Testasin Valion jäätelöä ja vertasin

Anonyymi-ap

Kolmen kaverin vanilja jäätelö oli voittanut jäätelömakutestin Ruotsissa mikä oli hyvä asia ja hyvää mainosta Kolmelle kaverille.

Ostelen useimmiten Valion jäätelöitä, niitä missä lukee Valio. Pingviinihän ei ole ollut pitkiin aikoihin enää se Valion tunnus.

No miksi ostan Valion jäätelöä ?
Maun, antibioottivähäisyyden ja kotimaisuuden vuoksi tietysti eikä hinta ole kalliimpi kuin muissa verrokeissa. Benn§Jerryt maksaa useimmiten saman verran, joissa massa on hyvää tasoa.

Valion jäätelön massa on premiumluokkaa ja maut mainioita. Ihmettelen minne katosivat jotkut maut kuten Passion Kookos maku, Salmiakki, Vaniljajäätelö, mutta en sitä että pari kummallista makuyhdistelmää, Aura-Pipari tai Porkkanakakku, joissa se perusmassa oli kylläkin samaa premiumtasoa mutta makuyhdistelmät jäätelöihin omituisia testauksia mutta joita lukuunottamatta nuo Valion jäätelöt ovat huippuluokkaa.

Valion jäätelö ei sula heti suusta pois, mikä kertoo paljon eli ei liian vetistä massaa, maku pysyy pidempään ja kyllä siinä oli ero Kolmen kaverin ja monen muun kehuttuun jäätelöön, Valion eduksi. Vähän outoa, että Valion jäätelö ei ole missään makutestissä.

Olen kova jäätelön syöjä ulkomaillakin käydessä ja vertaan aina kotimaan jäätelöihin tietysti ja kaikkea pizzoja, juustoja ym:ta, myös terveellisiä ruokia jne.

1

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ben§Jerry-jäätelömassa saman kaltainen kuin kolmen kaverin. Ja joissain tuo massa on kuin pelkkää vettä. Valio on näköjään parhaasta päästä sama mitä tekevät. Mutta hyvä, sehän onkin Suomalainen jos joku merkki.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1100
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      771
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    9. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe