Kesäloma alkaa kohta. Minä etelän kaupunkilainen kaipaan erämaan rauhaa.
Olen tullut siihen tulokseen, että Savukoskella erämaata riittää.
Harrastan luonnossa liikkumista ja kalastusta. Kemijoen latvat yltävät erämaiden sydämeen, mutta onko latvavesillä kalansaaliit mahdollisia?
Ei tarvis kantaa raskasta reppua, jos kalansaanti on varmaa.
Voisitteko vihjata kannattaako tulla, vai suunnistanko jonnekin muualle.
Parhaat kalapaikat?
16
1624
Vastaukset
- Anonyymi
suunnista pohjois koreaan vajakki.
- Anonyymi
kyttyrä lohta saa, ai mukava on maku
- Anonyymi
Onko pohjosen ihmiset tylsistyneet, kun ei turisti ole tervetullut kairaan samoilemaan.
Siltä ainakin vaikutta, kun näin hiljaista on.
Eikös se Korvatunturin reittikin kulje Kemijoen latvavesien kautta.
Onko reitti tunturiin pilkoitettu, jos innostun siellä käväisemään.
Kertokaa mistä löydän infoa Savukosken kairasta.
Moskun tiedän elokuvasta, mutta ns. turistina en halua nyt tavata Moskua.- Anonyymi
Läskisota muuttaa Lapin miehet ja naiset tiukkapipoiksi.
Läskisota on jo sata vuotta sitten tapahtunut mutta kun hiljentyminen tukkirekkojen ja justeerien puitteissa ei onnistu kevytreppuisien kanssa.
- Anonyymi
on vain yksi sana KYTTYRÄÖLOHI
- Anonyymi
Tenojoessa se vain luuraa. Savukoski on kyttyrälohivapaata aluetta.
Hiljaisuus on erämiehen ystävä.
- Anonyymi
Kemijoen latva Kuttusojalta ylöspäin on rahoitettu. Siellä on vain salakalastus luvallista, jos ei jää kiinni. Reppumiehen on kannettava eväänsä vaikka joki kuhisee kaloja.
Riistapoliisilla olisi juuri nyt paras aika seurata tilannetta ja rankaista rohkeita verkottajia.- Anonyymi
Perhoskalastajia ei tarvitse sakottaa. Sehän on kiertotaloutta. Syötti mukana.
- Anonyymi
Juu, parasta ja kalisinta aluetta on siitä Kemihaarasta ylöspäin, aina Härkävaaran kämpälle asti. Ei tarvia evästä kantaa, kun tammakkoa ja harria riittää syötäväksi.
- Anonyymi
Myös Sorvortan joki on hyvä kalastoinen, sain kerran matoja hyväksi käyttäen 150 tammukkaa yhdessä yössä sieltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myös Sorvortan joki on hyvä kalastoinen, sain kerran matoja hyväksi käyttäen 150 tammukkaa yhdessä yössä sieltä.
Miten tuo madolla onkiminen , käytätkö virveliä koukkua madolle ja pientä lyijyistä heittopainoa ? Sellainen on hyvin tehokas pyyntivälineenä, mutta on kyllä laiton virtaavissa vesissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten tuo madolla onkiminen , käytätkö virveliä koukkua madolle ja pientä lyijyistä heittopainoa ? Sellainen on hyvin tehokas pyyntivälineenä, mutta on kyllä laiton virtaavissa vesissä.
Kuvailit juuri minun kalastustapani. Toki se on laiton virtaavissa vesissä, mutta se on niin tehokas, että pikku riskin voi ottaa.
- Anonyymi
Taidanpa mennä sittenkin kyttyrälohia kalastamaan, kun Kemijoen latva on rauhoitettu.
- Anonyymi
S.market sata% saalis.Purot vähemmistö kansa tyhjentänyt verkoilla.
- Anonyymi
Ennen oli Savukoskella hyvä kalapaikka, Heinäjärvi, K-Kauppa !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937838
- 403752
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021886- 241210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321053Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281003Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31792Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10750Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749