialta, sen opetusta pitää vähentää kouluissa ja lisätä omia kieliämme, suomea ja ruotsia.
Suomea ja ruotsia oppii täällä muutenkin kun ovat joka paikassa esillä, ei tarvitse opettaa kouluissa pakolla. Muut opiskeltavat kielet pitää saada valita vapaasti.
Mene katsomaan torille minkä kielisiä mainokset siellä ovat enimmäkseen, tämä maa on jo pikkuenglanti.
Venäjäkin olisi tarpeellisempi kuin pakkoruotsi.
kokoomus mammona mani mani mani...
https://nwohavaintoja.blogspot.com/2020/06/kulmuni-ei-joutunut-eroamaan.html
Saami pakolliseksi suomenruotsalaisille;)
Saami oppiaineeksi suomenruotsalaisille.Virkamiesssaami YO-tutkintoon pakollisesksi suomenruotsalaisille;)
Voihan Orpo ilmoittaa ettei saa hallitusta kasaan, jolloin veto vastuu siirtyy Purralle.
Purran ainut mahdollisuus on kokoomus ja kumpp. Joista Purra olisi just kieltäytyinyt.
Sitten vetovastuu siirtyy Marinille...
No nyt oivalsit koko pirullisen juonen.
Ketkä tulevat sosialisti demoneiden jälkeen hallitus tunnustelijoksi?
Kyllä, piru tämän maan perii.
Eiköhän Purra petä vaalilupauksensa ja mene hallitukseen kiltisti kokoomuksen ehdoilla
Jep.
No onneksi enää ei Soinilta kysytä mitään.
Purran ei tarvitse tehdä mitään myönnytyksiä ja ilman persuja uusi hallitus heittää pyyhkeen kehään jo kesälomien jälkeen.
Miettikääpä tätä pikku päissänne.
ja syksyllä uudet vaalit
... ei taida tuollaisen suorituksen jälkeen tulla paljoa ääniä oikeistolle
Logiikkasi on outo. Tämän skenaarion mukaan ei myöskään veltto vasemmisto saa mitään aikaiseksi, joka tosin kyllä jo ennestään tiedetään.
Virkamieshallitus Perussuomalaisella harkinnalla lienee ratkaisu kaikkeen.
Vaikka Soinilta ei kysytä, niin Timo kuitenkin vastaa...
https://www.verkkouutiset.fi/a/timo-soini-petteri-orpo-ansaitsi-voittaa/#3a4d6fb0
Niin ja äänestäjein pettämisellä ja takin käännöstä on persuiloa kokemusta
Viime sipiopn hallituksessa ja kataisen hallituksen aikana
Marin teki vain yhden virheen kun elätti laiskat yrittäjät velka rahalla
Olis pitänyt jättää yrittäjät elättäämäättä niin ulkomaan veokaa ei olis
Ala yrittäjäksi, ehkä heräät.
Hyvä
Tai jää pois selityksiniin.
Hahhahah
Wille Rydman mukaan hallitusneuvotteluihin niin näemme kuinka Petteriltä putoaa alaleuka.
Soini takinkääntäjä jokapaikassa mielipiteineen.
On aikoihin eletty jos hupiukko ja kuutiopää tätä maata alkavat johtamaan. Sanna Marin pitää saada takaisin puikkoihin, että hyvinvointivaltio säilyy!
Voit ihannoida aivan vapaasti kommunismia, mutta kassatytöstä ei ollut tätä maata rakentamaan.
Porvaripersujen mielestä kaikki heidän kanssaan eri mieltä olevat ovat kommunisteja.
Mitä sinä ääliö möliset? Kommunistit eivät saaneet vaaleissa lävitse ainoatakaan kansanedustajaa.
https://skp.fi/
Sosialismi kuoli jo Gdanskin telakalla.
No aivan turhaan sinä täällä siitä itket, sillä sinua lukuunottamatta sitä muut tuskin kaipaavatkaan.
Urpo oli kassa poikana sukulaisen kaupassa
Näin on
Onko hampurilais baarin tytöstä?
Niin ne ajattelee.
Ja Halla tarjoilijana
Pellesirkusta pukkaa, jos Orpo joutuu persutollojen kanssa hallitukseen. Uudet vaalit häämöttää alta aikayksikön.
Persutolloista ei ole asiallisiin hommiin. Tyhjän huutajia.
