No nyt saivat tunturilaiset selkäsaunan. Ymmärsinkö oikein että puolueet oli sopinu paikat etua ja tunturi yritti keplotella mikkosen lipon pj paikalle ja meni äänestykseen?? Käsittämätöntä touhua tunturi ja ei ihme että luottamus menee tuommosesta toiminnasta.
Valtuuston pj
Anonyymi-ap
511965
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Olet ymmärtänyt täysin väärin, mikä ei ole tuollaisella kommentilla yllätys. Lipponen keploteltiin pois pj:n paikalta. Hyvin sie veät.
Nehän sanoi että paikat on sovittu etua
Ei tunturien ryhmä ole ollut sopimassa näitä.
Kaikki oli sovittu etua. Tunturi ei pysyny linjassa.
Höpö höpö! Tuohan on täyttä valetta. Ennen on kaksi suurinta ryhmää vaihtanut päittensä Hjp:n ja valtuuston pj:n.
Nyt kaksi toiseksi suurinta valtuustoryhmää vaihtoi puheenjohtajiaan, keskusta ja kylät ja tunturit eli kummallakin on 5 valtuutettua tämä tiedoksi, ei se sen kummempaa ole ei sen Johannan kannata nillittää.
Tuo on sitä höpö puhetta
On tuo täyttä valetta. Tapojen mukaan on vaihdettu valtuuston pj:n ja hpj:n paikka päittensä.
Tapojen… vai Tapojärven?
No valinnanvara siitä joukosta ei ole häävi. Kunta tulee ottamaan velkaa ja palvelutalon on jollain aikavälillä tehtävä. Joo kyllä se met sen loppupelissä maksamma. Rahaa ei tule ikkunoista Matkailu vie rahat muualle ei niistä valu ku ropo kunnan laariin. Omistaja tahot muualla liekkö jopa etelässä. Tunturit ryhmä toimii niin ku pitääkin ajavat tunturitn etuja vanha kolarilais ryhmä on jäänne dinosaurus ajasta jolla ei ole mitään käsitystä oikeasta isosta maailmasta. Seuraavaksi varmaakin pitänee ruveta kouluja isontaa äkäslompolon ja ylläsjärvelle.
Niihän tuo vissiin on. Tunturien koulut on vissiin jo liian pieniä ens syksynä. Kyllä silti rehellisesti täytyy myöntää, Ylläs kannattelee kuntaa melko tavalla.
Matkailusta ne rahat tulee kuntaan.
milloinka tämä ihme tapahtuu?? kunta kyntää syvälle ...Tilinpäätökset ovat pelkää kikkailua.
Joka vuosi se ihme tapahtuu. Millä rahoilla luulet kunnan pyörivän? Hannukainen Mining? Friberg? Osuuspankki? Teboil?
Valtion avustuksilla Kolari on tulosta tehnyt. Kuinka moni isoista yrityksistä maksaa loppupeleissä yhteisöveronsa Kolarin kuntaan?
Isosta maailmasta,väitätkö että tällä tunturin valehtelijaklubilla on käsitystä isosta maailmasta
Valtion tasaustukijärjestelmä pitää kolarin kunnan ja monen muunkin kunnan pinnalla ettei ne lopullisesti uppoa
Jounin Kauppa, Destination Lapland, humina, iso-Ylläs. Siinä muutama esimerkki. Sie voisit kertoa ketkä ei maksa
https://www.kotikunta.fi/yritysverot.php?a=273
Tuon ei pitäisi ainakaan valehdella??
Osaako V Kaulanen lukea tuollaista luetteloa?
Osaako tuota taulukkoa kommarit tulkita. Ei se kotikunta merkitse sitä, että sinne sinne maksetaan yhteisövero. Yhteisövero maksetaan työntekijöiden työpaikan suhteen eli Tapojärvi ei maksa euroakaan veroa Kolariin. Sääli näitä järjen jättiläisiä.
Juurikin näin kun on matkailussa täällä töissä ja kotikunta muualla niin vero myös menee muualle.
Juuriki näin valtion rahoja täälä on kierrätetty ja niillä ja kuntalaisten verorahoilla on infraa Ylläkselle tehty jo vuosikymmeniä tunturin lumetusta varten vesilinjoja ym kunnallistekniikkaa enemmän kuin mihinkään kunnan kolkkaan näinävuosina. Homeinen palvelutalo ei ole kunnan vaan palvelutalisäätiön ja kunta ei enää osallistu mihinkään vanhusten asumiseen tai hoitoon tämä kaikki kuuluu Hyvinvointialueelle. Tuskin kunta rakentaa tiloja vanhuksia varten vuokratakseen niitä Hyvinvointialueelle. No rakentaako hyvinvointialueen vanhusten hoitopaikkoja siis rakennuksia Kolariin, no ei josvanhuksille ei ole tarpeeksi laitospaikkoja niin vanhuksia siirretään naapurikuntiin jos sinne ei mahdu niin viedään ne Rovaniemen ympäristöön tai mistä paikka löytyy. Pikkuhiljaa hoitoalan työpaikat vähenee täältä Kolarista, tätä ilmiötä jo olemme todistaneet eläköitymisen yhteydessä ei uutta työntekijää olt tilalla tullut eli sivuneuvola kiinni. Palvelut minimiin sillä ja vain sillä saadaan säästöä, muita keinoja sitten säästöön ei sitte olekaan.
