Haluaisin aloitta lentopallon

Anonyymi-ap

Hei! Olen 16-vuotias tyttö Lappeenrannasta ja olen miettinyt jo pitkään lentopallon aloittamista. Tulin tänne kysyäkseni vain yleisesti lentopalloa harrastavilta millaista laji oikeastaan on. Onko laji kuinka raskasta ja on esim. liian myöhä aloittaa jo 16-vuotiaana. En ole itse kauheammin harrastellut pallo lajeja, mutta nyt kiinnoistaisi oppia lisää kyseisestä lajista. Olisi kiva kuulla lentopallon harrastajilta millaista laji oikeasti on ja vinkkejä mitä kannattaisi odottaa kyseiseltä lajilta.

2

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei liian myöhäistä aloittaa, rohkeasti kokeilemaan vaan.

    • Anonyymi

      Lauritsalan Kisa taitaa olla Lappeenrannassa lentopalloseura. Sinne vaan rohkeasti yhteyttä ja treeneihin.

      Itse aloitin lentopallon 12v. Suosittelen kyllä kovasti. Toki alussa se on erittäin hankalan tuntuinen laji kun tekniikoiden työstäminen ottaa aikaa ja malttia. Mutta esim YouTubesta löytyy paljon videoita ja ohjeita oikeiden tekniikoiden harjoittelemiseen.

      Lajina lentopallo on tosiaan joukkuelaji jossa parhaillaan pelikavereista tulee kuin veljiä tai siskoja. Yksi harvoista lajeista joissa sekajoukkueet myös mahdollisia turnauksissa.

      Lentopallo on siitä erikoinen laji että pelaaja itse voi tehdä asiat helpoksi tai vaikeaksi. Hyvä pelaaja osaa lukea vastustajaa ja liikkuu mahdollisimman vähän kentällä nostaessaan palloa. Toiset pelaajat taas noh ovat kuin terrieri pallon perässä ja innoissaan tekevät näyttäviä tiikereitä ja nostoja ja hyökkäyksiä. (Viihdyttävää myös katsojille)

      Mitä korkeammalle sarjatasolla mennään sitä kovempia suoritukset kuten hyökkäykset ja syötöt ovat jolloin on tärkeää osata myös oikeat ja turvalliset tekniikat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      101
      4238
    2. 78
      3487
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3094
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      82
      2556
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2376
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      211
      2182
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2101
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      880
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      94
      865
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      786
    Aihe