Kuinka hyvin tämä palsta kuvastaa mielestänne Suomen sinkkujen sielunmaisemaa ylipäätään?

Ei koko Suomi löydy sentään Suomi24:stä.

21

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luultavasti kuvastaa aika hyvin, kuitenkin. Onhan täällä ainakin ollut porukkaa Ivaloa myöten, niin varmaan koko Suomi on jossain vaiheessa täällä piipahtanut, karkeasti ottaen.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😋 ­­N­y­m­­­f­­­o­­m­­­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#178302472

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Ehkä enemmänkin vähän ikääntyneempien sinkkujen sielunmaisemaa, kun nuorten taas ei.

      Nuoret ajattelee aika erilailla mitä seniorit.

      Cool❄️

      • Anonyymi

        Onko jo tekarit hankinnassa


      • Anonyymi

        Ei tätä 30 - 40-kymppiselle voi suositella. Ja tuskin edes tietävät tästä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko jo tekarit hankinnassa

        Mullako? Mulla on vielä omat hampaat suussa, yksi ylähammas on otettu viisaudenhampaiden lisäksi pois. Oli kuollut hammas. Mullahan hampaat on sellaiset maitolasiksi muuttuvat, jotka sitten murenee itsekseen tai osuessaan vaikka kahvikuppiin, syödessä ruokaan.

        Ne vaan haurastuu. Oisko refluksitauti mikä syövyttää ne? Kun on tyrä sulkijalihaksessa ruokatorven ja vatsalaukun välissä, niin hapot nousee vapaasti suuhun nukkuessakin.

        Mulla on varsin kauniit hampaat. Ikääntyy nekin valitettavasti, kuluu.

        Cool❄️


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tätä 30 - 40-kymppiselle voi suositella. Ja tuskin edes tietävät tästä

        No parikymppiset nyt ainakin pitää meitä kaikkia kalkkiaivoina.

        Cool❄️


    • No ei täällä koko Suomen kansa sentään ole, mutta kyllä täällä ainakin tuolla Paikkakunnat-osiossa on aika hyvin koko Suomi Etelästä Pohjoiseen ja Idästä Länteen ja väli-ilmansuuntineen aika hyvin palstoina edustettuna.

      Kuvastaako tämä Sinkut-palsta sitten hyvin Suomen sinkkujen sielunmaisemaa? Sitä on paha mennä sanomaan toisten puolesta. Omasta puolestani sanon, että ei tämä ainakaan kokonaan kuvasta mun sielunmaisemaa. Mun tyyliin ei esim. kuulu valittaa asioista (jos on aihetta, niin sitten ehkä) tai haukkua toisia. Mää olen pohjimmiltani melko rauhallinen ja enemmän positiivinen kuin negatiivinen persoona, tosin en yltiöpositiivinen, mutta liika synkistelykään ei kuulu mun tyyliin. Täällä Kaksnelosessa taas negatiivisuus ja riehuminen ja muu sellainen kukoistaa, välillä on ollut myös täällä Sinkut-palstalla.

    • Tämän palstan perusteella ei paljon kannata sinkkuudesta tehdä johtopäätöksiä, sillä moni palstalainen elää parisuhteessa tai on ainakin aikaisemmin elänyt.

      Palsta ei missään nimessä kuvaa koko Suomea vaan muutamaa harvaa yksilöä, jotka tänne kirjoittavat.

      Kiitos kumminkin sinulle "Tähtiseppel", kun kumminkin tälläistä kysyt. :)

    • Anonyymi

      En osaa kyllä yhtään sanoa. Omaa sielunmaisemaani tämä ei ainakaan valtaosin kuvasta ja ajatukset ovat suurelta osin hyvin vieraita. En törmää isoon osaan täällä esitetyistä mielipiteistä ikinä tuolla oikeassa elämässä, mutta saattavat ne tietenkin silti yleisiä olla, jossain.

    • Anonyymi

      Lähinnä niin, että täällä kirjoittelee miehiin katkeroituneet femakot ja naisia saamattomat rumat miehet.
      Johan siinä on sinkkuaihetta kerrakseen.🤣

    • Anonyymi

      Sanoisin, että kaikki me olemme yksilöitä ja siten omanlaisia. Samoin voi sanoa suhteessa olevista. Heitäkin löytyy aivan laidasta laitaan. Paljon on kiinni myös siitä onko hyvässä vai huonossa suhteessa ja onko ne kuinka itse aiheutettuja tiloja. Luonne-eroja on monenlaisia siten myös meitä ihmisiä. Ehkä täältä löytyy enemmän niitä ääripäitä?

      Onnistumiset ruokkii hyviä tuntemuksia ja epäonnistumiset huonoja tuntemuksia. Kuinka ihmisillä löytyy kykyjä käsitellä niitä. Onko jalat maassa tyyppi vai leijaileeko jossain seitsemännessä ulottuvuudessa? Monet asiat vaikuttaa kokonaisuuteen. Raha tuo turvaa ja rahattomuus turvattomuutta jne.

