Onko palstalla ketään joka on keskustellut " Sähkis, Sähkötrurastajan" kanssa viime vuosina? N. 2-4 vuotta sitten tiesin hänen tällä palstalla teitä kaikkia osallistujia informoineen, opettaneen ja kyseenalaistaneen ja sekä että joidenkin mielestä olleen jopa epäihminen. Kysynpä vaan.
Sähköteurastaja
19
494
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä tekijä missä näkijä.
Toivottavasti lobotomialeikkaus paransi oloasi. - Anonyymi
Entä "hohheli"?
- Anonyymi
Hohheli trollailee nykyään X:ssä 24/7
- Anonyymi
Sähkis on kuollut viinaan
- Anonyymi
Sähkiksen perään huudeltiin jo vuonna 2016 eli ollut täältä poissa ainakin seitsemän vuotta. Hakusanat: Ilkka Mononen sähköteurastaja
Itse osallistuin ilmastonmuutos-keskusteluihin 5 vuotta sitten eikä tyyppi enää silloin ollut mellastanut täällä pitkään aikaan. Tuolloin pierre review veteli viimeisiään eli lopetteli vastailua kun ilmastodenialismin perustelu faktoilla alkoi havaintojen vuoksi olla mahdotonta ja täysin epäuskottavaa.
Tässä siis viisi vuotta sitten käytyä keskustelua:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15428403/tiede-ja-vaitteet-ilmaston-viilenemisesta
Jos sähkiksellä olisi tuohon ollut sanottavaa niin se olisi tietenkin osallistunut.- Anonyymi
Olihan tuo taso aivan toista kuin nyt, vaikka silloinkin denialistit sortuivat samoihin virheisiin kuin nytkin. Älykkäämmät denialistit ovat luovuttaneet, koska todisteet ovat jo vastaansanomattomat. Palstalle on jäänyt pari kolme himmeäkuuppaa, joihin mikään perustelu ei tehoa.
Anonyymi kirjoitti:
Olihan tuo taso aivan toista kuin nyt, vaikka silloinkin denialistit sortuivat samoihin virheisiin kuin nytkin. Älykkäämmät denialistit ovat luovuttaneet, koska todisteet ovat jo vastaansanomattomat. Palstalle on jäänyt pari kolme himmeäkuuppaa, joihin mikään perustelu ei tehoa.
Älykkyydellä en kersku mutta saivatpa lapset tänäkin vuonna nähdä vielä lunta kaikkialla Euroopassa ja suuressa osaa muutakin maailmaa. Tälle palstalle näitä uutisia ei kuitenkaan enää kannata jakaa. Poliitikot ovat jo kantansa naulinneet ja päin pee...tä, valitettavasti. Aikaisemmin oli vielä pieni mahdollisuus järjen voittoon, kevyet mullat sille.
Jaa-a, viestini poistettiin ilmeisesti jonkun denialistin pyynnöstä.
Muistan Sähköteurastajan akuankka-linkkien mestarina ja aivopierujen Kymijokena. Hänen katoamisensa palstalta nosti huomattavasti palstan tasoa..
Hyvä niin.- Anonyymi
Millä hän puntarilla sinä mittaat "palstan tasoa" kun koet nykyisen tason paremmaksi?!
Toki sähköteurastaja toimi tuohon aikaan palstan lastentarhaosaston puuhasetänä lapsellisine kommenteineen mutta ylipäätään palstan suosio, asiantuntemus ja väittelytaito oli monta tasoa parempi kuin nykyään.
Sen voi todeta helposti paneutumalla palstan 2000-luvun alun suosittuihin keskusteluavauksiin. Sanan miekka heilui silloin iloisesti ja huumoria riitti muillekin jakaa. Toisaalta Sähköteurastaja oli ainoa edes jonkinlaista huumorintajua osoittava denialisti.
Etenkin nykyään denialismi on vakavaa touhua samanhenkisten kaatuessa tai kadotessa ympäriltä.- Anonyymi
Tääl ei keskustele kuin tpi yks mies yksinään, ei kukaan muu! Yrittää puuttua toisten elämään!
- Anonyymi
kollimaattori kirjoitti:
Toisaalta Sähköteurastaja oli ainoa edes jonkinlaista huumorintajua osoittava denialisti.
Etenkin nykyään denialismi on vakavaa touhua samanhenkisten kaatuessa tai kadotessa ympäriltä.Yritätkö jotenkin väittää että alarmistien aivopieruille nauraminen olisi vakava asia?
Anonyymi kirjoitti:
Yritätkö jotenkin väittää että alarmistien aivopieruille nauraminen olisi vakava asia?
Vähän väkinäiseltähän tuo näyttää faktojen kaatuessa päälle. 🤭
- Anonyymi
kollimaattori kirjoitti:
Vähän väkinäiseltähän tuo näyttää faktojen kaatuessa päälle. 🤭
Ei alarmistien väkinäisille aivopieruille nauraminen ole ollenkaan vaikeaa vaikka alarmistien päälle kaatuisi ziljoona faktaa.
Se, onko alarmistien aivopieruille nauraminen järkevän ihmisen toimintaa, on sitten toinen asia. - Anonyymi
Onneksi jönsseli on korvannut hohhelin niin että naurettavuus jatkuu aina vaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi jönsseli on korvannut hohhelin niin että naurettavuus jatkuu aina vaan.
Kyllä Kollimaattori osaa panna paremmaksi.
- Anonyymi
kollimaattori kirjoitti:
Vähän väkinäiseltähän tuo näyttää faktojen kaatuessa päälle. 🤭
Ja fakta on, että ilmastonmuutos ei ole vakava ongelma.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja fakta on, että ilmastonmuutos ei ole vakava ongelma.
Kyllä se on alarmisteille ongelma ja kova paikka kun ihmiset nauraa löyhäpäisille 100% tarinoille.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2684675Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343030Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k252827Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601409
- 951282
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180