Testasin Valion jäätelöä ja vertasin

Anonyymi-ap

Kolmen kaverin vanilja jäätelö oli voittanut jäätelömakutestin Ruotsissa mikä oli hyvä asia ja hyvää mainosta Kolmelle kaverille.

Ostelen useimmiten Valion jäätelöitä, niitä missä lukee Valio. Pingviinihän ei ole ollut pitkiin aikoihin enää se Valion tunnus.

No miksi ostan Valion jäätelöä ?
Maun, antibioottivähäisyyden ja kotimaisuuden vuoksi tietysti eikä hinta ole kalliimpi kuin muissa verrokeissa. Benn§Jerryt maksaa useimmiten saman verran, joissa massa on hyvää tasoa.

Valion jäätelön massa on premiumluokkaa ja maut mainioita. Ihmettelen minne katosivat jotkut maut kuten Passion Kookos maku, Salmiakki, Vaniljajäätelö, mutta en sitä että pari kummallista makuyhdistelmää, Aura-Pipari tai Porkkanakakku, joissa se perusmassa oli kylläkin samaa premiumtasoa mutta makuyhdistelmät jäätelöihin omituisia testauksia mutta joita lukuunottamatta nuo Valion jäätelöt ovat huippuluokkaa.

Valion jäätelö ei sula heti suusta pois, mikä kertoo paljon eli ei liian vetistä massaa, maku pysyy pidempään ja kyllä siinä oli ero Kolmen kaverin ja monen muun kehuttuun jäätelöön, Valion eduksi. Vähän outoa, että Valion jäätelö ei ole missään makutestissä.

Olen kova jäätelön syöjä ulkomaillakin käydessä ja vertaan aina kotimaan jäätelöihin tietysti ja kaikkea pizzoja, juustoja ym:ta, myös terveellisiä ruokia jne.

1

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ben§Jerry-jäätelömassa saman kaltainen kuin kolmen kaverin. Ja joissain tuo massa on kuin pelkkää vettä. Valio on näköjään parhaasta päästä sama mitä tekevät. Mutta hyvä, sehän onkin Suomalainen jos joku merkki.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      42
      2266
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      236
      2055
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1291
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1217
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1107
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      973
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      960
    Aihe