      Elämä on haasteita täynnä. Oppiiko virheistä kuinka ja onko ympärillä luottamuksen arvoisia ihmisiä. Kohtaako vääränlaisia ihmisiä, jotka ovat itselle enemmän haitaksi. Onnekas ihminen voi löytää elämästä niitä asioita, jotka ohjaa elon oikealle polulle ja parempien asioiden äärelle. Toiset epäonnisia ja tilanne päinvastainen.

    • Talvella palstasinkun mielenmaisema on kuin tundra, jossa puhaltaa ikuinen pohjoistuuli.
      Mutta ilmojen lämmetessä alkaa meno kiihtymään.
      Ajattelin viettää kesäni tällä palstalla, kalsarit jalassa, olutta tissutellen.
      Täällä on parempi meno kuin festareilla.

      Alan Walker - Faded
      https://www.youtube.com/watch?v=60ItHLz5WEA

      • Gattino: "Mutta ilmojen lämmetessä alkaa meno kiihtymään. Ajattelin viettää kesäni tällä palstalla, kalsarit jalassa, olutta tissutellen. Täällä on parempi meno kuin festareilla."

        Kiitos tuo lohkaisu sai hymyilemään ja jotenkin nauramaan. Tulin hyvälle tuulelle - kiitos siitä - ja hyvää kesää kalsarit jalassa olutta tissutellen! :)


    • Ei löydy koko Suomi mutta kyllä täältä jonkinlainen leikkaus kokonaisuudesta löytyy. Täytyy vaan nähdä näiden äänekkäimpien vihaa ja katkeruutta levittävien naisvihaajien ja ääriätmien levittämän sumuverhon läpi. Maantieteellisesti varmasti porukkaa on ainakin laajalta alueelta.

      • Mikkojuhan: " Maantieteellisesti varmasti porukkaa on ainakin laajalta alueelta."

        Minä olen Joensuusta, yksi nainen Jyväskylästä, toinen Lahdesta ja turkulaisia täällä on ollut puhumatta pääkaupunkiseudun tyypeistä. Aikaisemmin täällä kirjoitteli yksi Rovaniemeltä niin ehkä olet oikeassa, että laajalta alueelta kirjoittajia löytyy - mutta siitä huolimatta en usko, että täällä kirjoittajat kuvastavat mitenkään Suomen sinkkujen poikkileikkausta.


      • Usko.Toivo.Rakkaus kirjoitti:

        Mikkojuhan: " Maantieteellisesti varmasti porukkaa on ainakin laajalta alueelta."

        Minä olen Joensuusta, yksi nainen Jyväskylästä, toinen Lahdesta ja turkulaisia täällä on ollut puhumatta pääkaupunkiseudun tyypeistä. Aikaisemmin täällä kirjoitteli yksi Rovaniemeltä niin ehkä olet oikeassa, että laajalta alueelta kirjoittajia löytyy - mutta siitä huolimatta en usko, että täällä kirjoittajat kuvastavat mitenkään Suomen sinkkujen poikkileikkausta.

        Kyllä täältä varmasti löytyy aivan kaikki samat asiat kuin irl:kin mutta täällä toiset vaan on äänekkäämpiä ja näkyvämpiä kuin toiset. Suurinosa kuitenkin vain ehkä lähinnä tarkkailee taustalla ja kommentoi ihan vain silloin tällöin johonkin juuri heitä kiinnostavaan juttuun tai aiheeseen. Ei tämä tietenkään mikään absoluuttinen kopio kuitenkaan ole varmastikaan ja "ainesten" suhde määrät voi olla erilaiset mutta luulisin että kaikki samat "aineet" kuitenkin löytyvät täältäkin.🙂.


      • Anonyymi
        Mikkojuhan kirjoitti:

        Kyllä täältä varmasti löytyy aivan kaikki samat asiat kuin irl:kin mutta täällä toiset vaan on äänekkäämpiä ja näkyvämpiä kuin toiset. Suurinosa kuitenkin vain ehkä lähinnä tarkkailee taustalla ja kommentoi ihan vain silloin tällöin johonkin juuri heitä kiinnostavaan juttuun tai aiheeseen. Ei tämä tietenkään mikään absoluuttinen kopio kuitenkaan ole varmastikaan ja "ainesten" suhde määrät voi olla erilaiset mutta luulisin että kaikki samat "aineet" kuitenkin löytyvät täältäkin.🙂.

        Parhaita aineita on esso ja valkonen polle


    • Anonyymi

      Joskus kauan sitten on voinut saada jonkinlaisen yleiskäsityksen, mutta ne ajat on menneitä. Täällä on muutamia poikkeuksia lukuunottamatta pelkästään patologisia tapauksia. En lähtisi heidän perusteella vetämään minkäänlaisia johtopäätöksiä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      500
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      487
    Aihe