Näin on
Persut sai jotain 3000 ääntä enemmän valtakunnallisesti kuin SDP. Pienestä oli kakkossija kiinni.
Urea persuilla kuitenkin kihahti heti kaaliin, ja alkoivat käyttäytyä kuin euroopanomistajat. Kyllä tekee RKP ja Kepu ison mokan, jos lähtee näiden nyt jo takki auki pullistelevien persujen lattiamatoiksi.
Mielikuvitusmaailmassa asiat sujuu juuri niin kuin itse haluaa. Siellä voit kuvitella sosialisti demonit jopa maailman suurimmaksi puolueeksi ja sieltä ne vappusataset eivät koskaan lopu.
Aamiaismurot ovat ilmaisia eikä kukaan katso reikäpäistä hörhöilyä pahalla silmällä.
Jos Sanna Marinilla olisi munat, niin hän olisi ollut mies pääministerin paikalla. Pienellä erolla ne pallit roikkuu ihmisellä.
Ei missään tapauksessa hulluja hallitukseen
Mitä enemmän hallituksessa on vastakkaisia lössejä, sitä huonommin ja hitaammin mikään muuttuu, varsinkaan parempaan suuntaan. Punavihreät sotkevat kaiken kun ovat tietävinään, miten hallituksessa pitää mällätä.
Persut tietää että bensa ruoka ,kaikki halpenee. Kun persu ärähtää. Voi teitä.
Purra sinne menee hattu kourassa, jos hallitukseen on hinku. Kokoomus voitti.
Ymmärrät kai, ettei kokoomus saa kasattua hallitusta, jos Petterin vaatimuksiin eivät muut puolueet suostu?
Taitaa kuitenkin Orpo joutua joustamaan, jos hinkuu pääministeriksi.
Kompromissejä on tehtävä, ei hallitusohjelmaa kukaan voi määrätä.
Ja pettää porukkansa.Ja
Taitaa perut joustaa.
Ei jousta, koska oppositiossakin on aika mukavaa kannatuksen noustessa yhäkin vaan.
petteri haluaa leikata köyhiltä ja sairailta arvot kohdallaan sivistys puolueella,ja kyllä keskusta takuulla suostuu menemään hallitukseen ja leikkaamaan myös kaikilta muilta paitsi viljeliöiltä .
Ainakin Soini tämän päivän uutisen mukaan tuntuu diggailevan Kokoomusta ja Petteri Orpoa.
Liekö Soinilla joka itse oli rasite puolueelleen, on sinisten ajoilta sopimus Petterin kanssa, millä Timo pääsee taas Kokoomuksen mandaatilla hiekkalaatikolle?
Petteri voisi poistaa kaikki Kelan etuudet tästä maasta kokonaan, kun minultakin kysytään pubissa jatkuvasti miten Kelan elätillä on varaa juoda kaljaa. Koko Suomi on täysin sekavassa kunnossa. Kelan etuudet ovat merkittävä mainehaitta minun kaltaisille rikkaille tässä maassa ja sitten vaan ihmetellään, miten köyhillä on varaa niin paljon kaikkeen. En jaksa enää vastata siihen kysymykseen.
https://youtu.be/KsxSxF3JKeU
Akalleen tarjoaa valtionkassasta kaiken tarpeellisen ja tarpeettomankin sillä onhan akka rahoittanut vuosia Petterin halua kuulua hyväosaisiin.
