Minkälainen paikka asua on kemppa?
Haluan muuttaa kemppaan
Anonyymi-ap
31450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Tule veikkoset. Täällä on sulle töitä.
Porukka on vieraanvaraista. Ei möllötellä kaula pitkällä uutta tulijaa.
Tilaa on ja asunnoista löytyy.
Tämä paikkakunta on määrätty
Saattohoitoon.
Salla tai Pelkosenniemi on parempi.
Inarikin menettelee.
Mieti kaksi kertaa.... En suosittele
Täällä on tosi IHANAA <3 On maisemat ja luontoa lenkkipolut, kirjasto, uimahalli lenkkipolut kalastus kalapaikat, liikuntahalli, palvelut huippuluokan tasoa, näin pieneksi kaupungiksi, yrittäjät tarjoavat myös ruokailumahdollisuuksia, kuten Kievari ja Majakka, myös ABC ja St1 grilli, kesällä voi risteilyllä järvellä
Kylähulluja kemijärvellä riittää.
Ai oonko mä hullu? No olen, ja ylpeä siitä! Olen "Lapin-hullu". Täällä saa olla vapaa ja Suomun rinteillä ajatuksen kultasiivin juosta, että repikää siitä. Kemijärveltä Posiolle päin ajat niin siellä on se kuuluisa ihanuuksien tunturi, siellä on hyvä olla ihmisellä, sinne kaikki lääkärit ja hoitajat myös, sielä tanssitaan vapaana kiireen kahleista mitä etelässä on palkkatyön ja rahan orjilla. Me vain Suomulla tanssitaan ja jos haluaa kehittää täällä mitään niin ehkä pitääkin olla vähän "hullu". Nykyään ei ole häpeä, jos on "hullu", se on ylpeys että saa olla Lapin elämästä nauttiva "Lapin-hullu". Kesällä Suomulle ja siellä vain tanssitaan Suomun rinteillä ja katsotaan pilvien lipumista taivaalla. Sanotko, että olen p-pää, mä en välitä, mutta Suomulle isoan!!!
Totta voit olla myös lapin hullu, mutta se on vain pieni lisä sinun kylähulluuteen. Kylähulluksi sanotaan henkilöä joka on yhteisölle harmiton, vaikkakin vähälahjainen, noin kauniisti sanottuna.
Osu ja upposi....heheeeehehe!
Tsiisus että näitä turvehönöjä on helppo jallittaa, kaikki uppoaa kuin sulaan voihin..tai tarttuu kuin kala koukkuun......hehe!
En suosittele. Itse lähdin pois lähes 35 v sitten. En ole yhtään ikävää potenut. Pakosta käynyt kun vanhemmat siellä asuneet, nyt suunniteltu että hekin muuttavat tänne etelään samalle paikkakunnalle kuin minä. Surkea kuoleva paikkakunta.
Kyllä, orjat joutaakin etelään elämään hektistä arkea keskelle petoniviidakkoa
Täällä on kyllä umpitolloja nokkokylliksi.
Mutta jos olet viriili leskirouva täällä on paljon kysyntää heille.
Voi nenä taas mitä kirjoitusta, kuulkaa ystävät kyllä paluumuuttaja sen tietää, Kemijärvellä on hyvä elää, tämä on Onnellisten kaupunki. IHANAA <3 Tohmo ja kaikki ja Pöyliöjärven ranta esim polkupyörällä ja kaikki palvelut lähellä, ravintolat, harrastukset kuntokeskus ja uimahalli, kirjasto, kulttuurikeskus
Huh, metsässä kun vaeltaa ja nauttii sen antimista niin silloin tietää elävänsä. Nokipannukahvit, marjat ja halailtavat puupöllit ❤️
Eihh!!
Eikö nämä tomppelit ymmärrä edes rautalangasta vääntämällä että aloitus oli pelkkä provo?
HALOO???
Suurinosa taitaa tajuta yhdestä puunhalaajasta en tiedä. Kannan minäkin korteni kekoon.
Eläkeläisten ja kuolevien luvattu kunta. Monta kertaa nähty että kunnassa on enää vain huuhaa ihmiset jäljellä. Jostain saadaan rahaa niin se polttaa saman tien taskuun reiän. Mikäli on noin 5 vuotta elinaikaa jäljellä ei muuta kuin kemijärvelle.
Voi nenä. Puunhalailu virkistää mieltä. Miksi suollatte NEGAA?
Niin mene Itäkeskukseen, mene sinne oikein kuule ulkomaalaisia jengiä on ja betonia, asvalttia, rumia kerrostalo toisensa vieressä Helsingin Itäosissa. Sinnekö haluat?
Täällä on vapaus, on metsät, avara taivas ja ennen kaikkea kalastusmahdollisuudet tuossa Kemijärvessä, entiset roskakalat on nyt suurta suosiota.
Eihän kemijärvestä tällä menolla ole muuta jäljellä kuin luonto. Ei mitään muuta. Mikäli erakon elämä kiinnostaa niin kemijärvi on siihen oikea paikka.
Ei nämä käsitä edes mitä "provo" tarkoittaa.....
No huh huh mitä kirjoittelua, on se näin paluumuuttajana tunnustettava, että tuli tehtyä väärä päätös.
Voi nenä kun oikeassa kaupungissa oli kallista asua, oten päätin muuttaa tänne, täällä tulee toki kurjallakin eläkkeellä toimeen, kun ei tee paljoa mitään. Käydään ukon kanssa kerran kuussa syömässä Majakan grillillä salaatit, ja siinä se sitten on.
Kuljetaan polkuja metsässä ja halaillaan puita, siinä se. Kämpillä tehdään kaikenlaista, en kehtaa sanoa.
Sinä se matkijoiden kuningas olet, sen nyt jokainen näkee.
Kuoleva pikkukunta on osuva määritelmä hyvin monelle Suomen kunnalle.
Ainoat pikkukunnat joista voi sanoa että vireä pikkukunta ovat suuremman kaupungin lähellä olevat satelliitit. Esim Liminka, Lieto, Lempäälä yms
hissukseen tämä kylä kuihtuu, loppu lähestyy niin että sitä ei juuri huomaakaan. Pitää verrata vähän pitemmällä perspektiivillä taaksepäin, niin huomaa kuin muutos on tullut hiljalleen. Saattohoidoksi sitä voisi kutsua, sen näkee jo siitä miten ainoat muuttajat on paluumuuttajat, tulevat tänne viimeisiksi vuosiksiin.
Mitä se "provo' tarkoittaa?
Onko se jokin vieraskielinen lainasana?
Kemijärvi yksi pahimmista no life paikoista mitä tiedän. Kuka tykkää, pysyköön.
Nämä karvahatut kun pääsee vauhtiin, ei mikään maailmassa saa niitä pysähtymään, oli sitten provo tai joku muu!
Asiaa tai henkilöä jauhetaan niin kauan kunnes honkakangas kutsuu....
Peräkylän Jankkaus ja Tinkaus-viikot Ry
Kyllä Kemijärvi on ihan parhainta suomea katsoi miltä kantilta tahansa
Toki toki jos on elämässä jo ehtoopuolella menossa.
Varmaan sellaisen paluumuuttajan silmissä, joka tehnyt kouluttamattomana matalapalkka hommia etelässä, kituuttanut siellä pienellä palkalla työelämänsä, ja tulee sitten tänne kuolemaan, kun ei pienellä eläkkeellä tule muualla toimeen.