Äitee-Naisurheilun Peruskivi

Minkälaisia muistoja Äiteestä ?

Tuttu Lahen lenkkipoluilta, oli aina aikaa vaihtaa muutama sana, vaikka oltiinkin polku ja latu-tuttuja.
22497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Näin urheiluruudussa. Ei latuja. Ei osattu hiihtää. Mäkeä könyttiin sivuttain.
Jos hiihto oisi ollu tunnettua maailmalla, suomalaiset saattasivat jäädä sitä aikaa 10 minuuttia huonon tekniikan, romppeitten ja latujen takia.
Äitee sisukas oli.

Äänestä

Miula valitettavasti aina kiire lenkkipolulla. Ei ole aikaa rupatella rentoja nylkkyjen kanssa. Arvostan Siiriä suuresti.

Äänestä
  • Eipä Siiri mikään nylkytin ollut. Moni Lahden seudulla pyöräillyt on joutunut toteamaan, kuinka vanha nainen on imeytynyt takarenkaaseen ja ylämäessä painoi kevyesti ohi vanhalla naistenpyörällä, oliko peräti vaihteeton. Samaa tapahtui viikoittain ladulla.

    Itse olin juoksuporukan kanssa lähtenyt urkkakeskarilta Tapanilaan seuran kahaveelle ja korvapuustille juosten. Oltiin jo melkein perillä, siinä ylikäynnin nousussa, kun vanahaäitee puski nousuun ohi ja kommentoi mennessääm, että korvapuustit on loppumassa, saatte tyytyä kierrepitkoon.

    No, oli niitä meillekin jäljellä, vaan kyllä Ahkeran miehiä nolotti, kun jäätiin satoja metrejä vanhalla arvokisamitalistille.

    Äänestä

Urheilun tasa-arvon kuningatar. Naisurheilun uranuurtaja, joka joutui useisiin omituisiin ristiriitatilanteisiin vanhoillisten äijäpiirien sairaissa päissä. Ei suostunut alistettavaksi, vaan nosti päänsä ja kytkintä.

LHS on vieläkin selitystä vailla.

Äänestä
  • Tuohon aikaan pelättiin, että tulee teräslesboja. No, tuli Johaug!

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Tuohon aikaan pelättiin, että tulee teräslesboja. No, tuli Johaug!

    Sodan kokeneet tiesivät mistä puhuivat.

    Kukuschkat olivat julmimpia sotilaita.

    Nainen synnyttää ja tappaa. Julmimmin.

    Äänestä

Äiteellä taitaa olla maastoista SM-Mitskuja, näin muistelen. 11 SM-kultaa hiihdon puolelta, mutta muistakin lajeista löytyy, oliko jopa pyöräilyistä ?

Äänestä
  • Maastojuoksusta, näin ainakin väitettiin YLEn signaalissa.

    Äänestä

Wikipedian artikkeli Äiteestä on hyvin puutteellinen muista kuin hiihdon saavutuksista ja niistäkin puuttuu oleellisisa tietoja. Jos jollain on kirja Äiteestä, voisi täydentää tai muistikuvia muidenkin lajien osalta.

Äänestä

Montakohan mitalia Äiteekin hävisi Neuvostoliiton naisiksi väitetyille miehille ?

Mirja Kierroksen olympiahopea ainakin jäi herättämään ihmetystä, koska ainakin Кла́вдия Серге́евна Боя́рских todettiin mieheksi, mahdollisesti myös muitakin. Koltsina oli aito nainen, Viron kunniakansalainenkin.

Äänestä
  • Ei ole Vuoksen voittanutta, Ei ylikäynyttä Imatran.

    Äänestä

Suomen urheilun Hall of Famessa on joitakin tietoja myös Äiteen muista saavutuksista, mm. Oikean Finlandian voitosta 52 vuotiaana. Ja, tuohon aikaan sitä yritettiin tosissaan. Oli kunnon rahapokaalit ym.

Äänestä
  • Väite, ettei Hämeenlinna-Lahti väliä ei enää voitaisi hiihtää ilmastonmuutoksen vuoksi, on eräs aikamme suurimpia valheita.

    Tänäkin vuonna se olisi ollut mahdollista, jos vain muut seikat, kuten järjestäjien halu, olisi ollut kohdallaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Väite, ettei Hämeenlinna-Lahti väliä ei enää voitaisi hiihtää ilmastonmuutoksen vuoksi, on eräs aikamme suurimpia valheita.

    Tänäkin vuonna se olisi ollut mahdollista, jos vain muut seikat, kuten järjestäjien halu, olisi ollut kohdallaan.

    Katumalla oli kuitenkin vettä hangen alla, taas,

    No olihan sitä silloin aikoinaankin, mutta se hoidettiin, kun pakkasia oli ja järvelle hiihdettiin jäätyneet ladut. Nythän ladut tehdään vain koneilla, jotka tukkeutuu sohjosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Katumalla oli kuitenkin vettä hangen alla, taas,

    No olihan sitä silloin aikoinaankin, mutta se hoidettiin, kun pakkasia oli ja järvelle hiihdettiin jäätyneet ladut. Nythän ladut tehdään vain koneilla, jotka tukkeutuu sohjosta.

    Olisiko nuo jäät edes latukonetta kantaneet ?

    Äänestä

Mitä pilkillä ja fillarilla kävin, ei ollut Finskin aikaan. Tammikuussa oli, maaliskuussa tuli taas.

Äänestä

Äiteetä antoi pitkät v,it,ut svullin lopetuksiin tai tullin herroille, lhs menetti kasvonsa totaalisesti, kun ryppyilivät tavalliselle ihmiselle. Olisivat vieläkin anteeksipyynnön velkaa.

Siiri taisi juosta vielä vanhoina päivinäänkin puulaakijuoksuja, oliko lassenkin hölkässä ? Väittivät, että listassa saattoi olla ingogniitto, kun ei kaivannut turhaa somejulkisuutta, nautti vaan.

Äänestä

Oliko Siiri TULlin listoilla ?

Äänestä
  • 24 syntynyt Äitee urheili urheilun ilosta, ei rahan eikä politiikan puolesta !

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    24 syntynyt Äitee urheili urheilun ilosta, ei rahan eikä politiikan puolesta !

    Eli ehtikö rintamallekin ?

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Eli ehtikö rintamallekin ?

    Jaappanin rinnalla, Nankingin verilöylyyn ?

    Bloody Ridge

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Eli ehtikö rintamallekin ?

    Kotirintamalla, panoksena työn voima.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Minkälaisia muistoja Äiteestä ?

Tuttu Lahen lenkkipoluilta, oli aina aikaa vaihtaa muutama sana, vaikka oltiinkin polku ja latu-tuttuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu