Haluaisin aloitta lentopallon

Anonyymi-ap

Hei! Olen 16-vuotias tyttö Lappeenrannasta ja olen miettinyt jo pitkään lentopallon aloittamista. Tulin tänne kysyäkseni vain yleisesti lentopalloa harrastavilta millaista laji oikeastaan on. Onko laji kuinka raskasta ja on esim. liian myöhä aloittaa jo 16-vuotiaana. En ole itse kauheammin harrastellut pallo lajeja, mutta nyt kiinnoistaisi oppia lisää kyseisestä lajista. Olisi kiva kuulla lentopallon harrastajilta millaista laji oikeasti on ja vinkkejä mitä kannattaisi odottaa kyseiseltä lajilta.

2

408

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei liian myöhäistä aloittaa, rohkeasti kokeilemaan vaan.

    • Anonyymi

      Lauritsalan Kisa taitaa olla Lappeenrannassa lentopalloseura. Sinne vaan rohkeasti yhteyttä ja treeneihin.

      Itse aloitin lentopallon 12v. Suosittelen kyllä kovasti. Toki alussa se on erittäin hankalan tuntuinen laji kun tekniikoiden työstäminen ottaa aikaa ja malttia. Mutta esim YouTubesta löytyy paljon videoita ja ohjeita oikeiden tekniikoiden harjoittelemiseen.

      Lajina lentopallo on tosiaan joukkuelaji jossa parhaillaan pelikavereista tulee kuin veljiä tai siskoja. Yksi harvoista lajeista joissa sekajoukkueet myös mahdollisia turnauksissa.

      Lentopallo on siitä erikoinen laji että pelaaja itse voi tehdä asiat helpoksi tai vaikeaksi. Hyvä pelaaja osaa lukea vastustajaa ja liikkuu mahdollisimman vähän kentällä nostaessaan palloa. Toiset pelaajat taas noh ovat kuin terrieri pallon perässä ja innoissaan tekevät näyttäviä tiikereitä ja nostoja ja hyökkäyksiä. (Viihdyttävää myös katsojille)

      Mitä korkeammalle sarjatasolla mennään sitä kovempia suoritukset kuten hyökkäykset ja syötöt ovat jolloin on tärkeää osata myös oikeat ja turvalliset tekniikat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11458
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5459
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2737
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2385
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1861
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1815
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1624
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1460
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1436
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      38
      1387
    Aihe