Kyllä näyttää hyvältä tup Redin ha Rovaniemen kannalta Kemijärven kuppaaminen. Alkaa olla jo kaikki koulutkin siirretty rovaniemen suuntaan. Olisiko seuraa askel liittää kemijärvi jo rovaniemeen....siellä olisi valmiiksi jo johtoporras ja kp. Kyllä kemijärvi saa sanoa Aamen isolla Aalla
Redu ja Rovaniemi
11
908
Vastaukset
- Anonyymi
Ongelmat alkoivat jo vuosia sitten, kun valtakunnallisesti kehittämisen nimissä vähennettiin yleissivistävien aineiden osuus, mm. matematiikka ja kielet kipattiin minimiin. Tekemällä oppii, ajateltiin. Mutta ammattikorkeakoulukelpoisuus on heikennyt tai sielläkin on rimaa alennettu.
Oppilaat on saatu valmistumaan parissa vuodessa. Enpä tiedä heidän ammattitaidostaan.
Mutta kun linjoja on lopetettu Kemijärveltä, ehkä hakijoiden puutteen tms. syyn vuoksi, käpertyminen on jatkunut.
Kemijärvi on osakas tässä Redun komplotissa, mutta ääni ei kuulu.
Pitää muistaa, että meillä on peruskouluissa pieniä ikäluokkia. Heistä on ihan kauhea pula Lapissa. Siksi supistetaan ja vähennetään. Nyt näkyy ryöppynä tulevan nämä muutokset.
Pienet jäävät jalkoihin. Näin se on. Hillatien lukioon on kuulemani mukaan 4 ensisijaista hakijaa. Amikseen on enemmän, mutta hekin saattavat levitä ympäri Lappia.
Aikuiskoulutus, missä jamassa se on?- Anonyymi
Koulutusta on esitetty lyhennettäväksi. Sipilähän leikkasi jo ammattikoulutusta, siirrettäisikö se nyt kirjekurssi opiskeluksi.
https://yle.fi/a/74-20028051
- Anonyymi
Suomulle pitäisi perustaa vaihtoehtokeskus, jossa opetettaisiin mm. parapsykologiaa
- Anonyymi
Lopettaisit jo tuon vouhotuksen Suomusta. Bordelli sinne pitäisi perustaa.
- Anonyymi
Seuraavaksi varmaan tulossa lukion lopettaminen oppilaiden vähetessä..samoin tavon ne oppilaat voivat käydä lukiota rovaniemellä kuin ammatti/kauppaoppilaitos opiskelijat. Miten luulette, että nämä muualle siirtyvät palaavat kotiseudulle... älkää unta nähkö. Tämä kylä on kuoleva paskaläjä, samalla tavalla ohiajettava kuin Pelkosenniemi... tulevaisuutta ei ole
- Anonyymi
Ainahan rovaniemi on imenyt ja putsannut tämän kylän ideat....
- Anonyymi
Onko pipo kireällä... Hahahahahaaa
- Anonyymi
Ei oo kun aikoinaan tajusi muuttaa pois...siulla taittaa kiristää muualtakin kuin päästä.... siinäpä mätäne
- Anonyymi
Nuoret lähtee opiskelemaan eivätkä takaisin tuu jos ei jo opiskeluaikana houkutella harjoitteluun ja kesätöihin. Muutama fiksu yrittäjä näin on tehnyt eikä tarvi kärsiä työvoimapulasta, jotkut ne vaan oottelee että ammattilainen tipahtais taivaasta.
- Anonyymi
Kemijärvelle pitää perustaa lisää yrityksiä. Sinne tulisi työntekijöitä ja jäävät asumaan, tulee perheitä jne. Ongelma on, ettei ole asiakkaita. Siksi pitäs saada se Bio-tehdas ja Suomun toimintakeskus, mutta ei kuulu. Siksi pitäs alkaa uudet hankkeet nyt ystävät.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",94033Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423567Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922233Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421883- 1321856
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371789Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1131439- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551206Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155