Ainoa keino on lisätä kotihoitoa ja vanhukset asuvat YKSIN kotonaan ja maksavat jokaisesta kotipalvelun käynnistä, huonokuntoinen vanhus on suurimman osan ajastaan omissa oloissaan ja yksinäinen.
Ei se tehe ryhmää suuremmaksi , että on saanut toiseksi eniten ääniä. Valtuutettuja on saman verran kuin Keskustalla. Eli yhtä suuri ryhmä. Pulinat pois. Kaikilla on vain yksi ääni.
Tällaisen show’n vuoksi mitä metsuri, lampuri, OV ja taksisuhari ringitti, niin hävettää olla Kolarilainen.
Alunperin ennen valintoja oli tarjottu vaihtoehdoksi koko kauden puheenjohtajuutta, mutta tämä ei ollut kuulemma kelvannut entiselle puheenjohtajapuolueelle.
Ei taida pitää paikkaansa. Suhmurointia kepun, kommareiden ja takinkääntäjien porukalta.
Muuta pois. Sinun veroeuroja emmä tarvi. Samaa sanoi yksi entinen kunnanviranhaltija lapin suurituloisimmalle miehelle. Hän muutti pois kirjat Kolarista. Tekispä se entinen viranhaltija J.koivumaa saman. Vielä kehtaa hakea puheenjohtajan paikkaa valtuustoon…
Totta
Erittäin tyhmä yksinkertainen kommentoija, liekkö se lekkö senäre metsuuri
"Tyhmä" mutta totta
eikä tämä samainen tyyppi huuda asunto tunturiin ja samallla ostavat asuntoja Roista airn.b käyttöön..kätevää
Juuri näin tapahtui
Tuosta nyt ei ymmärrä kukaan mitään. Kaksi asiaa, jotka korreloivat keskenään.... No näyttää, että hän voi ostaa asuntoja Rovaniemeltä eikä tarvitse asua muiden nurkissa.
Ja kuinka paljon Hannukainen Oy oli mukana vaikuttamassa tulokseen?
Mitä te nyt siitä murehditte, valtuuston puheenjohtajuus on 2v kerrallaan jos ei muuta sovita. Nyt kävi laillisessa äänestyksessä näin, ehkä ensi kerralla toisinpäin. Sitä se politikointi on, asetelmien hakua.
Varsinaista rinkirunkkausta.
Miten voi kunnallispolitikot ahistua yhestä valinnasta noin paljon.. toivotaan seuraavissa vaaleissa runkkutunturin vihreälle ryhmälle ei anneta yhenyhtä paikkaa mistään. Sitä äänestän
Varmaan siksi, että se hoidettiin salassa eikä avoimesti, kuten tapana on. Tässä ringissä loiseläjä metsuri, pikkumies lampuri, taksisuhari ja kommunisti OV suhmuroi ringissä.
Olihan se asia tiedossa tunturipuolueella aikaisemmin mitä tuleman pitää, ei tuollaista esseetä kirjoiteta istunnon aikana mitä valtuutettu Koivumaa luki kokouksessa
se on sitä ryhmien välistä keskustelua johon tunturit ei pysty
Eikö se nyt käyny selväksi jo hänen kertoessaan asian puheensa alussa? Kuullun ymmärtämistä, opetettiin jo kansakoulussa.
No miksi ollaan sitten niin ihmeissään että näin tälläkertaa tapahtui. 90% kommentoijista tuntuu pitävän asiaa yllätyksenä että menikin äänestykseen.
Missä kohtaa oletat edellisen kirjoittajan kuunnelleen kokousta livenä. Olisiko sinulla luetunymmärtämisessä petrattavaa. Opetettiinhan sitä jo peruskoulussa ;)
Miksi pitää tänne tulla huutelemaan sitten, jos ei ole käsitystä edes mistä puhutaan? ;)))
Kyllä on sivistynyttä porukkaa tunturissa kun eivät tiedä vielä miten demokratia toimii. Äänestystulos ratkaisee asian ja pulinat pois. Eikö JK vielä tiedä miten demokratia toimii? Yritti vielä keplotella omaan pussiin.
Kyllä ei suljetussa äänestyksessä mikki päällä seniilit kannattais mölistä kaikki sontaansa jokasen kuultavaksi. Ei ole voinu mennä kirjojen mukasesti taaskaan tämä kolarin suhmuroijien kerhon toiminta
Äläkää mussuttako. Lipposka tiputettu pois pelistä aivan aiheellista oli.ei tarvi jatkossakaan antaa pestejä noile vihreän edustajille.
kolarista tulee vihreän sijaan musta…
Ymmärsit oikein,tuohon tunturin valehtelijoitten klubiin ei ole luottamista missään asiassa
Se Lipposen Mikkohan täys toksinen kaksinais moraalin omaava narsisti! Vaarallista ko tuomonen kykenemätön ja osaamaton saa ees olla tekemässä päätöksiä kolarin hyväksi. Toivottavasti tuollainen hölmöläinen saa palkkansa ja joutuu maksamaan kaikesta haitasta mitä aiheuttaa kolarin kuntalaisille.