Pörssirikollispsykopaattien puutarhatonttu-uusfasisteilla, ei ole mitään tarjottavaa Suomen kansalle. Se pitäisi niitä äänestäneidenkin, jo vihdoin älytä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17817683/laiton-sotarikosliitto-quotjasenyysquot--on-peruttavissa-koska-tahansa
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/tre-fragor-om-protesterna-i-frankrike
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17515592/1-500ekk-minimielakkeet-ovat-talousosaamista-aidoissa-demokratioissa#comment-118408720
Suomea paremmin pärjäävissä Pohjoismaissa ja EU-demokratioissa, ovat tehneet suuria säästöjä 1 500€/kk MINIMIELÄKKEILLÄ. Aidosti oikeusturvan parissa hyvinvoivat kansalaiset, levittävät iloa ympärilleen ja se tuottaa lisää iloa ja on taloudellisesti järkevää.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17810500/kustannustehokkaat-1-500ekk-minimielakkeet-saastoa-valtiontaloudessa
Kela-tukia pitääkin korottaa ja järkeistää siten, että tulee yksi yhtenäinen 1 500€/kk MINIMIELÄKE-oikeusturva vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille, jota sitten korotetaan elinkustannusten nostojen mukana, eli pidetään ajantasalla.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17810501/tulosta-voi-tehda-ilman-alistamista-jos-osaa
Enemmistö eläkeläisköyhistä, ei jo iän, vakavien sairauksien, vammaisuuden takia, käytä alkoholia, tai muitakaan päihteitä. On pelkkä pörssirikollispsykopaatti-juoppojen valhe, että olemattomista köyhyyseläkkeistä joku joisi, ja tämä ei ollut moraalisaarna, kirjoittaja on sitä mieltä, että kyllä ryypyn murheeseen saa ottaa, jos tuntee siitä saavansa helpotusta, köyhyyteen piestykin, eikä vain Caymansaarten ruhtinas.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16330532/elakerahastoissa-biljoonia-pelkat-korot-tuhansia-miljardeja-euroja---on-mista-ottaa#comment-118409077
1 500€/kk MINIMIELÄKKEET: Norja, Ruotsi, Islanti, Tanska, Saksa ym oikeus-sivistysvaltiot, aidot demokratiat.
Asumistukien korottaminen on ihan välttämätöntä, jyrkkien elinkustannusten nostojen takia.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14453980/porvarihallituksen-jaatavaa-kyytia
No! Äkkiä vessaan.
Hallitukseen päästäkseen Purran tarvitsee vakuuttaa paitsi Kokoomus myös RKP, joka voi olla vaikeampi rasti. Ilman RKP:tä ei oikeistohallitusta synny, joten pakkoruotsista Purra ei voi puhua mitään.
Sinipuna on Orpolle kakkosvaihtoehto ja sen tietää myös SDP. Jos siis Orpo joutuu kääntymään SDP:n puoleen, niin he tietävät, että neuvotteluasema on vahva, koska he ovat viimeinen vaihtoehto, että Orpo saa hallituksen kasaan. Jos ei saisi, se olisi Orpolle nöyryyttävää.
SDP:n ajatuksia: "Pääsääntönä tulee olla työntekijöiden yhdenvertainen kohtelu. Meidän tulee ehkäistä kilpailua palkoilla ja työsuhteen ehdoilla."
"Tarvitsemme kansallisen tekoälystrategian. On varmistettava, että tekoälyn kanssa voi kommunikoida suomeksi ja ruotsiksi."
" Työelämän uudistuksissa lähtökohtana ovat olleet yritysten voitot ja asiakkaiden tarpeet. Tähän on tultava muutos."
Hmmm...en oikein tuosta hallitustyöstä heti innostuisi.
Sinusta työntekijöiden yhdenvertainen kohtelu on vastenmielinen ajatus?
Mielestäni yrityksiä ei voi estää kilpailemasta keskenään työvoimasta sekä palkoilla että työsuhteen ehdoilla.
Asiayhteydestä ilmenee että puhutaan siitä, että ulkomaalaistaustaisia työntekijöitä kohdellaan samojen ehtojen mukaan kuin täällä syntyneitä.
Kysymys oli työelämän kehittämisestä, ei ulkomaalaisista työntekijöistä.
Tahallinen väärinymmärtäminen on typerää.
Et ole typerä. Älä sillain itseäsi moiti. :)
Sinipuna siellä häämöttää. orpo ei ehkä sirtä vielä tiedä, koska kysymyksiä puolueille ei ole tehty.
"Sole kun tehjä", sanoo lappilainen. Orpolla on kaksi erinomaista vaihtoehtoa. Taloutta hoidetaan, kuten voidaan, vihreä siirtymä toteutuu luonnollisesti, eikä sitä voi pakottaa. Maailman tilanne muuttuu itsestään eikä siihen voi valmistautua sen enempää.
Jos suomalaisten on pakko opetella ruotsia niin ruotsalaiset pitää pakottaa opettelemaan suomea. Ja jos hurri saa suomenkielestä huonon numeron niin kyllähän se koulutus sitten siihen tyssää.
Ruotsi on yksikielinen maa, Suomi kaksikielinen. Tiesitkö?
