Haluaisin aloitta lentopallon

Anonyymi-ap

Hei! Olen 16-vuotias tyttö Lappeenrannasta ja olen miettinyt jo pitkään lentopallon aloittamista. Tulin tänne kysyäkseni vain yleisesti lentopalloa harrastavilta millaista laji oikeastaan on. Onko laji kuinka raskasta ja on esim. liian myöhä aloittaa jo 16-vuotiaana. En ole itse kauheammin harrastellut pallo lajeja, mutta nyt kiinnoistaisi oppia lisää kyseisestä lajista. Olisi kiva kuulla lentopallon harrastajilta millaista laji oikeasti on ja vinkkejä mitä kannattaisi odottaa kyseiseltä lajilta.

2

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei liian myöhäistä aloittaa, rohkeasti kokeilemaan vaan.

    • Anonyymi

      Lauritsalan Kisa taitaa olla Lappeenrannassa lentopalloseura. Sinne vaan rohkeasti yhteyttä ja treeneihin.

      Itse aloitin lentopallon 12v. Suosittelen kyllä kovasti. Toki alussa se on erittäin hankalan tuntuinen laji kun tekniikoiden työstäminen ottaa aikaa ja malttia. Mutta esim YouTubesta löytyy paljon videoita ja ohjeita oikeiden tekniikoiden harjoittelemiseen.

      Lajina lentopallo on tosiaan joukkuelaji jossa parhaillaan pelikavereista tulee kuin veljiä tai siskoja. Yksi harvoista lajeista joissa sekajoukkueet myös mahdollisia turnauksissa.

      Lentopallo on siitä erikoinen laji että pelaaja itse voi tehdä asiat helpoksi tai vaikeaksi. Hyvä pelaaja osaa lukea vastustajaa ja liikkuu mahdollisimman vähän kentällä nostaessaan palloa. Toiset pelaajat taas noh ovat kuin terrieri pallon perässä ja innoissaan tekevät näyttäviä tiikereitä ja nostoja ja hyökkäyksiä. (Viihdyttävää myös katsojille)

      Mitä korkeammalle sarjatasolla mennään sitä kovempia suoritukset kuten hyökkäykset ja syötöt ovat jolloin on tärkeää osata myös oikeat ja turvalliset tekniikat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      356
      4135
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      130
      3652
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2381
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      9
      2213
    5. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      147
      1845
    6. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1769
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1748
    8. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1389
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1038
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      915
    Aihe