Nukutuksessa kasvit menettävät tajuntansa, kuten ihmiset

Anonyymi-ap

Stefano Mancusoa pidetään edelläkävijänä kasvien neurotieteessä, biologian haarassa, joka yrittää ymmärtää, kuinka kasvit havaitsevat ympäristönsä ja reagoivat siihen. Häntä kutsutaan myös kasvien oikeuksien ja niiden älykkyyden tunnustamisen liikkeen johtajaksi. Guardianin haastattelussa hän puhui monimutkaisista tavoista, joilla kasvit kommunikoivat.

Tohtori Mancuson tuli hänen kirjoittaessaan väitöskirjaansa: videonauhalla hän näki kasvavan juuren kiertävän maaperässä olevan esteen kauan ennen kuin se kosketti sitä. Tästä hän tuli siihen johtopäätökseen, että kasvit voivat olla älykkäitä organismeja ja että kaikki, mitä tiedämme aivoista, koskee myös kasveja. Neuronit ovat tavallisia soluja, jotka pystyvät tuottamaan sähköisiä signaaleja. Kasveissa lähes jokainen solu pystyy tähän.

Hänen mukaansa kasvit pystyvät kommunikoimaan toistensa kanssa lähes ihmisen tasolla. Ts. ne voivat välittää tietyn merkityksen omaavia viestejä niille, jotka pystyvät vastaanottamaan ja ymmärtämään ne.
Koska ne eivät voineet liikkua vapaasti, he kehittivät muita viestintäjärjestelmiä. Tärkeimmät niistä ovat haihtuvat aineet, jotka kulkeutuvat ilmassa. Jokainen molekyyli kantaa jonkin verran tietoa, ja molekyylejä sekoittamalla voidaan välittää suhteellisen monimutkainen viesti.

Mitä rationaalisuuteen tulee, Mancuso korostaa, että tiede ei tiedä tarkalleen, mitä järki ja tietoisuus ovat. Mutta on olemassa lähestymistapa, joka yhdistää tietoisuuden selkeään biologiseen toimintoon: tietoisuus on sitä, mitä ei ole, kun olemme syvässä unessa tai nukutuksessa.
Mancuso päätti ensin selvittää, voitaisiinko kasvit lopettaa. Hän havaitsi, että kaikki kasvit ovat yhtä alttiita anestesialle kuin ihmiset.

"Ajattelimme, että tietoisuus liittyy johonkin aivoihin, mutta uskon, että sekä tietoisuus että mieli ovat ruumiillisempia, liittyvät koko kehoon, myös mieleen", hän sanoi.

Stefano Mancusoa pidetään edelläkävijänä kasvien neurotieteessä, biologian haarassa, joka yrittää ymmärtää, kuinka kasvit havaitsevat ympäristönsä ja reagoivat siihen. Häntä kutsutaan myös kasvien oikeuksien ja niiden älykkyyden tunnustamisen liikkeen johtajaksi. Guardianin haastattelussa hän puhui monimutkaisista tavoista, joilla kasvit kommunikoivat, ovatko ne todella älykkäitä ja mitä hänen havainnot tarkoittavat kasvissyöjille.

Tohtori Mancuson huomauti tuli hänen kirjoittaessaan väitöskirjaansa: videonauhalla hän näki kasvavan juuren kiertävän maaperässä olevan esteen kauan ennen kuin se kosketti sitä. Tästä hän tuli siihen johtopäätökseen, että kasvit voivat olla älykkäitä organismeja ja että kaikki, mitä tiedämme aivoista, koskee myös kasveja. Neuronit ovat tavallisia soluja, jotka pystyvät tuottamaan sähköisiä signaaleja. Kasveissa lähes jokainen solu pystyy tähän.

Digitaalinen häiriö: kuinka tekoäly muuttaa näyttömainontaa
"Pääasiallinen ero eläinten ja kasvien välillä on mielestäni se, että eläimet keskittävät tiettyjä toimintoja elinten sisään", tutkija sanoi. "Kasvien tapauksessa ne jakavat kaikki toiminnot koko kehoon, myös mieleen."

Hänen mukaansa kasvit pystyvät kommunikoimaan toistensa kanssa lähes ihmisen tasolla. Toisin sanoen he voivat välittää tietyn merkityksen omaavia viestejä niille, jotka pystyvät vastaanottamaan ja ymmärtämään ne. Koska he eivät voineet liikkua vapaasti, he kehittivät muita viestintäjärjestelmiä. Tärkeimmät niistä ovat haihtuvat aineet, jotka kulkeutuvat ilmassa. Jokainen molekyyli kantaa jonkin verran tietoa, ja molekyylejä sekoittamalla voidaan välittää suhteellisen monimutkainen viesti.

Mitä rationaalisuuteen tulee, Mancuso korostaa ensinnäkin, että tiede ei tiedä tarkalleen, mitä järki ja tietoisuus ovat. Mutta on olemassa lähestymistapa, joka yhdistää tietoisuuden selkeään biologiseen toimintoon: tietoisuus on sitä, mitä ei ole, kun olemme syvässä unessa tai nukutuksessa. Mancuso havaitsi, että kaikki kasvit ovat yhtä alttiita anestesialle kuin ihmiset.

"Ajattelimme, että tietoisuus liittyy johonkin aivoihin, mutta uskon, että sekä tietoisuus että mieli ovat ruumiillisempia, liittyvät koko kehoon", hän sanoi.

Mutta tämä ei tarkoita, että nyt olisi epäeettistä syödä kasveja, biologi uskoo. Se ei ole sen epäeettisempää kuin naudan tai kalan syöminen. Lisäksi kasvit, toisin kuin eläimet, tuottavat hedelmiä erityisesti jonkun syötäväksi.

Mancuso kehotti myös ihmisiä ottamaan kasveilta mallin yhteistyön suhteen, mikä on evoluutionaalisesti kilpailua hyödyllisempää, varsinkin kun resurssit ovat niukat. Tässä hän viittaa venäläisen ja NL:n tiedemiehen Pjotr ​​Kropotkinin töihin. Tänä päivänä tämä on meille erityisen tärkeää, koska elämme luonnonvarojen vähentämisen aikaa ja luonnonympäristö muuttuu ilmaston lämpenemisen vaikutuksesta.

Ryhmä biologeja julkaisi v. 2019 artikkelin, jossa he huomauttivat, että "kasvien neurotieteen" kannattajat olivat hämmentyneitä kasvien ilmeisen vaikuttavasta kyvystä aistia ympäristöään ja reagoida siihen.

1

589

Äänestä

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

        Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
        Maailman menoa
        409
        1795
      2. Onko ikäerolla väliä?

        Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
        Ikävä
        135
        1302
      3. Mitä kirjainta kaipaat?

        🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        116
        1296
      4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

        Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
        Ikävä
        160
        1257
      5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

        Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
        Suomalaiset julkkikset
        28
        1036
      6. Uusioperhe vai salasuhde?

        Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
        Ikävä
        111
        872
      7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

        Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        192
        733
      8. Otan vielä sut

        Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
        Ikävä
        59
        671
      9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

        Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
        Sinkut
        122
        600
      10. Mulla on ikävä sua!

        Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
        Ikävä
        23
        598
      Aihe