Se on persu! V*ttu se mitään tiedä.
moikka kommari. V*tuttaako kuin pientä eläintä ?
Orpon mukaan Sauli Niinistö on arvojohtaja. Niin hän sanoi presidentinvaalien aikana. Orpon arvot ovat siis Niinistön arvoja. Oletan niin.
Nythän näyttää että pääminiseriksi on päätymässä henkilö jonka mukaan "Työ on parasta sosiaaliturvaa". Jään kysymään, ymmärtääkö Orpo mitään työelämän vaatimuksista ja työnhakijoiden mahdollisuuksista työllistyä? Sosiaaliturvan merkityskin kansalaisten elämänhallinnalle ja perustarpeille taitaa olla hänen ajatustensa ja arvojen ulkopuolella.
Kansantaloudestakin hän on sanonut, ettei palkansaajan verotusta saa kiristää jotta ei menetettäisi työllistävää ostovoimaa. Miksi valtio ja kunnat eivät sitten työllistäisi verovaroillansa? Ja onko kyky kuluttaa terveellä tavalla työllistävä ja kansantalouden tekijä ollenkaan?
Toivottavasti joku jossakin ymmärtääkin jotakin ja pystyy toimimaan sellaisen oikeusvaltion arvojen mukaan joka antaa kaikille ihmisarvon mahdollisuuden säilyttää oman elämän hallinta. Rahaa siihen tarvitaan aika vähän. Vain se mitä Perustulo olisi eli sama kuin nykyinen toimeentulotuki ja alin työttömyysturva.
Perustulo on typerä ajatus, ei se muuttaisi yhtään mitään oikeasti, sama raha eri nimellä vain.
Kuten yritystuet on kommarihommia. Pissis Finland jakoi rahaa elinkelvottomille yrityksille koronatukina.
Tulevassa jättienemmistöhallituksessa ovat kaikki eduskuntapuolueet paitsi PS, Vihr., Vas.,
Vaihtoehtohan se tuollainenkin on. Vielä kun tähän lisättäisiin elokapina ja silakat niin 80% kansalaisista olisi tyytyväisiä.
Miten muuten Petteri johtaisi joukkojaan ? Uhkailemalla hallituksen hajoittamisella vai kuinka ?
Kokeilisi nyt hallitusta jossa on kaikki KAIKKI puolueet. Ei olisi räksyttävää oppositiota ollenkaan. Epäluottamus lauseita ei voisi tulla. Ja sitten hallitus vaan äänestäisi jos ei jostain asiasta pääsisi yhteisymmärrykseen.
Kyllä Spektrihallitus on kokeilemisen arvoinen testata.
On siinä taas eräskin persuja äänestämään hurahtanut suupielet purralla, kun persut taas myy kaikki antamansa lupaukset ministerinsalkkuja vastaan. Sitä saa mitä tilaa, ja äänestäjien kyykytys voi alkaa.
Sipilän hallituksessa Soinin klikki myi kaikki periaatteet, jotta sai maksimoitua omat edut.
Tähän ei ole enää varaa. Oikeastaan Perussuomalaisten pitäisi kostaa nyt kepuleiden ja kokoomuksen kiero peli millä ne yrittivät haudata persut.
Miten persut muka pystyvät pitämään kaikki antamansa vaalilupaukset? Ei mitenkään.
Kuten muutkaan tehneet itsekkään kertaakaan:)
Aloitetaanpa nyt ihan siitä vappusatasesta ja jatketaan sitten ilmaisilla aamupaloilla, sitten bileet kavereille valtion piikkiin...
No näitähän riittää...
Kokoomus Orpolla on nyt painetta.
Kohta nähdään onko noista kokoomus loisista mihinkään. Jos tulosta ei synny niin kokkareet saunantaakse.
Kyllähän Orpo varmasti yrittää, mutta tanssiiko muut hänen pillinsä mukaan se jää nähtäväksi.
Saa nähdä mikä tanssi tulee ei helppo neuvottelu💃🕺.
Miksi keskusta ei menestynyt Oulun vaalipiirissä? Oliskohan osansa näillä "työperäsillämaahanmuuttajamiehillä" eli Al Yasarilla, Bashalla ja Khalafilla.
SS
No ehkäpä nämä sankarit yrittävät sitten uudelleen maakuntavaaleissa kepuleiden riveistä ?
Kokoomus Orpo on jo ruilulla.